
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1500/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув в порядку скороченого провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
08 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:
- визнання протиправною бездіяльність Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, щодо відмови в перерахунку та виплати ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року,
- зобов'язання Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області, здійснити з 30 жовтня 2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року,
- встановлення судового контролю.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи у письмовому провадженні.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказував на протиправну бездіяльність допущену відповідачем в зв'язку з не здійсненням перерахунку та виплати пенсії особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стала особою з інвалідністю. Розгляд справи просив здійснити в порядку спрощеного провадження за його відсутності.
Відповідач у відзиві на позов заперечив проти позовних вимог. Зазначивши, що управління протиправної бездіяльності не допускало, перерахунок пенсії проведено вірно, а виплати здійснені в повному обсязі. Розгляд справи просив здійснити за відсутності представника.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить посвідчення серії А №159841 виданого 31 січня 2014 року (а.с. 9). Позивач перебуває на обліку в Миргородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, що не заперечується сторонами.
Згідно з вкладкою №159841 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи видно, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 9).
Згідно Довідки до акта огляду МСЕК Серії 10 ААА №198020 ОСОБА_1 21 січня 2014 року встановлена друга група інвалідності, причина інвалідності - обов'язкова військова з ЛНА на ЧАЕС (а.с. 11).
30 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в якій просив провести перерахунок і здійснювати виплати основної державної пенсії згідно статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 18).
Листом від 07 листопада 2017 року №8284/02-24 відповідач повідомив ОСОБА_1, що 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким внесено зміни до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язано Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом. Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 15 листопада 2017 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У зв'язку із викладеним вище пенсія буде переглянута та перерахована із 01 жовтня 2017 року (а.с. 19).
Позивач вважаючи, що Миргородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області допускає протиправну бездіяльність, не здійснюючи перерахунку та виплати пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
Законом України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону №796-ХІІ викладено у такій редакції: "Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Відповідно до зазначеної норми Закону №796-ХІІ право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року є у наступних категорій осіб, а саме:
1) у осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань;
2) у осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Отже, пенсія по інвалідності з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року може бути призначена зазначеним особам або за заявою особи може бути проведений перерахунок пенсії, відповідно до статті 59 Закону № 796-ХІІ.
Як слідує з військового квитка ОСОБА_1 та Довідки Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату від 15 листопада 2017 року №6/323, останній проходив дійсну строкову службу в період з 16 листопада 1985 року по 01 грудня 1987 року (а.с. 15-17).
При цьому, як зазначено в Архівній довідкі Галузевого державного архіва Міністерства оборони України від 20 березня 2007 року №36884 позивач приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС у складі військової частини 21151 село Оране з 27 квітня 1986 року по 20 листопада 1990 року (а.с. 8).
Як випливає із Витягу з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців, захворювання ОСОБА_1, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Сорнобильській АЕС (а.с. 13).
Згідно Довідки до акта огляду МСЕК Серії 10 ААА №198020 ОСОБА_1 21 січня 2014 року встановлена друга група інвалідності, причина інвалідності - обов'язкова військова з ЛНА на ЧАЕС (а.с. 11).
Аргументуючи вищевикладене на ОСОБА_1 поширюється дія статті 59 Закону №796-ХІІ, оскільки останній брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього став особою з інвалідністю.
В свою чергу визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII Кабінету Міністрів України необхідно у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Порядок доповнено пунктом 9 1 такого змісту: За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс*Кзс*Кв/100, де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Ксз=(Зп(мін) *5)/Зс1; де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У зв'язку із набранням чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" розпорядження Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №149655 від 27 листопада 2017 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, яка після відповідно перерахунку становить 10366,48 грн., а з усіма доплатами 10416,48 грн. (а.с. 28).
Як випливає з розрахунку за яким управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, як інваліду наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1 категорії) та інвалідом 2 групи із застосуванням механізму встановленого постановою Кабінету Міністрів України №851 від 15 листопада 2017 року (а.с. 52-53):
П (розмір пенсії) = Зс*Кзс*Кв/100%,
П = 3764,40*3,56956*70/100 = 9406,08 + (підвищення) 580,80 + 379,60 + 50 = 10416,48 грн.;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 рік - 3764,40 грн. = (3149,95 + 3661,41 + 4482,35) / 3;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії - 3,56956;
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії визначається за формулорю 3200*5/4482,35 = 3,56956;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках);
Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року - 3200 грн. (2017 рік);
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи та складає 70% (Довідка МСЕК №019158 (а.с. 12));
- З с1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу і в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року 4482,35 грн. (у 2016 році).
Відповідно до пункту 9 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
За письмовими поясненнями відповідача встановлено, що після зміни розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 01 січня 2018 року, позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір якості становив 8829,39 грн., у зв'язку із чим управлінням залишено розмір пенсії громадянину ОСОБА_1 без змін (а.с. 53).
Згідно довідки Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №3544/04-24 станом на 24 травня 2018 року заборгованість по виплаті пенсій за період з 01 жовтня по 24 травня 2018 року відсутня (а.с. 55).
Враховуючи, що позивач звернувся до пенсійного фонду із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, суд приходить до висновку, що Миргородським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області перерахунок пенсії ОСОБА_1 правомірно обчислено в порядку та розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд звертає увагу позивача, що механізм обчислення пенсії за статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, а тому фактичний розмір такої пенсії розраховується за формулою виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а не дорівнює п'яти розмірам мінімальної заробної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, як фіксованої суми.
Щодо посилань у своєму позові на лист управління від 07 листопада 2017 року №8284/02-24, яким повідомлено позивача про порядок перерахунку пенсії, при цьому невжиття управлінням ефективних засобів правового захисту позивача при розгляді його заяви та як наслідок допущення бездіяльності та фактичної відмови у перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
30 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в якій просив провести перерахунок і здійснювати виплати основної державної пенсії згідно статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Враховуючи, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" визначено Порядком №1210, управління листом від 07 листопада 2017 року №8284/02-24 повідомило ОСОБА_1, що 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким внесено зміни до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язано Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом. Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 15 листопада 2017 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У зв'язку із викладеним вище пенсія буде переглянута та перерахована із 01 жовтня 2017 року.
При цьому, зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесені постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 набрали чинності з дня опублікування (17 листопада 2017 року).
В свою чергу Миргородським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Полтавської області 27 листопада 2017 року прийнято розпорядженя №149655, яким перераховано пенсію ОСОБА_1 у відповідному розмірі.
Під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Аргументуючи вищевикладене судом не встановлено бездіяльності Миргородським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області пов'язаної із перерахунком пенсії ОСОБА_1, чи то відмови у здійсненні такого перерахунку та її виплати.
Таким чином позов задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) до Миргородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 37844949, адреса місцезнаходження: вулиця Гоголя, 107, місто Миргород, Полтавська область, 37600) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Суддя С.О. Удовіченко