Рішення № 74405289, 31.05.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
809/551/18
Номер документу
74405289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" травня 2018 р. справа № 809/551/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача - ОСОБА_2 до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 28.03.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа на стороні позивача - ОСОБА_2, про зобов'язання внести зміни до актового запису №850 від 11.05.2006 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виключивши з вказаного актового запису відомості про ОСОБА_4, громадянина Грузії, як батька дитини, записавши батьком позивача, змінити по батькові дитини Кахаберівна на Андріївна та видати нове свідоцтво про народження.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, незважаючи на встановлений рішенням Івано-Франківського міського суду від 15.03.2017 у справі №344/14251/16-ц факт батьківства позивача протиправно не вніс зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №850 від 11.05.2006 з підстав відсутності рішення суду про зміну прізвища та по батькові дитини в актовому записі про народження. Крім цього, зазначено, що вимоги про виключення відомостей про ОСОБА_4 з актового запису №850 від 11.05.2006 не були предметом розгляду справи №344/14251/16-ц про встановлення факту батьківства та що це питання відповідно не було вирішено судом, і виникла необхідність звернення до суду для його вирішення та виключення відомостей про ОСОБА_4 як батька ОСОБА_3.

Ухвалою від 02.04.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України).

Третя особа на стороні позивача також не скористалася правом на надання пояснень щодо позову.

Щодо надання відповідачем пояснень від 06.04.2018 №1286/13.14.04-01/2003 (а.с.19), то суд звертає увагу на те, що відповідно до частин 1, 2 статті 159 КАС України при розгляді справи судом за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, з'ясувавши обставини справи, встановив наступне.

20.01.2014 Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області прийнято рішення у справі №344/17627/13-ц, відповідно до якого розірвано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_4, зареєстрований відділом РАЦС Івано-Франківського міського управління юстиції 11.05.2002, актовий запис №472. Неповнолітню доньку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 залишено на проживання з позивачем ОСОБА_2 (а.с.12).

Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15.03.2017 у справі №344/14251/16-ц заяву ОСОБА_1, заінтересована особа ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства, задоволено. Встановлено факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13).

На заяву ОСОБА_1 про виконання рішення Івано-Франківського міського суду від 15.03.2017 у справі №344/14251/16-ц про встановлення факту батьківства позивача відносно ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зміни прізвища дитини з ОСОБА_3 на ОСОБА_1 (актовий запис №850 від 11.05.2006, складений в Івано-Франківському міському відділі ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області), листом №5019/13.14.03-05 від 10.11.2017 відповідачем повідомлено що неможливо виконати дане рішення суду та внести зміни в актовий запис про народження, в зв'язку з тим, що відомості про батька в актовому записі про народження ОСОБА_3 записані на підставі актового запису про шлюб, зазначено що реєстрація народження проводилася відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України. Також зазначено, що частиною 4 статті 128 Сімейного кодексу України встановлено, що позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Також повідомлено, що у поданому позивачем рішенні суду не вказано про зміну прізвища та по батькові дитини в актовому записі про народження №850 від 11.05.2006 (а.с.14).

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, при цьому позивач просить зобов'язати Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області внести зміни до актового запису №850 від 11.05.2006 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виключивши з вказаного актового запису відомості про ОСОБА_4, громадянина Грузії, як батьки дитини, записавши батьком позивача, змінити по батькові дитини Кахаберівна на Андріївна та видати нове свідоцтво про народження.

Суд враховує, що відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відтак, перевіривши на відповідність вимогам чинного законодавства дії Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області щодо результату розгляду заяви ОСОБА_1, згідно наданої відповіді №5019/13.14.03-05 від 10.11.2017, суд дійшов до наступного висновку.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відповідно до якого державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію походження фізичної особи.

Діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації (частини 1 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").

Згідно з частиною 1 статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України

Орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з наявністю однієї з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі (частина 2 статті 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").

У відповідності до частин 4, 5 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Відповідно до частини п'ятої статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" 12.01.2011 наказом Міністерства юстиції України №96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Пунктом 1.5. першого розділу Правил внесення змін до актових записів цивільного стану визначено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Згідно абзацу першого пункту 2.8. другого розділу Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, у разі зберігання актового запису про народження, до якого потрібно внести зміни у зв'язку з визнанням батьківства, в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України відділ, який прийняв заяву про визнання батьківства (рішення суду про визнання батьківства, про встановлення факту батьківства), у триденний строк надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису. Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та отримане підтвердження додаються до заяви.

Поміж цим, абзацом другим пункту 2.8. другого розділу Правил внесення змін до актових записів цивільного стану встановлено, що якщо в актовому записі про народження дитини батьком указаний чоловік заявниці або інша особа (за винятком випадків, передбачених статтею 135 Сімейного кодексу України), то в унесенні змін стосовно визнання батьківства має бути відмовлено до вирішення судом питання щодо виключення з актового запису про народження відомостей про батька.

З огляду на вищенаведені обставини, відповідач обґрунтовано відмовив у внесенні змін в актовому записі №850 від 11.05.2006 стосовно визнання батьківства ОСОБА_1, оскільки в актовому записі про народження дитини батьком указаний чоловік ОСОБА_2 - ОСОБА_4, з яким ОСОБА_2 на час народження ОСОБА_3 та вчинення актового запису №850 від 11.05.2006 перебувала у шлюбі, що є підставою, встановленою пунктом 2.8. другого розділу Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, для відмови у внесенні змін стосовно визнання батьківства до вирішення судом питання зокрема щодо виключення з актового запису про народження відомостей про батька.

Щодо аргументів позивача про вирішення Івано-Франківським окружним адміністративним судом питання виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини слід зазначити наступне.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 18.01.2018 в справі №521/1809/15-ц звернув увагу на необхідність врахування того, що у випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини (пункт шостий постанови пленуму Верховного Суду України "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 за № 3).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі "Zand v. Austria" вказав, що поняття "суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з &?а;…&? ; питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів &?р;…&?н;". З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Враховуючи наведене, слід зазначити, що неприйняття рішення місцевим загальним судом щодо виключення з актового запису про народження відомостей про батька не є підставою для вирішення Івано-Франківським окружним адміністративним судом питання про виключення таких відомостей, оскільки вказане питання стосується передбачених главою 22 Цивільного кодексу України особистих немайнових прав ОСОБА_3, яке також регулюється розділом 3 Сімейного кодексу України, відтак може бути вирішене виключно в порядку, передбаченому нормами цивільного процесуального законодавства місцевим загальним судом.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що слід відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа на стороні позивача - ОСОБА_2, про зобов'язання внести зміни до актового запису №850 від 11.05.2006 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виключивши з вказаного актового запису відомості про ОСОБА_4, громадянина Грузії, як батька дитини, записавши батьком позивача, змінити по батькові дитини Кахаберівна на Андріївна та видати нове свідоцтво про народження.

Слід зазначити, що у разі відмови в задоволенні позову статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1 77401), третя особа на стороні позивача - ОСОБА_2 (код НОМЕР_2, АДРЕСА_2 76019), до Івано-Франківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (код 33645594, вул. Галицька, 25, м. Івано-Франківськ, 76018), про зобов'язання внести зміни до актового запису №850 від 11.05.2006 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виключивши з вказаного актового запису відомості про ОСОБА_4, громадянина Грузії, як батька дитини, записавши батьком позивача, змінити по батькові дитини Кахаберівна на Андріївна та видати нове свідоцтво про народження - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.