Постанова № 74406294, 14.05.2018, Апеляційний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
760/18185/17
Номер документу
74406294
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва Сітайло О.М., за участю особи, щодо якої закрито провадження в справі, ОСОБА_2, представника ОСОБА_3, представника Київської міської митниці ДФС ГрабчакП.В., розглянувши апеляційну скаргу представника Київської міської митниці ДФС Грабчака П.В.. на постанову судді Солом'янського районного суду м. Києва від 24 листопада 2017 року,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 24 листопада 2017 року провадження відносно ОСОБА_2 у справі про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, закрито за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Своє рішення суд обґрунтував тим, що у матеріалах справи відсутні та не надавались у судовому засіданні будь-які дані чи належні докази на підтвердження того, що ОСОБА_2 вчинив протиправні дії та має нести відповідальність за дані, що містяться у експортній декларації № 16PL391010Е0426815. Тобто за дії, що були спрямовані на приховування від митного контролю та утворювали об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Зокрема у матеріалах міститься акт Головного управління ДФС у Волинській області від 27 вересня 2017 року № 10150/14-08/38272913 про результати документальної планової виїзної перевірки ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 01 січня 2014 року по 31 березня 2017 року.

З зазначеного акту вбачається, що перевіркою відповідності документів щодо розрахунків з іноземними постачальниками за отримані товари, які стосуються імпортних товарів за МД типу ІМ40ДЕ та за даними бухгалтерського обліку розбіжностей не виявлено.

Перевіркою встановлено, що відомості про вартість імпортованих товарів відображаються по Кт рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» за фактурною вартістю та відповідають фактурній вартості товарів в іноземній валюті, зазначеній в гр. 22 МД типу ІМ40ДЕ. Узагальнені відомості щодо виконання зовнішньоекономічних контрактів наведено у Додатку 4 до акта перевірки, який є його невід'ємною частиною.

Відповідно до перевірених документів ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» при здійсненні операцій за контрактами, зазначеними в Додатку 4, пов'язаність платника податків та продавців товарів не встановлено.

Фактично протокол складений на підставі відповіді митних органів Республіки Польща. У цій відповіді використані дані відправника та перевізника товару, з яким у ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» відсутні договірні відносини.

Не погодившись із постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 24 листопада 2017 року представник Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В. подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржену постанову скасувати, прийняти нову постанову, якою визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів правопорушення, що становить 235 267.76 грн. з конфіскацією цих товарів, а в разі неможливості конфіскації товарів стягнути їх вартість.

В обґрунтування наведеного посилається на те, що в діях ОСОБА_2 як директора ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» вбачаються ознаки порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, а саме дії, направлені на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів.

Одночасно апеляційна скарга містить клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови. Як на поважну причину пропуску строку на апеляційне оскарження представник Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В. посилається на те, що рішення Апеляційного суду міста Києва від 13.12.2017 про усунення недоліків у апеляційній скарзі митницею отримано 26.12.2017.

Розглянувши клопотання представника Київської міської митниці ДФС

Грабчак П.В. з метою забезпечення вільного доступу до правосуддя, реалізації права у суді апеляційної інстанції на оскарження судового рішення та положень Європейської Конвенції з прав людини та основоположних свобод суд вважає за необхідне поновити йому строк на апеляційне оскарження, як такий, що пропущений з поважних причин.

На апеляційну скаргу представник ОСОБА_3подав заперечення та пояснив, що 04 жовтня 2016 року декларантом ПП «Транспортно-Експедиторський Центр»

ОСОБА_2 оформлено попередню митну декларацію № 100270000/2016/485517 із зазначенням усіх необхідних даних згідно наявних у нього скан-копій товаросупровідних документів.

Після здійснення всіх необхідних митних формальностей, інспектором митного поста «Столичний» Київської міської митниці ДФС було завершено процедуру випуску товарів у вільний обіг на митній території України, а ОСОБА_2 отримано примірник оформленої митної декларації та інші товаросупровідні документи.

Експортну декларацію № 16PL391010Е0426815 ОСОБА_2 не отримував. Всі формальності, пов'язані з митним очищенням товару, необхідні для здійснення експорту на територію України, виконувала компанія «ALLEMAND &aя ; KARLTON LP». Інших документів щодо зазначеної партії товару від продавця не надходило.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В., який підтримав свою апеляційну скаргу, захисника ОСОБА_3., який заперечував проти задоволення апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та перевіривши доводи апеляційної скарги, вважаю, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно протоколу, на митну територію України з Польщі через п/п «Ягодин-Дорогуск» м/п «Ягодин» Волинської митниці ДФС 04 жовтня 2016 року у вантажному автомобілі НОМЕР_3 на адресу ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» ввезено товари «рушник з капюшоном, прорізувач для зубів, іграшки дитячі та ін.» загальною вагою брутто - 500 кг, кількість місць - 43.

Підставою для переміщення вказаних товарів через митний кордон України були: попередня митна декларація одержувача ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» від 04 жовтня 2016 року № 100270000/2016/485517, а також товаросупровідні документи: СMR від 04 жовтня 2016 року № 313988, книжка МДП XT.77226497, інвойс від 03 жовтня 2016 року № 03/10/16 з зазначенням вартості товарів - 1057 доларів 53 центи США.

Після прибуття у зону діяльності Київської міської митниці ДФС, зазначені товари були заявлені декларантом ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» ОСОБА_2 для вільного обігу на митній території України на митному посту «Столичний» за МД від 05 жовтня 2016 року № 100270001/2016/271789.

Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані наступні документи: контракт від 01 серпня 2016 року № 02/2016/АТ, укладений між компанією «ALLEMAND &aві; KARLTON LP» (Centre Office, 58a Broughton Street, Edinburgh, EHI 3SA, Scotland, Сполучене Королівство) та ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» в особі ОСОБА_2, СMR від 04 жовтня 2016 року № 313988, книжка МДПXT.77226497, інвойс від 03 жовтня 2016 року № 03/10/16 та інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 вказаної митної декларації.

21 квітня 2017 року було направлено запит до митних органів Республіки Польща (вих. № 6660/5/99-99-20-02-01-16) з метою перевірки законності ввезення на митну територію України товарів «рушник з капюшоном, прорізувач для зубів, іграшки дитячі та ін.», одержувачем яких виступало ПП «Транспортно-Експедиторський Центр».

22 червня 2017 року до Київської міської митниці ДФС надійшла відповідь від митних органів Республіки Польща (лист Департаменту організації протидії митним правопорушенням ДФС від 16 червня 2017 року № 15717/7/99-99-20-02-01-17) на запит про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності ввезення вищезазначених товарів.

Митні органи Республіки Польща надали копії таких документів: витяг з митної системи транзиту NCTS № TIR XT77226497, експортна декларація № 16PL391010Е0426815.

Згідно з даними, зазначеними у витязі з митної системи транзиту NCTS № TIR XT77226497 товари «рушник з капюшоном, прорізувач для зубів, іграшки дитячі та ін.» загальною вагою брутто 500 кг, переміщувані у вантажному автомобілі НОМЕР_1, оформлено в польській митниці в транзитній процедурі на підставі книжки МДП XT.77226497 та відправлено в Україну.

Зазначеною процедурою транзиту було завершено переміщення товарів із території Європейського Союзу, які до цього були оформлені в Республіці Польща відповідно до експортної декларації № 16PL391010Е0426815, посилання на яку міститься у витязі з митної системи транзиту NCTS № TIR XT77226497.

Під час співставлення відомостей, зазначених в документах, надісланих митними органами Республіки Польща, з даними, вказаними у матеріалах митного оформлення за МД № 100270001/2016/271789, встановлено відповідність щодо опису, ваги, кількості товарів, номера автомобіля. Відмінність встановлено щодо вартості товарів.

Згідно з експортною декларацією № 16PL391010Е0426815 загальна вартість вказаних товарів становить 9076 доларів 47 центів США.

У судовому засіданні апеляційного суду представник Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В. дав пояснення про те, що ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» перемішувало товар по території Європейського Союзу за витягом митної системи транзиту NCTS №TIR XT.77226497 та експортної декларації №16PL391010Е0426815, відповідно до яких загальна вартість вказаних товарів становить 9076,47 доларів США. Згідно листа митних органів Депертаменту організації протидії митним правопорушенням ДФС від 16.06.2017 № 15717/7/99-99-20-02-01-17 нарахування мита та митних платежів повинно було здійснено з вартості товару 1057,53 доларів США, а не з 9076,47 доларів США, які ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» зобов'язано сплатити до Державного бюджету України. Дії директора ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.

Представник ОСОБА_3 заперечував проти задоволення апеляційної скарги представника Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В., просив залишити постанову судді без змін, наполягав на тому, що висновок суду першої інстанції про відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МКУ, є правильним, оскільки експортну декларації № №16PL391010Е0426815, зазначену у протоколі про порушення митних правил № 0848/10000/17 від 05.09.2017, ОСОБА_2 не отримував, не має уяви про відомості, зазначені у ній, та яке відношення вона має до даної поставки товарів на ПП «Транспортно-Експедиторський Центр», оскільки всі формальності, пов'язані з митним очищенням товару, необхідні для здійснення експорту на територію України, виконувала компанія «Allemand and Karlton LP», а інших документів, що стосуються даної партії товару, крім зазначених у МД, від продавця не надходило.

Частиною 1 ст. 483 МКУ передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Вивченням матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 05.10.2016 подано митну декларацію № 100270001/2016/271789. Разом з митною декларацією подано книжку МДП XT.77226497, що має інформацію щодо перевезення товарів автомобільним транспортом НОМЕР_1, які здійснюються без їхнього проміжного перевантаження з перетином декількох кордонів від митниці оформлення до митниці призначення за умови, що визначена частина операції МДП між її пчатком і кінцем здійснюється автомобільним чином.

До митних органів Республіки Польща 21.04.2017 було направлено запит (вих. № 6660/5/99-99-20-02-01-16) з метою перевірки законності ввезення на митну територію України товарів «рушник з капюшоном, прорізувач для зубів, іграшки дитячі та ін.», одержувачем яких виступало ПП «Транспортно-Експедиторський Центр».

До Київської міської митниці ДФС 22.06.2017 надійшла відповідь від митних органів Республіки Польща (лист Департаменту організації протидії митним правопорушенням ДФС від 16 червня 2017 року № 15717/7/99-99-20-02-01-17) на запит про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності ввезення вищезазначених товарів.

Митні органи Республіки Польща надали копії таких документів: витяг з митної системи транзиту NCTS № TIR XT77226497, експортна декларація № 16PL391010Е0426815.

Згідно з даними, зазначеними у витязі з митної системи транзиту NCTS № TIR XT77226497 товари «рушник з капюшоном, прорізувач для зубів, іграшки дитячі та ін.» загальною вагою брутто 500 кг, переміщувані у вантажному автомобілі НОМЕР_3, оформлено в польській митниці в транзитній процедурі на підставі книжки МДП XT.77226497 та відправлено в Україну.

Зазначеною процедурою транзиту було завершено переміщення товарів із території Європейського Союзу, які до цього були оформлені в Республіці Польща відповідно до експортної декларації № 16PL391010Е0426815, посилання на яку міститься у витязі з митної системи транзиту NCTS № TIR XT77226497.

Під час співставлення відомостей, зазначених в документах, надісланих митними органами Республіки Польща, з даними, вказаними у матеріалах митного оформлення за МД № 100270001/2016/271789, встановлено відповідність щодо опису, ваги, кількості товарів, номера автомобіля. Відмінність встановлено щодо вартості товарів.

Згідно з експортною декларацією № 16PL391010Е0426815 загальна вартість вказаних товарів становить 9076 доларів 47 центів США.

Таким чином, товари «рушник з капюшоном, прорізувач для зубів, іграшки дитячі та ін.» загальною вагою брутто 500 кг та загальною вартістю 9076,47 доларів США, що згідно з курсом НБУ станом на дату переміщення товарів через митний кордон України (04 жовтня 2016 року) складає 235267,76 грн., були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів.

Наведене свідчить про те, що ПП ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» переміщувало товар по території Європейського Союзу за витягом митної системи транзиту NCTS № TIR XT77226497, та експортної декларації № 16PL391010Е0426815, відповідно до яких загальна вартість вказаних товарів становить 9076,47 доларів США.

Пунктом 24 статті 4 МК України встановлено, що митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку

Відповідно до ст. 355 МК України митний контроль здійснюється на підставі надання обов'язкових документів та відомостей щодо переміщення товару. Переміщення даних товарів, через митний кордон України, здійснюється на підставі документів наданих декларантом. МД № 100270001/2016/271789 подано особисто ОСОБА_2 шляхом електронного підпису, про що є позначка у графі 54 МД.

Таким чином, ОСОБА_2 здійснив переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом надання документів, що містять неправдиві відомості, про що зазначено в протоколі про порушення митних правил.

Доказом наявності умислу є зниження нарахування мита та митних платежів передбачені в графі 47 МД.

Нарахування мита та митних платежів повинно було здійснено з вартості товару 1057,53 доларів США, а не з 9076,47 доларів США, які ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» зобов'язано сплатити до Державного бюджету України.

Внаслідок зазначення недостовірних відомостей щодо вартості товару Державний бюджет України не отримав мита та митних платежів 2 % та 20 % з 9 17,98 євро.

Враховуючи вищевикладене, дії директора ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» ОСОБА_2 мають ознаки порушення митних правил, а саме: дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості.

З огляду на викладене, посилання суду першої інстанції на те, що в діях

ОСОБА_2 відсутній склад порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МКУ, оскільки у відповіді митних органів Республіки Польша використані дані відправника та перевізника товару, з яким у ПП «Транспортно-Експедиторський Центр» відсутні договірні відносини,спростовуються матеріалами справи.

За таких обставин постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, оскільки судом неправильно застосовані норми матеріального права, а висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.

Як убачається з матеріалів справи, адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України, вчинене ОСОБА_2 01 жовтня 2016 року, коли ним в зоні діяльності Волинської митниці («Яготин-Дорогуск») через митний кордон України автомобілем НОМЕР_1 було переміщено товар.

Відповідно до ч. 2 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477 - 485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.

З огляду на викладене, вирішити питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2. не можливоу зв'язку з закінченням на час розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки з дня вчинення правопорушення (04 жовтня 2016 року ) минуло шість місяців.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга представника Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В. підлягає задоволенню,постанова судді Солом'янського районного суду м. Києва від 27 листопада 2017 року про закриття провадження в справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови якою ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, та закриття провадження в справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП та ч. 2 ст. 467 МК України у зв'язку з закінченням на час розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Керуючись ч. 2 ст. 467 МК України, п. 7 ст. 247, ст. 294 КУпАП, суддя Апеляційного суду міста Києва, -

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання представника Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В. про поновлення строку задовольнити.

Поновити представнику Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В. строк на оскарження у суді апеляційної інстанції постанови судді Солом'янського районного суду м. Києва 24 листопада 2017 року.

Апеляційну скаргу представника Київської міської митниці ДФС Грабчак П.В. задовольнити.

Постанову судді Солом'янського районного суду м. Києва від 24 листопада 2017 року про закриття провадження в справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, скасувати. Постановити нову, якою ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Провадження в справі закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП та ч. 2 ст. 467 МК України у зв'язку з закінченням на час розгляду справи строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Апеляційного суду м. Києва О.М. Сітайло