
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2018 р. № 820/1777/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Кравчені Т.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Сертакової К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати рішення Відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради від 01.01.2018 про відмову у знятті з реєстрації місця проживання малолітніх дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2; зобов'язати Відділ реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради зняти з реєстрації місця проживання малолітніх дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а дії відповідача є протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що рішення є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог законодавства, а його дії є таким, що відповідають вимогам чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 1 лютого 2018 року представник позивача звернулась до відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради із заявами про знаття з реєстрації місця проживання її дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: у зв'язку з вибуттям до Миколаївської області, м. Южноукраїнськ, вул. Костянтинівска, 33 на постійне місце проживання.
1 лютого 2018 року відділом реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради позиву було відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання малолітніх дітей, що підтверджується відповідними записами на зворотній стороні заяв представника позивача про реєстрацію місця проживання дітей. Аргументом у відмові зняти з реєстрації місця проживання дітей було зроблено посилання до абзацу 2 пункту 11 Правил реєстрації місця проживання та порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207, а саме: орган реєстрації відмовляє в знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації, а саме-документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.
Суд зазначає, що спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає процедуру реєстрації/зняття з реєстрації з місця проживання в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування - є Правил реєстрації місця проживання та порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 (далі - Правила).
Правила розроблені відповідно до Закону України "Про свободу пересування ті вільний вибір місця проживання в Україні", та з урахуванням положень Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу".
Закон та Правила є нормами прямої дії, спеціальними нормативно-правовими документами, які безпосередньо регулюють спірні правовідносини та чітко визначають процедуру проведення реєстрації дії - реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання.
Статтею 7 Закону та пунктом 26 Правил передбачено, що для зняття з реєстрації місця проживання особа або її представник подає, зокрема: заяву; судове рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтво про смерть; паспорт або паспортний документ, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документ про смерть, виданий компетентним органом іноземної держави, легалізований в установленому порядку; інший документ, який свідчить про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).
Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Згідно із п. 26 Правил зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Згідно із матеріалами справи до відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департамент реєстрації Харківської міської ради 01.02.2018 з територіального підрозділу Центру надання адміністративних послуг Шевченківського району м. Харкова за актом прийому-передач заяв та документів щодо надання адміністративних послуг територіального підрозділу Центру надання адміністративних послуг Шевченківського району м. Харкова надійшла заява від ОСОБА_6 про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, 24.01.2003 р. н.
До заяви ОСОБА_6, як представником ОСОБА_4, були надані наступні документи: паспорт громадянина України, ОСОБА_6, М.В.; документ, що посвідчує особу законного представника: довіреність; квитанція про сплату адміністративного збору.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви та доданих до неї документів з'ясовано, що свідоцтво про народження ОСОБА_4 надано не було.
У судовому засіданні представник позивача пояснила, що до заяви було надано копію свідоцтва про народження, оригіна, з її слів, вона надавала до звірки адміністратору.
Враховуючи вищевикладене, начальником Відділу реєстрації керуючись абз. 2 п. 11 Правил, було прийнято рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 в зв'язку з тим, що особа не подала необхідних документів або інформації, а саме: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.
Крім цього, суд зазначає, що на час звернення ОСОБА_6 з заявою до відділу реєстрації про зняття з реєстрації ОСОБА_4 було 15 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Таким чином, враховуючи положення законодавства України, ОСОБА_4 наділений правом самостійно або через представника (за згодою батьків) звернутися до Відділу реєстрації з відповідною заявою.
Проте, всупереч вимогам, до Відділу реєстрації документу, що підтверджує повноваження особи як представника, ОСОБА_4, щодо зняття його з реєстрації місця проживання, надано не було.
Також 01.02.2018 до відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департамент реєстрації Харківської міської ради з територіального підрозділу Центру надання адміністративних послуг Шевченківського району м. Харкова за актом прийому - передач заяв та документів щодо надання адміністративних послуг територіального підрозділу Центру надання адміністративних послуг Шевченківського району м. Харкова надійшла заява від ОСОБА_6 про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_5, 27.02.2005 р. н.
До заяви ОСОБА_6, як представником ОСОБА_5, були надані наступні документи: паспорт громадянина України, ОСОБА_6. М.В.; документ, що посвідчує особу законного представника: довіреність; квитанція про сплату адміністративного збору.
За результатами розгляду вищезазначеної заяви та доданих до неї документів з'ясовано, що свідоцтво про народження ОСОБА_5 надано не було.
У судовому засіданні представник позивача пояснила, що до заяви було надано копію свідоцтва про народження, оригіна, з її слів, вона надавала до звірки адміністратору.
Враховуючи вищевикладене, начальником Відділу реєстрації керуючись абз. 2 п. 11 Правил, було прийнято рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 в зв'язку з тим, що особа не подала необхідних документів або інформації, а саме: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.
Додатково суд зазначає, що на час звернення ОСОБА_6 з заявою до Відділу реєстрації про зняття з реєстрації - ОСОБА_5 було 12 років, тобто він був малолітньою особою.
Відповідно до положень ст. 7 Закону зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Зазначена норма Закону кореспондується з п. 26 Правил, в якому зазначено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Проте, до Відділу реєстрації засвідченої в установленому порядку письмової згоди батька малолітньої дитини, ОСОБА_5, про те, що він не заперечує проти зняття з реєстрації місця проживання своєї дитини до заяви від 01.02.2018 не надано.
Особисто батько ОСОБА_5 - ОСОБА_7 під час подання заяв про зняття з реєстрації малолітньої дитини, участі не приймав.
Також, позивачем до заяви не було надано відповідного рішення суду або рішення органу опіки та піклування, в якому визначено місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_5.
Згідно ч. 1 ст. 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Відповідно ч. 2 ст. 141 Сімейного кодексу України, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.
ОСОБА_8, у відношенні до малолітньої дитини, ОСОБА_5, не позбавлений батьківських прав.
Положеннями ст. 161 Сімейного кодексу України, передбачено, якщо мати і батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
В рішенні Дзержинського районного суду м. Харкова від 31.07.2017 по справі №638/10219/14-ц про розірвання шлюбу не вирішено питання стосовно місця проживання їхнього сина, ОСОБА_5.
Також необхідно зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 242 Цивільного кодексу України батьки (усиновителі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей. Тобто, права батьків представляти своїх малолітніх та неповнолітніх дітей ґрунтуються на нормі закону і ніхто не має більше права бути представником дитини по закону крім батьків.
Проте, з заявою до Відділу реєстрації щодо зняття з реєстрації місця проживання малолітнього ОСОБА_5 звернулась представник, ОСОБА_6, яка діяла на підставі довіреності від ОСОБА_3.
Суд звертає увагу, що відповідно до довіреності №4707 від 09 серпня 2017 року ОСОБА_3 уповноважує ОСОБА_6 представляти та захищати виключно її інтереси - ОСОБА_3.
Вказана довіреність не надає права ОСОБА_6 вчиняти дії щодо зняття з реєстрації місця проживання малолітнього, ОСОБА_5.
Таким чином, відповідачем, відділом реєстрації місця проживання у Шевченківському районі міста Харкова Управління ведення Реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради, права та законні інтереси позивача не порушені, оскільки посадові особи діяли у чіткій відповідності до вимог ст. 19 Конституції України, ст. 6 Закону, п. 18 Правил.
Положеннями п. 11 Правил передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Відповідно до пункту 23 Правил працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи.
Враховуючи положення статті 9-1 Закону, п. 11 Правил органом реєстрації 01.02.2018 було відмовлено представнику, ОСОБА_6, в знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_5, на підставі того, що особою не подані передбачені нормами законодавства України документи.
З огляду на вищезазначене, рішення про відмову в знятті з реєстрації місця проживання вказаних в заявах від 01.02.2018 прийняті посадовою особою відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова Управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Суд звертає увагу, що після усунення підстав відмови в проведення реєстраційних дій, позивач не позбавлена можливості повторно звернутися до органу реєстрації за виконанням відповідних дій.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 61000, РНОКПП НОМЕР_1) до Відділу реєстрації місця проживання у Шевченківському районі м. Харкова управління ведення реєстру територіальної громади Департаменту реєстрації Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61200) про скасування рішення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 1 червня 2018 року.
Суддя М.М.Панов