Рішення № 74404457, 01.06.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2018
Номер справи
803/810/18
Номер документу
74404457
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/810/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з адміністративним позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Камінь-Каширське об'єднане управління ПФУ Волинської області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо не проведення перерахунку та виплати зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 10 жовтня 2017 року відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, а також зазначено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. В 2015 році йому було призначено пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час призначення пенсії було проведено доплату в розмірі 1% мінімального розміру пенсії за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж для чоловіків 35 років, внаслідок чого позивач недотримував значні пенсійні виплати. Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 27 січня 2017 року у справі № 162/1336/16-а зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» з 01 жовтня 2017 року позивачу було змінено умови нарахування пенсії і припинено виплату доплати за понаднормовий стаж в розмірі, визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 27 січня 2017 року.

28 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач листом від 10 квітня 2018 року №349/Г-01 відмовив у здійсненні такого перерахунку, вказавши що підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеної норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні, а вказану доплату перераховано відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач стверджує, що має право на отримання пенсії в повному розмірі відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки його віднесено до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи (третя категорія), заявою від 21 грудня 2016 року він обрав умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені у тому числі вказаним законом, що передбачає збільшення пенсії на один відсоток від заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років, що також було підтверджено рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 27 січня 2017 року у справі № 162/1336/16-а.

ОСОБА_1 вважає дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Згідно зі статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовних вимог не визнав посилаючись на те, що на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 27 січня 2017 року у справі № 162/1336/16-а позивачу проведено перерахунок та виплату пенсії згідно з частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 21 грудня 2016 року.

З 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VІІ від 03 жовтня 2017 року. Вказаним Законом пункт 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Цією нормою передбачено обчислення пенсії за двоскладовою формулою: частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01 січня 2004 року), визначається відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після 01 січня 2004 року, відповідно до цього Закону.

Розмір пенсії визначається згідно із статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а доплата за понаднормовий стаж - згідно зі статтею 28 цього ж Закону, якою передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам та понад 30 років жінкам (для пенсій, призначених до 01 жовтня 2011 року - понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам), пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більше як на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідач вважає, що частина друга статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків і 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У зв'язку зі змінами внесеними до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проведення перерахунку пенсії позивача за рішеннями суду не змінить розмір пенсійної виплати (а. с. - 13), а тому проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, з врахуванням вказаних норм, є недоцільним.

Крім того, відповідач стверджує, що для перерахунку пенсії за рішенням суду відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із вступом в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VІІ від 03 жовтня 2017 року немає підстав, оскільки призначення та перерахунок пенсії позивача до 01 жовтня 2017 року проводився на основі частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З наведених вище підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

21 травня 2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив, а 23 травня 2018 року - заперечення щодо відповіді на відзив від відповідача, хоча їх подання не передбачене статтею 263 КАС України. Мотиви та підстави, що викладені у вказаних заявах по суті справи, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві та відзиві.

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи третьої категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії НОМЕР_2 (а. с. 17). Позивач перебуває на обліку в Камінь-Каширському об'єднаному управлінні ПФУ Волинської області та йому призначено пенсію по віку в 2015 році відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Любешівського районного суду Волинської області від 27 січня 2017 року у справі № 162/1336/16-а визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області, починаючи з 21 грудня 2016 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року вказана постанова залишена без змін.

З розпорядження від 27 жовтня 2017 року № 136372 вбачається, що з 01 жовтня 2017 року позивачу був проведений перерахунок пенсії за новою формулою у зв'язку із набранням з 11 жовтня 2017 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Розрахунок пенсії проведено з врахуванням: коефіцієнт стажу - 0,31750; розмір пенсії за віком - 1 128,03 грн.; додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії - 113,88 грн.

28 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 10 квітня 2018 року №349/Г-01 відповідач повідомив позивача, що у зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII, яким внесено зміни до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ця норма застосовується лише при обчисленні частини пенсії позивача за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Відтак, зміна виду розрахунку є недоцільною, бо призведе до зменшення розміру пенсії позивача.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 березня 2003 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-ІV), який набрав чинності 01 січня 2004 року, передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28 лютого 1991 року (далі - Закон №796-XII).

Згідно зі статтею 55 Закону 796-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Статтею 56 Закону 796-XII встановлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так згідно з пунктом 2 цієї статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого пункт 2 статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з частиною другою статті 27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України №1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Абзацом 2 цієї частини встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Системний аналіз вказаних правових норм свідчить на користь того, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону №1058-ІV і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України №796-XII. Іншими словами, норми спеціального закону в даному випадку застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.

Відповідно до цього для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина, визначена у абзаці 2 частини першої статті 28 Закону №1058-ІV (понаднормовий страховий стаж) має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII.

Верховний Суд України у постанові від 20 вересня 2016 року у справі № 21-1255а16 висловив свою позицію стосовно того, що особам, яким призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшення пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на відсоток заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07) та 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) від 20 вересня 2016 року (справа №1601/12900/12).

Матеріалами справи підтверджено, що позивача віднесено до потерпілих від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), перебуває на обліку у Камінь-Каширському об'єднаному управлінню ПФУ Волинської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991.

Отже, суд погоджується з твердженням позивача, що згідно з частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 він має право на пенсію в повному розмірі як громадянин, віднесений до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з подальшим обчисленням надбавки за понаднормовий стаж до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений стаж 20 років для чоловіків.

Внесення змін до частини другої статті 56 Закону №796-XII не могло бути підставою для відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без урахування частини другої статті 56 Закону №796-XIІ та невиконання судового рішення.

При цьому, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що у зв'язку зі змінами внесеними до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28 лютого 1991 року чергове проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 спричинить зменшення такої виплати останньому, оскільки на підтвердження вказаної обставини належних доказів суду не надано.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачу, якому призначено пенсію на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Відтак, дії відповідача щодо здійснення з 01 жовтня 2017 року перерахунку та виплати пенсії без врахування пільг, встановлених пунктом 2 статті 56 Закону №796-XII, не відповідають критеріям правомірності, встановленим у частині другій статті 2 КАС України, порушують права та законні інтереси позивача. Тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням його права на збільшення такої пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII, підлягають до задоволення повністю саме з вказаної дати.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідач не довів правомірності своїх дій щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з врахуванням пільг, наданих частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.), сплачений згідно квитанції від 02.05.2018 року № 15.

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року, відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 20 років.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця 1-го Травня, 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер