Рішення № 74405114, 31.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
275/201/18
Номер документу
74405114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2018 року м. Житомир справа № 275/201/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмову протиправною, зобов'язання призначити пенсію,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 9 років протиправною;

- зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 9 років.

В обґрунтування позову зазначає, що станом на 01.01.1993 постійно прожив у зоні безумовного/обов'язкового відселення більше 6 років, а тому має право на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 9 років, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою від 10.05.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

24.05.2018 відповідач направив письмовий відзив (а.с.53-55), який надійшов до суду 25.05.2018 та в якому просив в задоволені позову відмовити з тих підстав, що в період з 18.10.1984 по 27.10.1986 ОСОБА_1 проходив строкову військову службу, а за даними записами неможливо визначити місце проходження строкової військової служби

Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.09.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення/перерахунок пенсії (а.с. 12).

За результатами розгляду заяви, Коростишівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 15.01.2018 № 47/03-3 (а.с. 13-14) повідомлено, що рішенням № 2 від 12.01.2018 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 9 років.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Як вбачається зі змісту листа відповідача від 15.01.2018 № 47/03-3, однією з підстав для відмови позивачу в задоволенні його заяви було те, що відповідно до записів у трудовій книжці серії БТ-І № 7386649 виданої 28.11.1986 (а.с. 3-5) та військового квитка серії НК № 5068587 виданого 15.10.1984 (а.с. 18-20), у період з 18.10.1984 по 27.10.1986 ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в рядах Радянської армії, а за даними записами неможливо визначити місце проходження строкової військової служби.

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: Потерпілі від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років - 4 роки * та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років (* Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період).

Згідно з частиною третьою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Так, відповідно до пп. 5п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою Правління ПФ України №22-1 від 25.11.2005 р., (далі Порядок) до заяви про призначення пенсії за віком із використанням норм ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Як вбачається з довідки Олевської міської ради від 02.08.2017 № 601 (а.с. 16) ОСОБА_1 з моменту аварії 26.04.1986 по 13.12.1993 постійно проживав та був приписаний в смт. Діброва Олевського району, яке згідно постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 віднесений до 2 (другої) зони забруднення (зони безумовного (обов'язкового) відселення.

Суд критично ставиться до зазначеної довідки і не вважає її належним доказом того, що позивач на момент аварії проживав в смт. Діброва Олевського району, оскільки відповідно до записів в військовому квитку НК № 5068587 (а.с. 18-20) позивач з 18.10.1984 по 20.10.1986 проходив строкову військову службу в в/ч пп 80474, яка в смт. Діброва Олевського району не дислокувалась.

Приміткою до абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що початкова величина зниження пенсійного віку, яка складає 4 роки, встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року.

Враховуючи вищезазначену норму та те, що з моменту аварії по 31.07.1986 позивач не проживав в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, оскільки проходив строкову військову службу в іншому місці, суд приходить до висновку, що позивач не має права на пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 9 років, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, номер НОМЕР_1) до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гагаріна, 2, м. Коростишів, Житомирська обл., 12504, код 40380694), відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк