
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
25 травня 2018 р. Справа № 802/86/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до: Вінницької міської ради про: визнання рішення протиправним, скасування його та зобов"язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до Вінницької міської ради про визнання рішення протиправним, скасування його та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивачі посилаються на те, що в жовтні 2017 року звернулись до Вінницької міської ради із клопотаннями про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, орієнтовною площею 0,10 га за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та земельної ділянки, та орієнтовною площею 0,12 га за цільовим призначенням для ведення садівництва на території Вінницької міської ради.
Рішенням Вінницької міської ради 24 сесії 7 скликання від 24.11.2017 №954 "Про відмову в наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам" позивачам відмовлено у задоволенні їх заяв. Позивачі не погоджуються із рішенням, звернулись до суду із адміністративним позовом в якому просять: визнати протиправним та скасувати рішення за №954 Вінницької міської ради від 24.11.2017 24 сесії 7 скликання в зв'язку із відмовою у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 0,10 га за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та земельної ділянки, та орієнтовною площею 0,12 га за цільовим призначенням для ведення садівництва на території Вінницької міської ради; зобов'язати Вінницьку міську раду Вінницької області на черговій сесії міської ради прийняти рішення, яким надати позивачам дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, орієнтовною площею 0,25 га за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та за цільовим призначенням для ведення садівництва орієнтовною площею 0,12 га на кожного із позивачів окремо на території Вінницької міської ради Вінницької області (в межах міста, комунальна форма власності).
В обґрунтування протиправності рішення позивачі посилаються на положення Конституції України, Земельного кодексу України, а саме на ст. ст. 24, 116, 118, 123. Одночасно як на підставу для скасування рішення позивачі вказують, що про зміст прийнятого рішення позивачам стало відомо випадково. Відповідачем порушено положення Закону України "Про звернення громадян", оскільки про відмову у задоволенні поданих клопотань, міською радою не доведено до відома заявників.
Згідно матеріалів справи, сторона відповідача скористалась своїм правом, визначеним положеннями КАС України, та надала до суду відзив щодо заявлених позовних вимог. Зі змісту заяви по суті слідує, що проти позовних вимог відповідач заперечує та просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на наступне.
Оскаржуваним рішенням позивачам було відмовлено у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в м. Вінниця в районі вул. Захисників (бувша територія Лука-Мелешківської сільської ради): площею 1000 кв.м у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у зв'язку з невідповідністю намірів вимогам генерального плану та плану зонування (зона транспортної інфраструктури), площею 1200 кв.м для індивідуального садівництва: «у зв'язку з невідповідністю намірів вимогам генерального плану та плану зонування (частково зона транспортної інфраструктури та рекреаційна зона озеленених територій загального користування)».
Отже, оскаржуване рішення відповідача ґрунтується на Генеральному плані м. Вінниці, затвердженому рішенням Вінницької міської ради від 23.11.2007 №1498 та Плані зонування території м. Вінниці, затвердженому рішенням Вінницької міської ради від 04.07.2008 №2012. Генеральним планом м. Вінниці не передбачено землі з цільовим призначенням «для індивідуального садівництва».
Відповідно до Плану зонування території м. Вінниці та рішення Вінницької міської ради від 24.11.2017 №939 «Про затвердження «Порядку забудови і раціонального використання для містобудівних потреб (садибна житлова забудова та зона транспортної інфраструктури) земель та територій, які відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про зміну і встановлення меж міста Вінниця і Вінницького району Вінницької області» від 13.05.2015 р. №401-VIII які увійшли в межі міста»», території в районі вул. Захисників м. Вінниці, за рахунок яких позивачі мали намір отримати у власність земельні ділянки, віднесені до зони транспортної інфраструктури та рекреаційної зони озеленених територій загального користування.
Відповідно до Плану зонування території м. Вінниці рекреаційні зони озеленених територій загального користування Р-3 призначаються для повсякденного відпочинку населення і включає парки, сквери, сади, бульвари, міські ліси, водойми та не передбачають використання ділянок, розташованих в цих зонах, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального садівництва.
Так само, до зони транспортної інфраструктури ТР-3 відносяться території вулиць, майданів (в межах червоних ліній) та не передбачають використання ділянок, розташованих в цих зонах, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального садівництва.
Разом з тим, відповідач не погоджується з позовною вимогою щодо зобов'язання Вінницької міської ради на черговій сесії прийняти рішення, яким надати позивачам дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовним розміром 0,25га за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та цільовим призначенням для ведення садівництва, орієнтовною площею 0,12га на кожного окремо в межах міста. Відповідач зазначає, що вказані вимоги не відповідають положенням п. «г» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, згідно з яким, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
При цьому, в своїх зверненнях до Вінницької міської ради, що стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, позивачі просили надати дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею не 0,25 га, а 0,10 га за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Як зазначалось вище, право розпорядження землями комунальної власності Законом віднесене до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
11.04.2018 представником позивачів надано заяву про зменшення позовних вимог щодо оскарження рішення Вінницької міської ради №954 лише в частині, що стосується інтересів позивачів; а також в частині зобов'язання Вінницької міської ради на черговій сесії прийняти рішення, яким надати позивачам дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовним розміром 0,10га за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. В решті вимоги позивачів залишено без змін.
Учасники справи на розгляд справи по суті не прибули, подавши відповідні заяви про розгляд без їх участі. В силу положень ч. 2 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За наведеного вище, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали та фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
13.10.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_4 звернулась до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_5 звернувся до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_6 звернулась до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_7 звернулась до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_8 звернувся до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_9 звернулась до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
13.10.2017 року ОСОБА_10 звернувся до Вінницької міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, комунальної власності, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) орієнтовною площею 0,10 га та ведення садівництва площею 0,12 га в межах міста Вінниці. Для визначення місцезнаходження бажаних земельних ділянок надано викопіювання з Публічної кадастрової карти України із позначенням бажаного місця.
24.11.2017 Вінницька міська рада на 24 сесії 7 скликання, розглянувши заяви громадян про надання земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, враховуючи Генеральний план міста та план зонування території, керуючись п. 34 ч. 1 ст. 26, ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідно до ст. ст. 20,39, 81,116, 118, 123 Земельного кодексу України, рішення Вінницької міської ради від 01.02.2013 р. №1140, прийняла оскаржуване рішення №954 "Про відмову в наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам".
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно частини 3 статті 78 Земельного кодексу України визначено, що земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Частиною 1 статті 84 Земельного кодексу України встановлено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Згідно з частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
В силу ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно рішення 24 сесії 7 скликання Вінницької міської ради від 24.11.2017 №954 позивачам відмовлено в зв'язку із невідповідністю намірів вимогам Генерального плану та плану зонування (частково зона транспортної інфраструктури та рекреаційна зона озеленених територій загального користування).
Відповідно до матеріалів справи убачається, що рішенням Вінницької міської ради від 24.11.2017 №939 «Про затвердження «Порядку забудови і раціонального використання для містобудівних потреб (садибна житлова забудова та зона транспортної інфраструктури) земель та територій, які відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про зміну і встановлення меж міста Вінниця і Вінницького району Вінницької області» від 13.05.2015 №401-VIII, які увійшли в межі міста»» території м. Вінниці, території в районі вул. Захисників м. Вінниці, за рахунок яких позивачі мали намір отримати у власність земельні ділянки, віднесені до зони транспортної інфраструктури та рекреаційної зони озеленених територій загального користування.
Також, Планом зонування території м. Вінниці визначено рекреаційні зони озеленених територій загального користування Р-3, які призначаються для повсякденного відпочинку населення, і включає парки, сквери, сади, бульвари, міські ліси, водойми та не передбачають використання ділянок, розташованих в цих зонах, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального садівництва. Зона транспортної інфраструктури ТР-3 відноситься до території вулиць, майданів (в межах червоних ліній).
Відтак, враховуючи План зонування території м. Вінниці, визначені земельні ділянки позивачами для надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для індивідуального садівництва не передбачаються для надання/використання, оскільки розташовані в зонах озеленіння території загального користування та транспортної інфраструктури.
З огляду на викладене, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення 24 сесії 7 скликання Вінницької міської ради за №954 від 24.11.2017 в зв'язку із відмовою у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок орієнтовною площею 0,10 га за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та земельної ділянки 012 га за цільовим призначенням для ведення садівництва на території Вінницької міської ради не підлягає задоволенню.
Зазначене вище рішення відповідає положенням ст. 118 ЗК України, в силу якої передбачено, що підставою відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача на черговій сесії міської ради прийняти рішення, яким надати позивачам дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, та для ведення садівництва, то така вимога є похідною від першої, а відтак не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо мотивів позивачів про порушення Вінницькою міською радою положень Закону України "Про звернення громадян", то суд вважає за необхідне вказати, що предметом оскарження в даній справі є рішення міської ради, а не дії останнього. При цьому, прийняте рішення не може бути скасовано лише за формальних підстав, якщо по суті воно прийнято в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведеного вище, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачами, суд доходить висновку, що мотивація, на яку вони посилаються, не дають суду підстав для постановлення висновків щодо протиправності оскаржуваного рішення. Відтак, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог повністю.
За приписами статті 139 КАС України, судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текс рішення складено: 01.06.2018
Суддя/підпис/ Дмитришена Руслана Миколаївна
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: