
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2018 р. Справа № 818/1020/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
У березні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, мотивуючи вимоги тим, що 20 лютого 2018 року звернувся до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». 28.02.2018 року відповідачем прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії у зв»язку з внесенням змін до пенсійного законодавства, а саме скасуванням ряду положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року.
Позивач вважає рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним, просить зобов»язати відповідача призначити йому пенсію за вислугу років згідно із ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 20.02.2018 року у розмірі 90% від суми місячного ( чинного ) заробітку, обчисленого за останні 60 календарних місяців роботи. В обґрунтування зазначив, що в органах прокуратури працює з 27.04.1999 року, безперервний загальний стаж роботи на день звернення до відповідача становить 23 роки 11 днів, з них стаж роботи в органах прокуратури складає 18 років 09 місяців 23 дні.
Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції від 26.07.2001 року) було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорі і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов»язані з реалізацією права на соціальний захист, та сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До низ, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається. Таким чином, відповідач в порушення зазначених конституційних норм, обмежив існуюче у позивача право на пенсію за вислугу років.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, вказавши, що відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років з 01.10.2017 ро 30.09.2018 не менше 13 років 6 місяців. Станом на 20.02.2018 року позивач мав 23 роки 11 днів стажу за вислугу років та 15 років 01 день на прокурорських посадах, тобто на день звернення із заявою стажу за вислугу років для призначення пенсії було недостатньо. Підстав застосовувати положення ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року у відповідача не було, оскільки зазначена норма скасована на день звернення із заявою про призначення пенсії.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач 20 лютого 2018 року звернувся до Сумського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років, 28.02.2018 року відповідачем прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії у зв»язку з внесенням змін до пенсійного законодавства, а саме скасуванням ряду положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року (а.с.28,29).
На день звернення із заявою про призначення пенсії загальний стаж роботи позивача становив 23 роки 11 днів, з них стаж роботи в органах прокуратури складає 18 років 09 місяців 23 дні ( а.с. 33-35).
Суд вважає відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку позивачеві правомірною з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру".
Частина перша статті 50-1 цього Закону у редакції від 26.07.2001 року передбачала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року частина 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» викладена в новій редакції відповідно до якої прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру", згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратив чинність Закон України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру", крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої , шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
Частина перша статті 86 Закону № 1697-VІІ щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, також передбачає, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців.
Як вже встановлено вище, на день звернення позивача із заявою про призначення пенсії вислуга років становила 23 роки 11 днів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Положення Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI та Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Враховуючи наведені положення джерел права, з 01.10.2011 року по іншому в порівнянні з редакцією від 26.07.2001 року ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, тому враховуючи, що позивач реалізував своє право на звернення за призначенням пенсії 20.02.2018 року питання щодо наявності у нього права на пенсійне забезпечення як працівника прокуратури має вирішуватись у відповідності до приписів чинної на цей час ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року.
Оскільки рішення відповідача відповідає зазначеним вище нормам, підстав для визнання їх протиправними суд не вбачає, відтак в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ід.н. НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ( код ЄДРПОУ 40383837, вул.Степана Бандери, 43, м.Суми, 40009) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах