Рішення № 74405429, 21.05.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
818/1583/18
Номер документу
74405429
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2018 р. справа №818/1583/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - Яковлевої В.Е.

представника відповідача - Бондаря А.О., Юрченко Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1583/18 за позовом Обласного комунального підприємства "Аеропорт Суми" до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування розрахунку,-

В С Т А Н О В И В:

Обласне комунальне підприємство «Аеропорт Суми» звернулося до адміністративного суду із позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати розрахунок від 03.03.2018р. №4809/07-49 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно з березня 2018 року стосовно ОСОБА_4, та розрахунок від 13.03.2018р. №4171 суми сплати до Пенсійного фонду витрат та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на 2018 рік з урахуванням коригування стосовно ОСОБА_4 Свої вимоги мотивує тим, що розрахунки відповідача щодо відшкодування Пенсійного фонду України витрат на виплату та доставку пенсії, призначену на пільгових умовах, є протиправними, оскільки ОСОБА_4 в жодних трудових відносинах саме з ОКП «Аеропорт Суми» не перебував і відповідно не набув стажу, який б надав право на призначення пенсії на пільгових умовах. Крім того, новостворене Державне підприємство «Аеропорт Суми» є правонаступником реорганізованого авіапідприємства лише по всім питанням аеропортової діяльності. Відповідно до пункту 5 акту розподілу майна, служб, активів між ДП «Аеропорт Суми» та СДАП «Універсал-Авіа» архів реорганізованого СДАП «Універсал-Авіа» залишився за ДП «Аеропорт Суми», яке несе відповідальність за його збереження. Тому позивач видає колишнім працівникам довідки про заробітну плату, про реорганізацію підприємства, про підтвердження наявного або пільгового трудового стажу для призначення пенсії. За ненадання таких довідок статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 510 до 1700 грн. Факт видачі ОСОБА_4 довідки про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії не свідчить про правонаступництво позивача по питаннях експлуатації засобів радіотехнічного обладнання та зв'язку.

Ухвалою суду від 20 квітня 2018 року відкрито провадження у адміністративній справі №818/1583/18 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити. Пояснив, що обов'язок видачі ОКП «Аеропорт Суми» довідки про роботу та заробітну плату працівнику передбачений ст.49 КЗпП України, ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» та Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 р. № 578/5. Тому підприємство не могло не видати ОСОБА_4 довідку встановленої форми для призначення пенсії. Також зазначив, що ситуація з ОСОБА_5, якому ОКП «Аеропорт-Суми» не відмовляється відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначену на пільгових умовах, в порівнянні зі ОСОБА_4 зовсім різна, оскільки вони мають різні періоди роботи на підприємствах з різними назвами та займали різні посади. В переліку предмета діяльності підприємства у Статутах ДП «Аеропорт Суми» та ОКП «Аеропорт Суми» відсутній такий предмет діяльності як «експлуатація засобів радіотехнічного обладнання та зв'язку або радіотехнічне забезпечення». Отже, позивач не є правонаступником реорганізованого ДАП «Універсал-Авіа» з цих питань (а.с.44-46).

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували у повному обсязі, просили відмовити в його задоволенні з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.28-29). Вказали, що надаючи ОСОБА_4 довідку №4-429 від 14.12.2017 встановленої форми для призначення пільгової пенсії відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, та Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), позивач взяв на себе обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії. Робота радіотехніка входить до технологічних процесів і підтримання в експлуатаційному стані машин та обладнання, що є аеропортовою діяльністю. В аналогічній ситуації була призначена пенсія гр. ОСОБА_5, що працював в той самий період часу, і позивач відшкодовує фактичні витрати на виплату і доставку пенсії, призначену на пільгових умовах, тому ОКП «Аеропорт Суми» порушує норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та принцип рівності осіб (а.с.28-29).

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд встановив наступне.

ОКП «Аеропорт Суми» отримало від Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області розрахунок від 03.03.2018 №4809/07-49 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно з березня 2018 року, а також розрахунок від 13.03.2018 №4171 суми сплати до Пенсійного фонду витрат та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2018 рік з урахуванням коригування. Розрахунки стосувалися ОСОБА_4 (а.с.9-11).

Пунктом 2 Розділу XV «Перехідні положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України ) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Згідно з пунктом 6.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (зі змінами та доповненнями), підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники (п.6.3).

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.12-15), ОСОБА_4 був прийнятий з 24.06.1981 до бази експлуатації радіотехнічного обладнання та зв'язку (надалі - база ЕРТОЗ) Сумського об'єднаного авіазагону Українського управління цивільної авіації на посаду радіотехніка (наказ від 03.07.1981 №79л) та звільнений з 20.07.1988 (наказ від 13.07.1988 №105л).

Відповідно до наказу Українського Управління цивільної авіації від 16.07.1990р. база ЕРТОЗ з 01.07.1990 була включена до складу Центра ЕРТОЗ (Центр експлуатації радіотехнічного обладнання та зв'язку) Українського Управління ЦА. На підставі цього наказу з 30.06.1990 всіх працівників бази ЕРТОЗ Сумського об'єднаного авіазагону Українського управління ЦА наказом від 09.08.1990 №160/л звільнено переводом у склад Центру ЕРТО (а.с.16-18).

21.01.1993 Сумський об'єднаний авіазагін Українського управління ЦА був перейменований у Сумське державне авіапідприємство Українського об'єднання ЦА "Авіалінії України" (рішення Сумської міської ради №8 від 21.01.1993).

24.05.1996 Сумське державне авіапідприємство Українського об'єднання ЦА "Авіалінії України" перейменоване у Сумське державне авіапідприємство "Універсал-Авіа" (рішення Сумської міської ради №291 від 24.05.1996).

Наказом Міністерства транспорту України від 29.05.2000 № 269 СДАП «Універсал-Авіа» реорганізоване шляхом виділення з його складу аеропорту Суми та створено на його базі Державне підприємство «Аеропорт Суми» (а.с.19-20).

Новостворене підприємство є правонаступником реорганізованого підприємства по всім питанням аеропортової діяльності та віднесене до сфери управління Міністерства транспорту України та включене до складу Українського об'єднання ЦА "Авіалінії України", з подальшою передачею ДП «Аеропорт Суми» до сфери управління Сумської обласної державної адміністрації (п.2 наказу №269).

Пунктом 5.2 наказу встановлена необхідність забезпечення працевлаштування працівників Сумського державного авіапідприємства "Універсал-Авіа" згідно з чинним законодавством.

Відповідно до пункту 5 акту розподілу майна, служб, активів між ДП «Аеропорт Суми» та СДАП «Універсал-Авіа» архів реорганізованого СДАП «Універсал-Авіа» залишається за ДП «Аеропорт Суми», яке несе відповідальність за його збереження (а.с.21-22).

Пунктом 1.1 ст.1 Статуту ДП «Аеропорт Суми», зареєстрованого відділом державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності Сумської міської ради №5153 від 30.06.2000р., встановлено, що «Аеропорт» є правонаступником Сумського ДАП «Універсал- Авіа» в частині майнових прав та обов'язків згідно з розподільчим балансом (а.с.53, зворотній бік).

Наказом управління майном Сумської обласної ради від 14.02.2002 №80 Державне підприємство «Аеропорт Суми» перереєстроване в Обласне комунальне підприємство «Аеропорт Суми» та затвердженого його Статут, викладений у новій редакції (а.с.23), відповідно до пункту 1.5 якого підприємство є правонаступником Державного підприємства «Аеропорт Суми».

Відповідно до п. 2 ст. 5 Закону України «Про підприємства в Україні» (чинного на момент створення ДП «Суми Аеропорт» шляхом його виділення зі складу СДАП «Універсал-Авіа») підприємство може бути створено в результаті виділення із складу діючого підприємства, організації одного або кількох структурних підрозділів, а також на базі структурної одиниці діючих об'єднань за рішенням їх трудових колективів, якщо на це є згода власника чи уповноваженого ним органу.

Згідно з п.6 ст.34 цього ж Закону при виділенні з підприємства одного або кількох нових підприємств до кожного з них переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частинах майнові права і обов'язки реорганізованого підприємства.

У разі реорганізації підприємства його права і обов'язки переходять до правонаступників (п.8 ст.36 Закону N 887-XII ).

Згідно з наказом від 29.05.2000 №269 (а.с.19-20) СДАП «Універсал-Авіа» реорганізоване шляхом виділення з його складу аеропорту Суми та створено на його базі Державне підприємство «Аеропорт Суми», що спростовує доводи позивача про те, що він не є правонаступником у даному випадку.

Таким чином, суд вважає необґрунтованими доводи позивача про те, що він не є правонаступником СДАП «Універсал-Авіа», оскільки чинним законодавством передбачено правонаступництво з усіма правами та обов'язками в разі реорганізації підприємства, в тому і числі і перехід обов'язків перед органами Пенсійного фонду України щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до правонаступника.

При цьому, слід відмити, що відсутність у роздільному балансі відомостей про перехід обов'язку сплачувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, не свідчить про відсутність такого обов'язку у правонаступника реорганізованого підприємства, оскільки за змістом п. 6 ст. 34 Закону України «Про підприємства України» у розподільчому балансі зазначається саме про розподіл майнових прав та обов'язків (грошових коштів, виробничих запасів, дебіторської та кредиторської заборгованості, тощо), а не про розподіл обов'язку щодо відшкодування витрат перед органами Пенсійного фонду України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про виникнення у ДП «Аеропорт Суми» обов'язку відшкодовувати витрати Пенсійного фонду зазначені у позові на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали на роботах із шкідливими або важкими умовами праці на Сумському об'єднаному авіазагоні Українського управління цивільної авіації.

Відтак, посилання позивача як на підставу для задоволення позовних вимог на не перебування у трудових відносинах ОСОБА_4 з ОКП «Аеропорт Суми» та на видачу йому довідки про підтвердження наявного або пільгового трудового стажу для призначення пенсії (а.с.32) з огляду на можливість накладення на нього штрафу суд вважає помилковими, оскільки позивач є правонаступником реорганізованого підприємства, внаслідок чого зобов'язаний відшкодувати відповідні витрати та видавати довідки.

Згідно з довідкою №4-429 від 14.12.2017, виданою ОКП «Аеропорт Суми», ОСОБА_4 працював у Сумському об'єднаному авіазагоні Українського управління цивільної авіації в період з 01.07.1981 до 20.07.1988 за професією радіотехнік, що передбачена Списком 2 розділу ХХХІІ «Загальних посад» постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 (а.с.32).

З урахуванням вказаної вище довідки Управлінням ПФУ в Сумському районі призначено пенсію на пільгових умовах.

Суд не може прийняти до уваги посилання позивача на відсутність у ОСОБА_4 необхідного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки відповідно до ст.81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N1788-XII призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України, а не підприємствами чи їх правонаступниками.

Стосовно доводів щодо правильності відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_5, який також працював у Сумському об'єднаному авіазагоні Українського управління ЦА, суд зазначає, що вказані обставини не належать до предмету спору та не підлягають встановленню у межах даної справи, оскільки позовні вимоги стосуються виключно правомірності надіслання відповідачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної ОСОБА_4, що підлягають відшкодуванню.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Матеріалами справи доведено наявність обов'язку у ОКП «Аеропорт Суми» відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії стосовно ОСОБА_4, внаслідок чого вимоги позовної заяви є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, підстави для відшкодування на користь позивача сплаченого судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Обласного комунального підприємства "Аеропорт Суми" до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування розрахунку від 03.03.2018 №4809/07-49 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно з березня 2018 року стосовно ОСОБА_4 та розрахунок від 13.03.2018 №4171 суми сплати до Пенсійного фонду витрат та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 2018 рік з урахуванням коригування стосовно ОСОБА_4 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 25.05.2018.