Рішення № 74405302, 01.06.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2018
Номер справи
815/1108/18
Номер документу
74405302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/1108/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати пенсії та зобов'язання поновити щомісячно нарахування та виплату пенсії з 01.10.2015 року, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо невиплати позивачу пенсії;

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі поновити щомісячно нарахування та виплату позивачу пенсії з 01.10.2015 року;

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі негайно виконати рішення суду у межах суми виплати пенсії за один місяць;

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі у встановлений судом строк надати Одеському окружному адміністративному суду звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначила, що вона є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі. З 01.10.2015 року відповідачем припинено виплату позивачу пенсії без зазначення причин, тоді як пенсія є єдиним джерелом існування позивача. Позивач зазначає, що необхідною умовою призначення та отримання пенсії є наявність у особи довідки встановленої форми, яка свідчить про те, що особа, яка отримує пенсійні виплати, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції на територію України. Відповідно скасування такої довідки у випадках, встановлених законодавством, є підставою для відмови у призначенні пенсії або припинення пенсійних виплат. Позивач, також зазначає, що на час припинення позивачеві виплати пенсії не існувало підстав, передбачених чинним законодавством для припинення виплати пенсії.

11.04.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який Центральне ОУПФУ в м. Одесі не погоджується з вимогами позивача. Так, у відзиві вказано, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 02.04.2015 року позивач надав до управління довідку № 5105/002295 від 24.11.2014 року про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. 01.12.2014 року розпорядженням управління № 835421 здійснено перерахунок пенсії позивача. Відповідач зазначає, що станом на 01.10.2015 року термін довідки № 5105/002295 від 24.11.2014 року складав 6 місяців. Під час проведення інвентаризації пенсійних справ, з огляду на вищевказане та у зв'язку з тим, що на даний час довідка позивачем о управління не надавалась, виплату пенсії припинено автоматично. Поновлення виплати пенсії є можливим тільки за умови надання чинної довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Крім цього, представник відповідача вказує, що не погоджується з позовною вимогою щодо поновлення щомісячного нарахування та виплати пенсії позивачу з 01.10.2015 року, оскільки виплати пенсійного забезпечення є періодичним платежем та здійснюються щомісячно, а тому позивач повинен був знати про його розмір. До 08.02.2018 року позивач не звертався до управління з заявою щодо поновлення щомісячного нарахування та виплати пенсії, а тому позовні вимоги можуть бути задоволені з моменту винесення оскаржуваного рішення, у даному випадку з 09.02.2018 року.

Ухвалою суду від 19.03.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду на 19.04.2018 року.

19.04.2018 року розгляд справи відкладено до отримання витребуваних судом доказів.

07.05.2018 року розгляд справи перенесено у зв'язку із перебування судді Бжассо Н.В. на лікарняному на 16.05.2018 року.

16.05.2018 року розгляд справи перенесено у зв'язку із перебування судді Бжассо Н.В. на лікарняному на 01.06.2018 року.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без її участі та без участі позивача.

Представник відповідача, також, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд робить наступні висновки.

ОСОБА_1, відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, є пенсіонером за віком.

Відповідно до довідки № 5105/002295 від 24.11.2014 року позивач перемістилася з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) в АДРЕСА_1 06.08.2014 року.

01.12.2014 року розпорядженням УПФУ у Приморському районі м. Одеси здійснено перерахунок пенсії позивача.

02.04.2015 року позивач надала вказану довідку до УПФУ в Приморському районі м. Одеси.

Відповідно до листа-відповіді Центрального ОУПФУ в м. Одесі від 09.02.2018 року, в пенсійній справі гр. ОСОБА_1 наявна довідка про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції від 24.11.2014 року № 5105/002295. Станом на 01.10.2015 року згідно п. 6 Постанови КМУ «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 01.10.2014 року № 509, термін вказаної довідки складав 6 місяців Під час проведення інвентаризації пенсійних справ, з огляду на вищевказане та у зв'язку із ненаданням нових довідок гр. ОСОБА_1, виплату пенсії було припинено.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Згідно зі ст.ст. 44, 46, 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який затверджено Постановою КМУ від 1 жовтня 2014 р. № 509 (далі - Порядок), регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Суд встановив, що довідка позивачу видана 24.11.2014 року на підставі Порядку в редакції від 01.10.2014 року.

Пункт 6 Порядку в редакції від 01.10.2014 року не визначав термін дії довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 26.08.2015 року № 636, внесені зміни до п. 6 Порядку, які набули чинності 09.09.2015 року, а саме: встановлено, що строк дії довідки становить шість місяців з дати її видачі.

Згідно з п.6 постанови Кабінету Міністрів України №509 «Про затвердження Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» (чинна на час розгляду та вирішення справи з 11.06.2016 року), довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.

Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.

Довідка, видана до 20 червня 2016 р., у якій адресою фактичного місця проживання вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, підлягає перереєстрації до 20 липня 2016 року. Для цього внутрішньо переміщена особа особисто або через законного представника (у випадках, передбачених абзацами першим - шостим пункту 2 цього Порядку) звертається за видачею довідки до уповноваженого органу, а раніше видана їй довідка вилучається, про що вносяться відповідні записи до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Довідка, зазначена в абзаці шостому цього пункту, не перереєстрована у встановлений строк, не є дійсною, про що вноситься відповідний запис до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин, що унеможливлюють перереєстрацію довідки у встановлений строк, така особа подає до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання відповідну письмову заяву та підтвердні документи. У такому разі строк перереєстрації довідки, зазначеної в абзаці шостому цього пункту, може бути збільшено до 60 днів за рішенням уповноваженого органу.

Суд зазначає, що в довідці № 5105/002295 від 24.11.2014 року зазначено, що позивач перемістилася в АДРЕСА_1. Судова кореспонденція, що направлена на адресу позивачки, не була вручена їй та повернута відправнику з відміткою «адресат не проживає» за вказаною адресою (ар. с. 23-30).

Проте, суд зазначає, що з огляду на матеріали пенсійної справи, докази внесення запису до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб про недійсність довідки № 5105/002295 від 24.11.2014 року - відсутні.

Суд встановив, що довідка була видана позивачу на підставі редакції від 01.10.2014 року п. 6 Порядку, коли строк дії довідки не встановлювався, а отже, на думку суду, у відповідача були відсутні правові підстави для автоматичного припинення виплати пенсії з 01.10.2015 року, у зв'язку з внесенням змін до п. 6Порядку з 09.09.2015 року.

Також, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Суд встановив, що припинення виплати пенсії позивачу відбулося автоматично без прийняття управлінням відповідного рішення, як передбачено нормами законодавства.

Крім цього, суд зазначає, що ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для прийняття рішення про припинення виплати пенсії, як закінчення терміну довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 46 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, суд робить висновок, що бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії є протиправною, а тому виплата пенсії позивачу має бути поновлена з 01.10.2015 року.

На заперечення відповідача щодо строку виплати пенсії позивачу, наведені у відзиві, суд звертає увагу на те, що трирічний строк з дати припинення виплати пенсії позивачу ще не сплинув, що надає право позивачу на виплату пенсії також й за ч. 1 ст. 46 цього Закону.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Щодо зобов'язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, суд вважає необхідним зазначити таке.

Частиною 2 ст. 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позивач в позовній заяві не навів жодного обґрунтування про необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у зв'язку з чим суд не вважає за необхідне встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.

Ухвалою суду від 19 березня 2018 року позивачу була надана відстрочка у сплаті судового збору у розмірі 704, 80 грн. до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 133 КАС України, у такому випадку судові витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

З огляду на те, що позовні вимоги задоволенні повністю, керуючись приписами ст. 139 КАС України, судовий збір в розмірі 704, 80 грн. належить стягненню в державний бюджет з відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 133, 139, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати пенсії та зобов'язання поновити щомісячно нарахування та виплату пенсії з 01.10.2015 року, зобов'язання вчинити дії.

Визнати протиправною бездіяльність Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2015 року.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі поновити ОСОБА_1 з 01.10.2015 року щомісячне нарахування та виплату пенсії.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ: 41248812, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, буд. 4-А) судовий збір у розмірі 704, 80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) на користь Державного бюджету України на р/р 31212206784005, отримувач коштів УК у м. Одесі/Київський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області, код банку отримувача (МФО) 828011, код класифікації доходів бюджету 22030101.

Відмовити у задоволенні клопотання позивача про зобов'язання відповідача надати у встановлений судом строк звіту про виконання судового рішення.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1; вул. Гімназична, б. 20, кв. 11, м. Одеса, ).

Відповідач - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ: 41248812, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, буд. 4-А).

Повний текст рішення суду складено та підписано 01.06.2018 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.