
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2018 р. № 814/1064/18 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: грошова допомога на оздоровлення (передбачена п.п.3 п. 5 постанови КМУ № 1294), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, додаткова премія відповідно до Дисциплінарного статуту ЗС України, грошова винагорода за тривалу безперервну військову службу, винагорода за стрибки з парашутом, індексація, грошова допомога при звільненні (п. 2 ст. 15 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей");
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 22.12.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 та виплачувати пенсію з 22.12.2017 року відповідно до вимог ч.ч.2, 3 ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262 з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме:
- посадовий оклад - 720,00;
- оклад за військовим званням (старшина) - 55,00;
- надбавка за вислугу років (40%) - 4310,00;
- середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 по 30.11.2017) - 14661,52 грн., у тому числі:
надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 542,50 грн., надбавка особливі умови служби (25%) - 180,00 грн., премія - 3706,50 грн., винагорода за стрибки з парашутом - 3,12 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) - 3308,40 грн., індексація - 2,56 грн., грошова допомога на оздоровлення - 441,62 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - 464,62 грн., додаткова премія відповідно до Дисциплінарного статуту ЗС України - 20,83 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку - 119,84 грн., грошова допомога при звільненні - 2953,34 грн. Всього - 12854,33 грн. Пенсію призначити у розмірі 8998,03 грн. (12854,33 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 70% (за 27 роки вислуги)).
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової винагороди, додаткової премії відповідно до Дисциплінарного статуту ЗС України, грошової допомоги за тривалу безперервну військову службу, винагороди за стрибки з парашутом, індексації, грошової допомоги при звільненні.
Дослідив матеріали справи, суд встановив:
Позивач у період з 1989 року по 21.12.2017 року проходила військову службу у Збройних Силах України.
Наказом командира військової частини А0224 (по стройовій частині) від 21.12.2017 року № 205-РС позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до пп. "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) ч. 6 ст. 26, з урахуванням ч. 8 пп. «і» ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Відповідно до наказу командира військової частини А0224 (по стройовій частині) від 21.12.2017 № 199 позивач виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення і направлений на військовий облік до Центрального районного військового комісаріату м. Миколаєва.
Відповідно до Розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію, загальна вислуга старшини ОСОБА_1 складає 28 років 8 місяці.
З 22.12.2017 Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області позивачу було призначено пенсії за вислугу років з врахуванням наступних видів грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 720,00;
- оклад за військовим званням (старшина) - 55,00;
- надбавка за вислугу років (40%) - 310,00;
- середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 по 30.11.2017) - 4429 грн., у тому числі:
надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 542,50 грн., надбавка за особливі умови служби (25%) - 180,00 грн., премія - 3706,50 грн. Всього - 5514,00 грн. Основний розмір пенсії склав 3859,80 грн., розрахунок якого проведено в такому порядку: 5514,00 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 70% (за 28 років вислуги згідно з п. "а" ст. 13 Закону № 2262-ХІІ).
26.03.2018 позивач звернулася до відповідача з клопотанням про включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, щомісячної додаткової винагороди, винагороди за стрибки з парашутом, додаткової грошової премії відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, грошової компенсації за невикористану відпустку та грошової допомоги при звільненні.
Листом від 06.04.2018 № 1346-Н-07 відповідач повідомив позивача, що розмір його пенсії встановлений відповідно до норм чинного законодавства та відсутні підстави для проведення її перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 7 постанови КМ України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі за текстом - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою КМ України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", (що була чинною на момент призначення пенсії) (далі - постанова № 1294) передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" гарантовано право військовослужбовців на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗС України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі за текстом - Інструкція).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі МО України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Аналіз вищезазначених норм матеріального права дає дійти висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 по справі № 2а-5232/11/2670.
Постановою Кабінету Міністрів України № 889 встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України № 2262 пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Згідно з ч.1 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV, 09.07.2003 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, щомісячна додаткова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якої здійснюється обчислення пенсій. (Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду України від 20.10.2015 № 559/3342/14а).
Відповідно до ст.1 Закону України " Про індексацію грошових доходів населення" індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання купівельної спроможності.
Складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 зазначеної постанови.
При цьому, суми індексації грошового забезпечення не віднесені до зазначеного переліку, тобто з сум індексації грошового забезпечення єдиний внесок не сплачується.
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Одноразова грошова допомога при звільненні є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 вказаного Закону відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який затверджено постановою КМУ від 22.12.2010 року № 1170, одноразова грошова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок.
Статтею 43 Закону України № 2262 чітко передбачено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Тому індексація грошового забезпечення та одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби не можуть включатися до розрахунку розміру пенсії позивача, оскільки з них не сплачувались страхові внески.
Стосовно грошової компенсації за невикористану відпустку, яка на думку позивача повинна враховуватись при нарахуванні пенсії, суд вказує на наступне.
Право на грошову компенсацію за невикористані дні відпустки передбачено Законом України "Про відпустки" та ст.83 Кодексу Законів про працю, які є державними гарантіями та не мають ніякого відношення до складових грошового забезпечення, які повинні враховуватись при призначенні та обчисленні пенсії.
Грошова компенсація за невикористану відпустку не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Премія відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року № ХІV, є одним із видів заохочення, що застосовується до військовослужбовців за старанність, розумну ініціативу та сумлінне виконання службових обов'язків, та до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія військовослужбовців, не входить.
Відповідно до додатку 25 винагорода за стрибки з парашутом є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, тому повинна враховуватись при призначенні та обчисленні пенсії.
Позивач, всупереч ст.77 КАС України не довів суду, не вказав суду жодну норму права, якою б було передбачено його право при нарахуванні пенсії враховувати грошову компенсацію за невикористану відпуску, премію відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Відтак, пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням індексації грошового забезпечення, одноразової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби та грошової компенсації за невикористані ним дні відпустки, премії відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1-а, м. Миколаїв, 54010, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) з урахуванням таких видів грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової допомоги, винагороди за стрибки з парашутом
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 03.10.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) та виплачувати пенсію з 22.12.2017 року відповідно до вимог ч.ч.2, 3 ст. 51, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262 з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 по 30.11.2017), у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за особливі умови служби, премія, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за стрибки з парашутом.
4. В решті позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко