
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2018 року (о 18 год. 00 хв.)Справа № 808/960/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бірцинаєва В.В.,
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 69050, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (місцезнаходження: 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, буд. 25-А, код ЄДРПОУ 41248959)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - Шевченківське об'єднане УПФУ м. Запоріжжя, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком у розмірі 13 122,61 грн., починаючи з 01.01.2018 з дотриманням вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві посилається на приписи Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зазначає, що враховуючи, що розмір його пенсії за віком станом на 16.08.2017 склав 13 122,61 грн. (виплата пенсії до 31 грудня 2017 року була обмежена розміром до 10 740,00 грн. на підставі п. 3 ст. 27 вказаного Закону), то починаючи з січня 2018 року пенсія позивачу повинна виплачуватись у повному розмірі - 13 122,61 грн., у зв'язку із чим звернувся до відповідача з проханням надати детальну інформацію про порядок призначення, складову та відповідних перерахунків пенсії позивача від дати призначення до дати звернення. Вказує, що 23.02.2018 відповідачем була надана відповідь, що розмір пенсії починаючи з 01 жовтня 2017 перерахований у сторону зменшення з причини встановлення нового підходу до порядку обчислення середньої заробітної плати, зменшення коефіцієнта величини оцінки одного року страхового стажу із 1,35% до 1% та встановлена на рівні 9 844,10 грн., що менше на 3 278,51 грн. від раніше призначеного розміру пенсії, який був обрахований на рівні 13 122,61 грн. Вважає такі дії відповідача при перерахунку пенсії неправомірними, у зв'язку із чим просить адміністративний позов задовольнити.
Ухвалою суду від 26.03.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначене підготовче засідання на 23 квітня 2018 року.
Відповідача позов не визнав, 17.04.2018 через канцелярію суду надав відзив на адміністративний позов (вх. №12044), у якому вказує, що ОСОБА_1 з 14.02.2005 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На момент проведення перерахунку пенсії позивача за віком, загальний трудовий стаж становив 42 роки 10 місяців 13 днів (станом на 30.06.2017). Відповідно до Закону №2148 позивачу проведений перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року, а саме осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,40 грн. та зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%. На рахунок застосування оцінки страхового стажу 1%, відповідач зазначає, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 від 03.10.2017, а саме: доповнено п. 4-4 , в якому зазначено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року стажу в розмірі 1%. Таким чином, вважає дії управління у частині здійснення розрахунку пенсії позивача є законними та такими, що відповідають діючому пенсійному законодавству, а тому просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 23.04.2018 закрите підготовче провадження у справі та призначене судове засідання на 21 травня 2018 року.
16 травня 2018 року позивачем надано суду відповідь на відзив (вх. №15154), у якій додатково зазначає, що в обґрунтування проведення перерахунку пенсії позивача в сторону зменшення відповідач посилається на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148 внесено зміни, а саме доповнено п. 4.3 згідно із яким пенсії призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, із застосуванням величини одного року страхового стажу в розмірі 1%, проте за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в части, що закріплено в ст. 58 Конституції України.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та додаткові усні пояснення. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, із підстав викладених у відзиві. Просив у задоволенні позову відмовити.
На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.
З 14.02.2005 позивачу була призначена пенсія по інвалідності як інваліду з дитинства ІІІ групи).
На підставі поданих позивачем заяв від 09.02.2009, від 29.03.2011, від 20.10.2014 позивачу проводились перерахунки пенсії по стажу та заробітку (як більш оптимальні).
По досягненню пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до відповідача із заявою від 16.08.2017 про призначення пенсії за віком.
Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача станом на 16.08.2017 склав - 13 122,61 грн., та враховуючи норми п. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії обмежений до 10 740,00 грн.
19 лютого 2018 року позивач звернувся до Шевченківського об'єднаного УПФУ м. Запоріжжя із заявою про надання інформації про розмір пенсії, починаючи з дати призначення по сьогоднішній день.
Відповідно до листа від 23.02.2018 № 1/01-34 позивачу надано відповідь про те, що із набуттям чинності 10 жовтня 2017 року Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розмір пенсії позивача було перераховано з 01.10.2017, у зв'язку із чим розмір пенсії зменшився та склав - 9 844,10 грн. Проте, позивачу встановлено доплату до старого розміру пенсії, після чого він становить 10 740,00 грн., що підтверджується також довідкою №589 від 23.02.2018.
Вважаючи дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.03.2003 (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком, далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (Закон №1058-ІV).
Згідно із частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Частиною третьою статті 27 Закону №1058-ІV визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Судом встановлено, що розмір пенсії позивача за віком розраховувався виходячи із загального стажу роботи 42 років 10 місяців 13 днів (станом на 30.06.2017), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,57825 та середнього заробітку за період з 01.07.2007 по 30.06.2017, з урахуванням середньої заробітної плати по народному господарству України за 2016 рік (3764,40 грн.) - 22 041,80 грн. (5,85533 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача Ч 3764,40 грн.). Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача станом на 16.08.2017 склав - 13 122,61 грн., та враховуючи норми п. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії обмежений до 10 740,00 грн.
Таким чином, суд вважає, що відповідач правомірно здійснював виплату позивачу пенсії з 01.10.2017 з обмеженням її максимального розміру до 10740 грн.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148), яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 доповнено п.4-3 наступного змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Із матеріалів справи вбачається, що на підставі п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017, за наслідками якого загальний розмір пенсії позивача становив 10 740 грн., в т.ч.: розмір пенсії за віком 9 434,96грн.; доплата за понаднормовий стаж (7 років) 75,18 грн.; підвищення за особливі заслуги перед Україною - 333,96 грн., доплата до розміру пенсії до 01.10.2017 895,90 грн.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058.
Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до п.4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017.
Так, у листі від 23.02.2018 за №1/01-34 та відзиві на позовну заяву відповідач, посилаючись на приписи Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148, обґрунтовує доплату до розміру пенсії позивача до 01.10.2017 в сумі 895,90 грн. тим, що до здійснення перерахунку пенсія виплачувалася позивачу в розмірі 10 740грн.
В даному випадку суд звертає увагу, що до здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 її розмір становив 13 122,61 грн., а не 10 740,00 грн.
При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивача, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до частини третьої статті 27 Закону №1058, не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому згідно з формулою, наведеною у частині першої статті 27 Закону №1058.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1 373грн.
Тобто, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсійної виплати не може перевищувати 13730грн. (частина третя статті 27 Закону №1058), а тому з 01.01.2018 пенсія в розмірі 13 122,61 грн. мала виплачуватися позивачу в повному обсязі.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 4 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 та пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2148 відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017.
З огляду на вказане, позовні вимоги позивача про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком у розмірі 13 122,61 грн., починаючи з 01.01.2018 з дотриманням вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 69050, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (місцезнаходження: 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, буд. 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (місцезнаходження: 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, буд. 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) щодо проведення перерахунку пенсії на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 69050, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними.
Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (місцезнаходження: 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, буд. 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (місце проживання: 69050, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії за віком у розмірі 13 122,61 грн., починаючи з 01.01.2018 з дотриманням вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 31.05.2018.
Суддя І.В. Батрак