
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3530/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів : :
головуючого-судді Кухар Н.А.
суддів: Гавдика З.В., Грень Н.М.,
секретаря судового засідання Шавель М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії , -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, у якому просила суд:
- Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у призначенні виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка ОСОБА_2;
- Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України у Львівській області призначити виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із загибеллю її чоловіка - ОСОБА_2 у період проходження ним служби в органах внутрішніх справ під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.
Ухвалою від 10 жовтня 2017 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою від 15 листопада 2017 року призначено судове засідання в режимі відео конференції.
Ухвалою від 08 лютого 2018 року закрито підготовче провадження та призначення справи до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 року було зобов'язано Головне управління МВС України у Львівській області прийняти і направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, у зв'язку із загибеллю її чоловіка - ОСОБА_2, у період проходження ним служби в органах внутрішніх справ під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Головним управлінням МВС України у Львівській області було скеровано до Міністерства внутрішніх справ України заяву про призначення допомоги з відповідними документами, а також висновок щодо можливості виплати такої допомоги. Зазначає, що відповідачем безпідставно було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. На адресу суду представник позивача подала клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки перебуватиме у іншому судовому засіданні в Господарському суді Львівської області. Згідно матеріалів справи представник позивача про розгляд справи був належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, однак представником позивача не було подано жодних доказів, які підтверджують її перебування в Господарському суді Львівської області, а саме 29.05.2018 року о 14:00 год. В зв'язку із чим, відсутні підстави для відкладення розгляду справи в межах та з підстав визначених ст. 205 КАС України.
Позиція відповідача викладена у запереченні на адміністративний позов та обґрунтовується тим, що при опрацюванні матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, було виявлено, що у висновку службового розслідування від 03.09.2014 року на підставі якого заповнюється відмітка органу внутрішніх справ на заяві, зазначено загибель ОСОБА_2, пов'язана з виконання службових обов'язків. Вказують, що у відмітці органу внутрішніх справ на заяві зазначено, що подія настала під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, шо суперечить висновку службового розслідування. Зазначена невідповідність унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами, тому матеріали щодо призначення ОСОБА_1, одноразової грошової допомоги повернуті ліквідаційній комісії ГУМВС України у Львівській області листом ДФОП МВС України від 28.07.2017 року № 15/2-2676 для опрацювання. Крім того, зазначають, що службовим розслідуванням не встановлено зв'язку смерті працівника міліції ОСОБА_2, з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю, законних підстав для виплати одноразової грошової допомоги членам його сім'ї, а разі їх відсутності - його батькам та утриманцям, немає.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Правом на надання письмових пояснень по суті справи не скористався.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю її чоловіка ОСОБА_2 та зобов'язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області прийняти і направити до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з загибеллю її чоловіка ОСОБА_2 у період проходження ним служби в органах внутрішніх справ під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньої участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю. Виконуючи постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 року, ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області листом від 06.07.2017 року вих. № 177/31/01-2017 скерувала директорові ДФОП МВС України ОСОБА_4, висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, в разі загибелі (смерті) працівника міліції, згідно із постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 року по справі № 813/843/17. (а.с. 28).
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області листом від 07 липня 2017 року № ОП -187/31/01-2017 повідомило позивача про те, що відповідно до Постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 року № 813/843/17 ліквідаційною комісією підготовлено висновок про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2, та скеровано до Міністерства внутрішніх справ України 06.07.2017 року вих. №177/31/01-2017. (а.с.27).
Департаментом фінансово - облікової політики Міністерства внутрішніх справ України листом від 28.08.2017 року було повторно повернено матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, та ОСОБА_1, надіслані на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 31.03.2017 року по справі № 813/4444/16 та постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 року № 813/843/17 у зв'язку з тим, що заяви про повернення виплати одноразової грошової допомоги не відповідають доданим до них документам. (а.с.30).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначені виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю чоловіка протиправними, позивач звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов»язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов»язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об»єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (ч. 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
У постанові Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2017 року у справі № 813/843/17, яка набрала законної сили 19.04.2017 суд зазначив: «Відповідно до висновку службового розслідування від 03.09.2014 року, на момент настання ДТП підполковник міліції ОСОБА_2 перебував на службі та прямував у прокуратуру Львівської області на оперативну нараду з приводу заслуховування стану досудового розслідування по контрольному кримінальному провадженню, що на переконання суду, власне і є одним із засобів виявлення і розкриття злочинів, а отже, в силу п.2 Положення є виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю».
За змістом ч.3 ст.23 Закону України «Про міліцію» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі загибелі (смерті) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов'язків по охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 затверджено Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції (далі - Порядок).
Дана постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом, якою саме визначено порядок та умови проведення виплат одноразової грошової допомоги, передбачених законом у разі настання подій, вичерпний перелік яких наведено в законі, встановлено критерії визначення розміру виплати.
Так, згідно з пп. 1 п. 1 Порядку одноразова грошова виплачується у разі загибелі (смерті) працівника міліції, податкової міліції під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю. Грошова допомога виплачується членам сім'ї загиблого (померлого), а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення.
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є: несення постової чи патрульної служби; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, законних інтересів; припинення або запобігання злочинам та правопорушенням; охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, що їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участь у ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій.
Департамент фінансово - облікової політики Міністерства внутрішніх справ України у листі від 28.08.2017 року мотивував свою відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, що заяви про повернення виплати одноразової грошової допомоги не відповідають доданим до них документам.
Відповідно до п. 2 вказаного Порядку для виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті) працівника міліції, податкової міліції члени його сім'ї, а в разі їх відсутності - батьки та утриманці подають органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження таким працівником служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; копію довідки кадрового підрозділу органу про обставини загибелі; копію свідоцтва про смерть; копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); копії свідоцтва про народження дітей - для виплати грошової допомоги дітям; копію свідоцтва про народження працівника міліції, податкової міліції - для виплати грошової допомоги батькам; довідку про перебування на утриманні у загиблого (померлого) працівника міліції, податкової міліції - для виплати грошової допомоги утриманцям; копію посвідчення про призначення особи опікуном чи піклувальником (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми особи рядового або начальницького складу); довідку про грошове забезпечення працівника міліції, податкової міліції; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.
Судом встановлено, що вищенаведені документи позивачем були подані до ГУ МВС в Львівській області, а Головне управління скерувало ці документи разом із висновком про можливість призначення допомоги позивачу до Міністерства внутрішніх справ України для прийняття рішення про призначення виплати грошової допомоги.
Суд зазначає, що згідно з п. 7 Порядку орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті). МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям.
Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.
Працівник міліції, податкової міліції, у разі його загибелі (смерті) члени його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батьки та утриманці можуть пред'явити МВС та ДПА вимоги щодо виплати грошової допомоги протягом трьох років з дня настання події, що дає право на отримання такої допомоги.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що після надходження висновку про призначення одноразової грошової допомоги передбаченого Порядком, МВС України приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Згідно з п. 8 Порядку грошова допомога не виплачується, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво) або інвалідність настали: у зв'язку із засудженням працівника міліції, податкової міліції за вчинення умисного кримінального правопорушення за рішенням суду, що набрало законної сили, чи адміністративного правопорушення або учиненням дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; унаслідок вчинення самогубства чи умисного заподіяння працівником міліції, податкової міліції собі тілесного ушкодження; унаслідок шкоди, яку працівник міліції, податкової міліції заподіяв собі джерелом підвищеної небезпеки у разі, коли він особисто на відповідній правовій підставі або без неї (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володів транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом з порушенням правил їх використання, зберігання або утримання.
Таким чином, не прийнявши за результатом розгляду документів про виплату ОСОБА_1, одноразової грошової допомоги, жодного рішення, відповідач листом від 28.08.2017 року № 15/2-3037 повернув матеріали на призначення одноразової грошової допомоги.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що відповідачем - Міністерством внутрішніх справ України було безпідставно відмовлено позивачу щодо призначення одноразової грошової допомоги із загибелі (смерті) працівника міліції, а відтак є підстави для задоволення позовної вимоги щодо визнання протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у призначенні виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка ОСОБА_2.
Як вже зазначалося вище, пунктом 7 Порядку визначено наступне. Орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті). МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати. Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям. Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.
Таким чином, під зобов'язанням відповідача провести виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), або інвалідності працівника міліції, слід розуміти виконання відповідачем передбачених чинним законодавством дій для здійснення вказаної виплати.
Суд зазначає, що відповідачем при поверненні документів не враховано висновки суду про те, що підполковник міліції ОСОБА_2 загинув при виконанні службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду спору відповідачем не доведена правомірність дій щодо повернення документів про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що заява про проведення виплати одноразової грошової допомоги не відповідають доданим до них документам.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 72, 77, 94, 241- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10) третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, 79007) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у призначенні виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка ОСОБА_2.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України призначити виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із загибеллю її чоловіка - ОСОБА_2 у період проходження ним служби в органах внутрішніх справ під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю.
Стягнути з Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця,10, код ЄДРПОУ 00032684) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд
Повний текст рішення складено 01 червня 2018 року.
Головуючий - суддя Кухар Н.А.
Суддя Гавдик З.В.
Суддя Грень Н.М.