
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
29.05.2018р. Справа № 905/2322/17
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Ялта град строй", м. Київ
до відповідача: Служби автомобільних доріг в Донецькій області, м. Краматорськ, Донецька область
про оскарження дій виконавчої служби
Суддя Матюхін В.І.
Секретар судового засідання Хохуля М.С.
Представники:
позивача: Голубицька А.В. - за дов.
відповідача: не з'яв.
ВДВС: не з'яв.
18.05.2018р. на адресу господарського суду Донецької області надійшла скарга Служби автомобільних доріг в Донецькій області на дії старшого державного виконавця Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Запорожець І.М., якою боржник просить:
1. Визнати дії старшого державного виконавця Краматорського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Запорожець І.М. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.04.2018р. (ВП №56275818) неправомірними.
2. Визнати постанову про відкриття виконавчого провадження від 26.04.2018р. (ВП №56275818), яка була винесена старшим державним виконавцем Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Запорожець І.М., незаконною.
3. Скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 26.04.2018р. (ВП №56275818), прийняту старшим державним виконавцем Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Запорожець І.М.
В обґрунтування скарги Служба автомобільних доріг в Донецькій області посилається на те, що:
- служба є державною неприбутковою організацією і є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, які обслуговуються органами казначейської служби (п. 1.5. Положення про Службу автомобільних доріг у Донецькій області);
- служба перебуває на розрахунково-касовому обслуговуванні в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області (ГУДКСУ у Донецькій області), що підтверджено копією договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 04.01.2017 № 4-1/1;
- у зв'язку з тим, що служба є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток автомобільних доріг загального користування, на службу розповсюджується дія Бюджетного кодексу України;
- згідно ст.1 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) цим Кодексом регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх виконання, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів;
- частинами 1 - 2 ст.4 БК України визначено перелік нормативно-правових актів, що регулюють бюджетні відносини в Україні, серед яких, зокрема, Конституція України; цей Кодекс; закон про Державний бюджет України; інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини, передбачені статтею 1 цього Кодексу; нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України, передбачених пунктами 3 та 4 частини 1 цієї статті. При цьому при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України;
- відповідно до ч.1 ст.25 БК України - Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду;
- Законом України «Про виконавче провадження», крім органів державної виконавчої служби, визначено інші органи, до повноважень яких віднесено виконання рішень судів, зокрема частиною другою статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що «рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів»;
- механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845);
- згідно п.3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій);
- відповідно до п.9 Порядку № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли рішення про стягнення коштів з одержувача бюджетних коштів не відповідає заходам, передбаченим бюджетною програмою;
- згідно п.26 Порядку № 845 безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках). Судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету. В разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування, безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів;
- відповідно до п.29 Порядку № 845 - у разі неможливості визначення кодів класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа надсилає до боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді. Якщо боржник, який є одержувачем бюджетних коштів, повідомляє про те, що заборгованість за виконавчими документами не відповідає заходам, передбаченим бюджетною програмою, які їх уповноважили виконувати, та надає документи, які це підтверджують, орган Казначейства повертає виконавчі документи стягувачу для стягнення таких коштів через органи виконавчої служби.
Також заявник зазначає, що «як вбачається з окремих позицій, що викладенні в Порядку № 845 дії старшого державного виконавця Запорожець І.М. щодо відкриття виконавчого провадження (ВП №56275818) були передчасні, адже ТОВ "Ялта Град Строй" попередньо не зверталось до органів Казначейства з відповідним виконавчим документом (наказом) по справі № 905/2322/17» і «у такому випадку рішення державного виконавця, а саме - постанова про відкриття виконавчого провадження від 26.04.2018р. (ВП №56275818) є неправомірною, необґрунтованою та передчасною, а тому підлягає скасуванню».
Старший державний виконавець Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Запорожець І.М. просить у задоволенні скарги відмовити з посиланням на те, що Служба автомобільних доріг в Донецькій області не є бюджетною установою у розумінні приписів Бюджетного кодексу України і утримується не лише за рахунок коштів державного бюджету чи місцевих бюджетів та має відкриті рахунки не тільки в органах казначейства, а й в комерційних банках, зокрема у ПАТ «Альфа-Банк», ПАТ «Промінвестбанк», ПАТ «Приватбанк».
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ялта град строй" вважає скаргу безпідставною з посиланням, зокрема, на те, що:
- Служба автомобільних доріг в Донецькій області не є бюджетною установою у розумінні приписів Бюджетного кодексу України і утримується не лише за рахунок коштів державного бюджету чи місцевих бюджетів та має відкриті рахунки не тільки в органах казначейства, а й в комерційних банках, зокрема у ПАТ «Альфа-Банк», ПАТ «Промінвестбанк», ПАТ «ВБР», ПАТ КБ «Приватбанк», АТ «УкрСиббанк», АТ Укрексімбанк»;
- за даними пошуково-аналітичної системи «Контролюй владу» Служба автомобільних доріг в Донецькій області має комерційні рахунки, по яким проходять грошові кошти, в тому числі в якості винагороди підрядника, що не є грошовими коштами державного/місцевих бюджетів, а є доходами боржника від основної діяльності.
На думку виконавчої служби і позивача наказ господарського суду по даній справі має виконуватись в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч.1 ст.339 Господарського процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Приписами ст.340 Господарського процесуального кодексу України встановлено: «Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції (ч.1). Про подання скарги суд повідомляє відповідний орган державної виконавчої служби, приватного виконавця не пізніше наступного дня після її надходження до суду (ч.2)».
Згідно ч.1 ст.342 Господарського процесуального кодексу України скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Ялта град строй" у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:
Рішенням господарського суду Донецької області від 30.10.2017р., залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 05.12.2017 року, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ялта град строй" задоволено, стягнуто з Служби автомобільних доріг в Донецькій області:
· 290 030,84грн. - інфляційні втрати;
· 30 027,55грн. - 3% річних;
· 4 800,88 грн. - на відшкодування витрат по оплаті судового збору.
На виконання рішення господарським судом видано відповідний наказ.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ялта град строй" звернулось до Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з заявою вих.№ 34/04-18 від 23.04.2018р. про відкриття виконавчого провадження за наказом господарського суду Донецької області від 05.02.2018р. по справі №905/2322/17.
26.04.2018р. старшим державним виконавцем Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Запорожець І.М. вказана заява була розглянута та прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження від (ВП №56275818).
Боржник не погодився з такими діями виконавця та звернувся до господарського суду Донецької області з відповідною скаргою.
Згідно ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладено на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Приписами ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено: «Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів».
В ст.2 Бюджетного кодексу України наведено тлумачення основних термінів, вживаних в ньому, зокрема:
бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими (п.12);
одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету (п.38).
Служба автомобільних доріг в Донецькій області згідно пп. 1.1, 1.4, 1.5. Положення про Службу автомобільних доріг у Донецькій області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 29.11,2016 року №331 є державною неприбутковою організацією і є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування, які обслуговуються органами казначейської служби.
Служба перебуває на розрахунково-касовому обслуговуванні в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області (ГУДКСУ у Донецькій області), що підтверджено договором про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 04.01.2017 № 4-1/1, укладеним між ГУДКСУ у Донецькій області і Службою автомобільних доріг в Донецькій області, ; копія якого додана останнім до скарги.
Відповідно до п. 1.3. Положення, Служба є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Відповідно до п.5.3. Положення, джерелами формування майна Служби є: основні фонди, що визначаються самостійним балансом Служби; кошти, що надходять на дорожні роботи відповідно до законодавства; кредити банків та інших кредиторів; безоплатні та благодійні внески, пожертвування юридичних осіб і громадян; передане майно інших державних та комунальних підприємств та організацій; інші джерела, не заборонені законодавством.
Служба автомобільних доріг в Донецькій області не є державним органом і вона у своїй скарзі не зазначає і не наполягає на тому, що вона є бюджетною установою, а з огляду на те, що згідно Бюджетного кодексу України терміни одержувач бюджетних коштів і бюджетні установи не є тотожними, заявник згідно пп. 1.1, 1.4, 1.5. Положення про Службу автомобільних доріг у Донецькій області є одержувачем бюджетних коштів, в Положенні не зазначено, що Служба автомобільних доріг в Донецькій області є бюджетною установою, так само як не зазначено, що вона повністю утримуються за рахунок відповідного державного чи місцевого бюджету, відсутні підстави вважати, що скаржник є бюджетною установою у розумінні приписів Бюджетного кодексу України.
Відповідно до підпункту 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України «до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
В своїй скарзі Служба автомобільних доріг в Донецькій області не зазначає, що стягнуті по даній справі кошти є коштами державного бюджету і не наводить будь-яких доказів щодо цього, а відтак підстав вважати, що стягнуті кошти є коштами державного бюджету (місцевих бюджетів) у суду не має.
Вищенаведене дає господарському суду можливість констатувати, що скаржником належним чином не обґрунтовано та не доведено, що Служба автомобільних доріг у Донецькій області є бюджетною установою, вона утримується виключно за рахунок державного бюджету чи місцевого бюджету, стягнуті кошти є коштами державного бюджету (місцевих бюджетів), а відтак рішення за наказом господарського суду Донецької області від 05.02.2018р. по справі №905/2322/17 повинно виконуватись в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", а не в Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, на чому наполягає Служба автомобільних доріг у Донецькій області.
За результатами розгляду скарги згідно ч.1 ст.343 Господарського процесуального кодексу України суд постановляє ухвалу.
Приписами ч.3 ст.343 Господарського процесуального кодексу України встановлено: «Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги».
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.234, 235, 256, 342-344, п.25 ч.1 ст.255 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017), господарський суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні скарги Служби автомобільних доріг в Донецькій області на дії старшого державного виконавця Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Запорожець І.М. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.04.2018р. (ВП №56275818) відмовити.
Відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (у разі неявки всіх учасників справи - з моменту її підписання).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення (складення повного тексту ухвали).
Суддя В.І. Матюхін
Повний текст ухвали складено 04.06.2018р.
Надруковано примірників:
1- до справи;
1 - позивачу;
1 - відповідачу
1 - ДВС.
Вик. Вороніна