
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/839/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевякова І.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Голубенко В.В.,
представника позивача - Титаренко Ю.Д.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Щербанівської сільської ради Полтавського району до Полтавської районної ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнання протиправною бездіяльності Полтавської районної ради Полтавської області;
- зобов`язання відповідача прийняти рішення про передачу в комунальну власність Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 24565876) Полтавський районний будинок культури як цілісний майновий комплекс, розташований за адресою: с. Щербані, вул. Центральна, 1а, (стара адреса - с. Щербані, вул. Центральна,1) Полтавська область, Полтавський район.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
14 березня 2018 року Щербанівська сільська рада Полтавського району в особі сільського голови Процика Ігора Степановича звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Голови Полтавської районної ради Полтавської області Кононенка Михайла Михайловича , в якому просила:
- визнати бездіяльність відповідача протиправною;
- зобов`язати відповідача винести на розгляд сесії Полтавської районної ради питання про передачу із спільної власності територіальних громад Полтавського району у власність територіальної громади Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області - Полтавського районного будинку культури як цілісного майнового комплексу, розташованого за адресою: Полтавська область, Полтавський район, с. Щербані, вул. Центральна, 1.
11 квітня 2018 року позивачем до початку підготовчого судового засідання подано змінену позовну заяву, відповідно до якої в якості позивача зазначена Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, в якості відповідача - Полтавська районна рада Полтавської області.
У прохальній частині уточненої позовної заяви позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність Полтавської районної ради Полтавської області;
- зобов`язати відповідача прийняти рішення про передачу в комунальну власність Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 24565876) Полтавський районний будинок культури як цілісний майновий комплекс, розташований за адресою: с. Щербані, вул. Центральна, 1а, (стара адреса - с. Щербані, вул. Центральна,1) Полтавська область, Полтавський район.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що відповідачем безпідставно проігноровано звернення позивача про надання згоди на передачу майна зі спільної власності територіальних громад сіл Полтавського району до комунальної власності Щербанівської територіальної громади, а саме: за зверненням Щербанівської сільської ради відповідачем не прийняте рішення про безоплатну передачу Полтавського районного будинку культури як цілісного майнового комплексу до комунальної власності Щербанівської територіальної громади.
Тим самим, на думку позивача, відповідачем порушені вимоги Закону України "Про місцеве самоврядування", у зв`язку з чим бездіяльність Полтавської районної ради Полтавської області є протиправною, а відновлення його порушеного права повинно відбутися шляхом зобов`язання відповідача прийняти рішення про передачу майна в комунальну власність Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
У відзиві на позовну заяву /а.с. 75-78/ відповідач стверджував, що ним не була допущена протиправна бездіяльність щодо невключення Полтавського районного будинку культури до переліку бюджетних установ, їх цілісних майнових комплексів, будівель та споруд індивідуально-визначеного майна, які передаються у комунальну власність Щербанівської сільської ради. Відповідач зазначив, що в зв`язку з незгодою голів інших сільських рад Полтавського району, депутатів Полтавської районної ради, голів депутатських фракцій з рішенням Щербанівської сільської ради щодо необхідності передачі районного будинку культури до комунальної власності Щербанівської ОТГ, дане питання не виносилось на розгляд сесії Полтавської районної ради як таке, що потребує доопрацювання.
Відповідач вказав на необхідність проведення консультативного опитування з питання передачі у комунальну власність Щербанівської сільської ради відповідного будинку культури.
У своїй відповіді на відзив на позовну заяву /а.с. 86-88/ позивач вказував, що відповідач протиправно ігнорує звернення Щербанівської сільської ради листом вих. № 02.12/193 від 02.02.2018 року щодо передачі районного будинку культури до комунальної власності Щербанівської територіальної громади, що є порушенням прав та законних інтересів відповідної громади.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Надав пояснення, аналогічні викладеному обґрунтуванню позову.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином /а.с. 96/, про причини неявки не повідомив.
З огляду на вимоги статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про можливість здійснити розгляд справи за даної явки.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Обставини справи, встановлені судом
Судом встановлено, що Полтавська районна рада своїм рішенням четвертої сесії двадцять четвертого скликання від 22.11.2002 року /а.с. 32/ прийняла у сіпльну власність теориоріальних громад району Щербанівський будинок культури у с.Щербані Полтавського району вул.Центральна, 1.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 5 лютого 2015 року № 157-VIII утворено Щербанівську об'єднану територіальну громаду.
04 січня 2018 року відповідно до положень частини 3 пункту 10 розділу V "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на першій сесії Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області було прийнято рішення про направлення до Полтавської районної ради Полтавської області клопотання щодо надання згоди на безоплатну передачу закладів освіти, культури, бібліотек, що знаходять на території Щербанівської об`єднаної територіальної громади зі спільної власності територіальних громад Полтавського району до комунальної власності територіальної громади Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області /а.с. 11/
Відповідне рішення листом за вихідним № 02-12/186 від 02.02.2018 року направлено на адресу Полтавської районної ради Полтавської області.
Також на адресу відповідача було направлено звернення від 02.02.2018 року листом вих. № 02.12/193 з проханням вирішити питання щодо передачі районного будинку культури як цілісного майнового комплексу до комунальної власності Щербанівської територіальної громади /а.с. 12/.
На відповідні звернення на сімнадцятій сесії сьомого скликання відповідачем було прийняте рішення від 23.02.2018 року № 17/VII-540 "Про безоплатну передачу цілісних майнових комплексів бюджетних установ (будівлі, споруди та індивідуально визначене майно) зі спільної власності територіальних громад Полтавського району у комунальну власність Щербанівської, Мачухівської, Заворсклянської сільських рад Полтавського району Полтавської області" /а.с. 14-15/.
Однак до переліку цілісних майнових комплексів бюджетних установ (будівлі, споруди та індивідуально визначене майно), що передаються зі спільної власності територіальних громад Полтавського району у комунальну власність Щербанівської сільської ради /а.с. 16-17/ не був включений Полтавський районний будинок культури.
Бездіяльність відповідача щодо невирішення питання про передачу зі спільної власності територіальних громад Полтавського району у комунальну власність Щербанівської сільської ради Полтавського районного будинку культури, стала підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 3 пункту 10 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, за пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
Пунктом 32 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Висновки щодо правозастосування
Як вбачається з матеріалів справи, Щербанівська сільська рада звернулась до Полтавської районної ради з проханням про передачу до комунальної власності відповідної територіальної громади Полтавського районного будинку культури, який знаходиться на її території і задовольняє колективні потреби цієї територіальної громади /а.с. 12/.
Однак відповідач не здійснив розгляд відповідного звернення, обґрунтувавши невинесення відповідного питання на розгляд сесії Полтавської районної ради незгодою голів інших сільських рад Полтавського району, депутатів Полтавської районної ради, голів депутатських фракцій з рішенням Щербанівської сільської ради щодо необхідності передачі районного будинку культури до комунальної власності Щербанівської ОТГ, а також необхідністю проведення громадського опитування.
Не вдаючись до аналізу наявності або відсутності підстав для передачі відповідного об`єкту нерухомості у комунальну власність Щербанівської сільської ради, суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до частини 3 пункту 10 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" за пропозицією Щербанівської сільської ради Полтавська районна рада повинна прийняте певне рішення з приводу передачі до комунальної власності відповідної територіальної громади Полтавського районного будинку культури.
В свою чергу, відповідне прохання відповідачем не розглядалось, на розгляд сесії Полтавської районної ради взагалі не виносилось, будь-якого рішення за наслідками його розгляду не приймалось.
З огляду на те, що на момент розгляду справи в суді відповідне прохання позивача залишається нерозглянутим відповідачем, суд приходить до висновку про те, що не вчинивши зазначені вище дії, необхідність вчинення яких прямо передбачена вимогами чинного законодавства, відповідач допустив протиправну бездіяльність.
Отже, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог Щербанівської сільської ради в частині визнання відповідної бездіяльності відповідача протиправною.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про передачу в комунальну власність Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, суд зазначає наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо прийняття рішення про надання особі статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про передачу в комунальну власність Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, є такими, що виходять за межі завдань адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання Полтавської районної ради Полтавської області винести на розгляд сесії Полтавської районної ради Полтавської області клопотання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 02.02.2018 року про передачу Полтавського районного будинку культури до власності Щербанівської об"єднаної територіальної громади. Рішення про передачу цього майна чи про відмову у його передачі має прийняти саме рада на відповідній сесії.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зважаючи на обставини даної справи, встановлену протиправну бездіяльність відповідача, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі та зобов'язати Полтавську районну раду Полтавської області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання цього рішення, встановивши строк для подачі звіту - 30 календарних днів з дати набрання цим рішенням законної сили.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Беручи до уваги те, що позивачем при поданні позовної заяви до суду сплачено судовий збір у розмірі 1762 грн і суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, сума судових витрат зі сплати судового збору, яка підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Полтавської районної ради Полтавської області складає 881 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул.Центральна, 2 с.Щербані Полтавського району Полтавської області, ЄДРПОУ 24565876) до Полтавської районної ради Полтавської області (вул.Шевченка, 5 м.Полтава ЄДРПОУ 21049708) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Полтавської районної ради Полтавської області щодо невжиття дій з винесення на розгляд сесії Полтавської районної ради клопотання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 02.02.2018 року про передачу Полтавського районного будинку культури до власності Щербанівської об"єднаної територіальної громади.
Зобов"язати Полтавську районну раду Полтавської області винести на розгляд сесії Полтавської районної ради Полтавської області клопотання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 02.02.2018 року про передачу Полтавського районного будинку культури до власності Щербанівської об"єднаної територіальної громади.
Зобов"язати Полтавську районну раду Полтавської області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання цього рішення, встановивши строк для подачі звіту - 30 календарних днів з дати набрання цим рішенням законної сили.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань Полтавської районної ради Полтавської області частину витрат зі сплати судового збору у сумі 881 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 18 травня 2018 року.
Головуючий суддя І.С. Шевяков