ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
31 травня 2018 року
Справа № 808/1988/18
м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., розглянувши заяву Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовом Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (72364, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, вул. Маяковського, 165)
до Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 5)
про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
30 травня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (далі – позивач) до Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області від 11.04.2018 №178 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 13.02.2018 №72 «Про розроблення детального плану території для розміщення та обслуговування сонячних електростанцій на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району (за межами населеного пункту)».
Крім того, разом із позовної заявою позивачем до суду подано заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій заявник просить суд зупинити дію розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області від 11.04.2018 №178 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 13.02.2018 №72 «Про розроблення детального плану території для розміщення та обслуговування сонячних електростанцій на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району (за межами населеного пункту)».
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що реалізація оскаржуваного розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області від 11.04.2018 №178 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 13.02.2018 №72 «Про розроблення детального плану території для розміщення та обслуговування сонячних електростанцій на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району (за межами населеного пункту)» може призвести до незворотних негативних наслідків для жителів територіальної громади села Костянтинівка, оскільки жителі села Костянтинівка можуть втратити право випасання худоби на земельній ділянці кадастровий номер 2323081200:02:065:005.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов’язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Згідно із ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Отже, статтею 151 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних обставин, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову – це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб – позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам (постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» №9 від 22.12.2006).
Суд дослідивши матеріали адміністративного позову встановив, що на даний час відповідачем можуть здійснюються заходи щодо реалізації положень закріплених в розпорядженні Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області від 11.04.2018 №178 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 13.02.2018 №72 «Про розроблення детального плану території для розміщення та обслуговування сонячних електростанцій на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району (за межами населеного пункту)», у зв’язку з чим суд вважає за необхідне вжити заходи забезпечення адміністративного позову, оскільки реалізація такого розпорядження може призвести до того, що в разі задоволення судом позовних вимог за результатами розгляду даної адміністративної справи, позивачу доведеться докласти значних зусиль та витрат для відновлення порушеного права, зокрема шляхом можливого ініціювання інших судових проваджень та оскарження інших рішень, прийнятих за результатами виконання приписів розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області від 11.04.2018 №178, а також може виникнути необхідність поторного проведення процедури передбаченої розпорядженням від 13.02.2018 №72.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що заява Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області про забезпечення позову підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 150-157, 241, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області (72364, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, вул. Маяковського, 165, код ЄДРПОУ 04352718) про забезпечення позову задовольнити.
Зупинити дію розпорядження Мелітопольської районної державної адміністрації Запорізької області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 5, код ЄДРПОУ 02126314) від 11.04.2018 №178 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 13.02.2018 №72 «Про розроблення детального плану території для розміщення та обслуговування сонячних електростанцій на території Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району (за межами населеного пункту)», до набрання законної сили рішенням суду по даній справі.
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.С. Лазаренко