
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.05.2018м. ДніпроСправа № 904/1263/18за позовом Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Дніпро
до Єлизаветівської сільської ради, с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровської області
про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
від позивача - Беркутов О.П., довіреність № 83 від 16.08.2017;
від відповідача - Шевченко Д.В., довіреність від 10.01.2018;
- Лук'янова Т.Ю., довіреність від 22.05.2018.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Єлизаветівської сільської ради, в якому просить зобов'язати Єлизаветівську сільську раду виконати рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 № 28/01-14/04-17 по справі № 26/04-03-3/17 шляхом:
- прийняття рішення щодо визначення переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких вироблюється на конкурсних засадах;
- проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, визначеного переліком;
- визначення виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів за результатами конкурсу шляхом прийняття відповідного рішення;
- укладання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території в межах с. Єлизаветівка з суб'єктом господарювання надавачем цих послуг;
- приведення рішення Єлизаветівської сільської ради від 19.12.2016 № 489- 21/VII "Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів КП "Комунсервіс" у відповідність до вимог законодавства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем приписів статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет" в частині виконання розпоряджень, рішеннь та вимог органів Антимонопольного комітету України.
Ухвалою суду від 02.04.2018 позовну заяву Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 24.04.2018 підготовче засідання відкладено.
03.05.2018 відповідачем надано відзив на позов, за змістом якого відповідач заперечує проти позову, у відзиві вказує, що ним виконані вимоги позивача №1 та №5 самостійно ще до прийняття позовної заяви та відкриття провадження по справі. Рішенням сільської ради приведено у відповідність до законодавства рішення Єлизаветівської сільської ради від 19.12.2016 №489/21/VІІ. Рішенням сільської ради від 27.03.2018 №1013-40/7 визначено перелік житлових-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах. У зв'язку зі складністю питання щодо проведення конкурсу на визначення виконавця послуг відкладалось на доопрацювання. Рішенням сільської ради від 24.04.2018 №1047-41/7 вирішено провести конкурс та затвердити необхідні положення з проведення конкурсу. Разом з тим, відповідач вказує, що між сторонами відсутній предмет спору щодо вимоги 3 та 4, оскільки відсутні правові підстави визначення виконавця послуг та відсутня особа, з якою вбачалось би можливим укласти відповідний договір. За викладених обставин, відповідач вважає відсутніми підстави для задоволення вимоги 1, 3, 4, 5.
Ухвалою суду від 03.05.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
15.05.2018 позивачем надано відповідь на відзив, за змістом якого позивач вказує, що рішення від 29.08.2017 № 28/01-14/04-17 мало бути виконано до 11.12.2017 та в порушення вимог статті 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», частини другої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» Єлизаветівською сільською радою виконано не було, а відтак позивач вважає наявними підстави для задоволення позовних вимог.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 24.05.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, відповідача та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
Встановив:
Рішенням адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 по cправі №26/04-03-3/17 визнано:
1) бездіяльність Єлизаветівської сільської ради та її виконавчого комітету щодо не визначення переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом третім статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", визначеним частиною першою статті 15 цього Закону, у вигляді антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції;
2) бездіяльність Єлизаветівської сільської рада та її виконавяого комітету щодо непроведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом третім статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеним частиною першою статті 15 цього Закону, у вигляді антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції.
3) бездіяльність Єлизаветівської сільської ради та її виконавчого комітету щодо невизначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом третім статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеним частиною першою статті 15 цього Закону, у вигляді антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції.
4) бездіяльність Єлизаветівської сільської ради та її виконавчого комітету щодо неукладання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території в межах с. Єлизаветівка з суб'єктом господарювання надавачем цих послуг, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом сьомим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначене статтею 17 цього Закону, шляхом бездіяльності органів влади, органів місцевого самоврядування, що полягають у створенні умов суб'єкту господарювання для вчинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
5) визнати дії Єлизаветівської сільської ради щодо затвердження рішенням від 19.12.2016 року №489-21/УІІ «Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів» КП «Комунсервіс» тарифів на послуг з вивезення твердих побутових відходів з рівнем рентабельності в цілому по підприємству, що перевищує обмежений нормативно-правовими актами, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом сьомим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеного статтею 17 цього Закону, шляхом дій органів місцевого самоврядування, що полягають у легітимації порушень законодавства про захист економічної конкуренції суб'єктів господарювання.
Рішенням адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 по справі №26/04-03-3/17 зобов'язано Єлизаветівську сільську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції в двомісячний термін з дня отримання рішення шляхом:
- прийняття рішення щодо визначення переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах;
- проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, визначеного переліком:
- визначення виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів за результатами конкурсу шляхом прийняття відповідного рішення;
- укладання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території в межах с. Єлизаветівка з суб'єктом господарювання надавачем цих послуг;
- приведення рішення Єлизаветівської сільської ради від 19.12.2016 року № 489-21/VІІ «Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів» КП «Комунсервіс» у відповідність до вимог законодавства України.
Рішення від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 з супровідним листом від 04.09.2017 №2035/27/04-17 направлено Єлизаветівській сільській раді та відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення №4900401109671 отримано сільською радою 10.10.2017.
На час розгляду справи доказів виконання Рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 по cправі №26/04-03-3/17 Єлизаветівською сільською радою не надано.
Розглянувши позовні вимоги, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно статті 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет" розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частини другої статті 56 Закону рішення органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
До повноважень голови територіального відділення згідно пункту 16 частини 1 статті 17 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" віднесено звернення до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції.
Статтею 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" встановлено, що з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.
За викладених обставин, рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 по справі №26/04-03-3/17 є обов'язковим до виконання, в той час як невиконання зобов'язань, визначених рішеннями антимонопольного комітету, тягнуть за собою наслідки у вигляді примусового виконання юридичними чи фізичними особами відповідних зобов'язань за результатами розгляду господарським судом позову територіального відділення Антимонопольного комітету України про невиконання приписів рішеннями антимонопольного комітету.
З приводу заперечень відповідача, викладених у відзиві, суд зазначає наступне.
Рішення від 29.08.2017 № 28/01-14/04-17 мало бути виконано до 11.12.2017 та в порушення вимог статті 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», частини другої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» Єлизаветівською сільською радою виконано не було.
Єлизаветівською сільською радою 27.03.2018 прийнято рішення №1013-40/VІІ, яким затверджено перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах з включенням до цього переліку послуг з вивезення побутових відходів, отже відповідачем виконано припис рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 по справі №26/04-03-3/17 в частині зобов'язання Єлизаветівської сільської ради прийняти рішення щодо визначення переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах.
Доказів щодо проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, визначення виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів за результатами конкурсу шляхом прийняття відповідного рішення та укладання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території в межах с. Єлизаветівка з суб'єктом господарювання надавачем цих послуг Єлизаветівською сільською радою не надано, тому, посилання відповідача на відсутність спору щодо позовних вимог № 3 та № 4 відхиляються судом.
Щодо посилань відповідача на приведення рішення Єлизаветівської сільської ради від 19.12.2016 № 489-21/VІІ «Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів КП «Комунсервіс» у відповідність до вимог законодавства України суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010 (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку до послуг з вивезення побутових відходів віднесено операції поводження з побутовими відходами такі, як збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення.
За змістом п.2 Порядку операційна діяльність - визначена основна діяльність, крім інвестиційної та фінансової.
Повна планова собівартість послуг - це економічно обґрунтовані планові витрати підприємства, що бере участь у здійсненні операцій поводження з побутовими відходами, включаючи витрати з операційної діяльності, фінансові витрати, пов'язані з основною діяльністю (абзац 2 пункту 2 Порядку)
Пунктом 5 Порядку передбачено, що планування витрат для включення їх до повної планової собівартості послуг за кожною операцією поводження з побутовими відходами здійснюється з урахуванням витрат з операційної діяльності, фінансових витрат, пов'язаних з основною діяльністю.
Відповідно до пункту 6 Порядку тарифи на послуги визначаються окремо за кожною операцією поводження з побутовими відходами та за видами побутових відходів (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні).
Витрати зі збуту послуг включаються до тарифів у розмірі, що не перевищує 5 відсотків планової виробничої собівартості послуг (пункт 17 Порядку).
Відповідно до пункту 21 Порядку рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємства і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.
Рішенням Єлизаветівської сільської ради від 19.12.2016 року №489-21/VII «Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів» (далі - Рішення № 489-21/VII) затверджено розмір тарифу на послуги з вивезення побутових відходів у розмірі 55 грн.79 коп. за 1 м3, сформованого всупереч вимог Порядку, оскільки, до планової собівартості послуг з вивезення побутових відходів включено витрати з іншої операційної діяльності, зокрема, з утилізації, що призвело до перевищення 12% рівня рентабельності в цілому по підприємству.
Пунктом п'ятим резолютивної частини рішення від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 у справі №26/04-03-3/17 визнано дії Єлизаветівської сільської ради щодо затвердження рішенням від 19.12.2016 року №489-21/VII «Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів» КП «Комунсервіс» тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів з рівнем рентабельності в цілому по підприємству, що перевищує обмежений нормативно-правовими актами, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом сьомим статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», визначеним статтею 17 цього Закону, шляхом дій органів місцевого самоврядування, що полягають у легітимації порушень законодавства про захист економічної конкуренції суб'єктів господарювання.
Разом з тим, пунктом шостим резолютивної частини вказаного рішення зобов'язано Єлизаветівську сільську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції в двомісячний термін з дня отримання рішення та, зокрема, привести рішення Єлизаветівської сільської ради від 19.12.2016 року № 489-21 /VII «Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів» КП «Комунсервіс» у відповідність до вимог законодавства України.
Як вбачається з наданого Єлизаветівською сільською радою рішення, прийнятого у травні 2017 року та наданих до нього розрахункових документів Єлизаветівською сільською радою не припинено дій, визнаних пунктом п'ятим резолютивної частини рішення адміністративної колегії територіального відділення від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 у справі №26/04-03-3/17 порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, оскільки Рішенням від травня 2017 затверджено розмір тарифу на послуги з вивезення побутових відходів у розмірі 55 грн.79 коп. за 1 м3, який сформовано всупереч вимог Порядку, оскільки, до даного тарифу включено витрати із збуту послуг, розмір яких становить 28,62% від планової виробничої собівартості, що всупереч пункту 17 Порядку перевищує 5% рівень на 23,62%:
72585/253618 * 100% = 28,62%, де
- 253 618,00 грн. - планова виробнича собівартість;
- 72 585, 00 грн. - витрати зі збуту послуг, включені до тарифу.
З урахуванням вимог пункту 17 Порядку витрати зі збуту, що підлягають включенню до тарифу на послуги з вивезення побутових відходів, не можуть перевищувати 12 680, 90 грн.: 253618 * 5% / 100% = 12 680, 90 грн.
Отже, затверджений рішенням від травня 2017 тариф на послуги з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 55 грн.79 коп. за 1 м3 не має достатнього економічного обґрунтування, оскільки до даного тарифу включено витрати на збут, що перевищують 5% рівень, обмежений вимогами нормативно-правових актів у житлово-комунальній сфері.
Таким чином, Єлизаветівською сільською радою не припинено дій, визнаних пунктом п'ятим резолютивної частини рішення адміністративної колегії територіального відділення від 29.08.2017 № 28/01-14/04-17 у справі №26/04-03-3/17 порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що Єлизаветівською сільською радою прийнято рішення від 27.03.2018 №1013-40/VII «Про перелік житлово-комунальних послуг право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах», проте вчинення зазначеної дії не свідчить про виконання рішення адміністративної колегії територіального відділення від 29.08.2017 № 28/01-14/04-17 по справі № 26/04-03-3/17.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог, з огляду на виконання відповідачем припису рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 №28/01-14/04-17 по справі №26/04-03-3/17 в частині зобов'язання Єлизаветівської сільської ради прийняти рішення щодо визначення переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах.
З урахуванням положень пункту 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, якими визначено, що у випадку, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору, судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Єлизаветівську сільську раду виконати рішення адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.08.2017 № 28/01-14/04-17 по справі № 26/04-03-3/17 шляхом:
- прийняття рішення щодо визначення переліку житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких вироблюється на конкурсних засадах;
- проведення конкурсу на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, визначеного переліком;
- визначення виконавців послуг з вивезення твердих побутових відходів за результатами конкурсу шляхом прийняття відповідного рішення;
- укладання договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території в межах с. Єлизаветівка з суб'єктом господарювання надавачем цих послуг;
- приведення рішення Єлизаветівської сільської ради від 19.12.2016 № 489- 21/VII "Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів КП "Комунсервіс" у відповідність до вимог законодавства України.
Стягнути з Єлизаветівської сільської ради (51831, Дніпропетровська область, Петриківський район, с.Єлизаветівка, код 04338090) на користь Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (49004, м.Дніпро, пр-т О.Поля, 2; ідентифікаційний код 20306037; розрахунковий рахунок 35215064001441, банк отримувач: ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 20306037) 1 762,00 грн. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 розділу ХІ ГПК України
Повне рішення складено 04.06.2018
Суддя А.В. Суховаров