
Справа № 577/2233/18
Провадження № 3/577/569/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" травня 2018 р. м. Конотоп
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Буток Т.А. розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Служби безпеки України в Сумській області до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, гр. України, уродженця та зареєстрованого ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючого помічником командира бригади – начальник служби охорони державної таємниці 58 окремої мотопіхотної бригади (військова частина А 1376) Збройних Сил України, паспорт серія ТТ327497, виданий 14.01.2016 року Шевченківським РВ ГУДМС України в м. Києві, іден. № НОМЕР_1,
за п.п. 6, 7 ст. 212-2 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
Комісією Управління Служби безпеки України в Сумській області відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну таємницю», на підставі припису від 14.05.2018 року № 8035 у період з 15.05.2018 року по 16.05.2018 року проведено тематичну перевірку стану охорони державної таємниці та дотримання вимог Закону України «Про державну таємницю» у 58 окремій мотопіхотній бригаді (військова частина А 1376) Збройних Сил України. Юридична адреса: 41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Деповська, 101. При проведенні перевірки комісією встановлені грубі порушення вимог вищевказаних законодавчих та нормативних документів у дозвільному порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, в організації і стані ведення секретного діловодства, які є загрозами витоку секретної інформації чи втрати матеріальних носіїв такої інформації, у забезпеченні охорони державної таємниці, а саме:
1. У дозвільному порядку провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею:
В ході перевірки комісією у військовій частині А 1376 Збройних Сил України встановлено грубе порушення вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 6, 21 Порядку-939 щодо дозвільного порядку провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Так, для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, військовій частині А 1376 Збройних Сил України Управлінням СБУ в Сумській області 26.06.2017 року у порядку, передбаченому статтею 20 Закону України «Про державну таємницю» та Порядком-939, на підставі акта спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею від 26.06.2017 року № 12666дск, надано спеціальний дозвіл № СМ1-2017-010, терміном дії до 30.10.2018 року.
Згідно вказаного акту спеціальної експертизи, дозвіл надавався для виконання робіт, пов'язаних з державною таємницею в робочий час та зберігання секретних документів у неробочий час у режимних приміщеннях згідно переліку режимних приміщень, від 14.02.2017 року Інв.№ 213дск. До зазначеного переліку режимних приміщень, в яких дозволено працювати з секретними документами у робочий час та зберігати матеріальні носії секретної інформації в неробочий час, входили три спецапаратні (спецапаратна СА-9 № Ж-2161463 на базі автомобіля ГАЗ-66, спецапаратна СА-9 № Ж-2161902 на базі автомобіля ГАЗ-66, апаратна П-241 ТМ № 922009 на базі автомобіля ЗІЛ-131). Відповідно до обладнання приміщень, у кабінеті командира бригади, приміщенні командного пункту та приміщенні оперативного відділення дозволено проводити роботу з МНСІ тільки у робочий час.
Проте, в ході перевірки комісією встановлено що на підставі актів придатності від 04.04.2018 року та переліку режимних приміщень від 03.04.2018 року, складених керівниками СОДТ та затверджених командиром військової частини, з 04.04.2018 року без переоформлення спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, у 8 службових кабінетах військової частини А 1376 ЗСУ безпідставно дозволено зберігати та зберігаються у неробочий час матеріальні носії секретної інформації: у кабінетах № 33 (службовий кабінет командира військової частини), № 32 (службовий кабінет 1 заступника командира військової частини-начальника штабу), №№ 58-59 (приміщення командного пункту військової частини), № 53 (приміщення оперативного відділення військової частини), № 60 (кабінет заступника начальника штабу військової частини з мобілізаційної роботи), №№ 2, 3, 4, 5 (кабінети служби охорони державної таємниці військової частини). Як приклад: журнали бойового чергування…, журнали ведення бойових дій тощо — Інв. №№ 63т, 64т, 68т, 69т, 70т, 73т, 76т зберігаються у кабінеті СОДТ № 3; журнал ведення бойових дій Інв .№ 72т з 18.12.2017 року до 15.05.2018 року зберігається у приміщенні командного пункту №№ 58-59, тощо.
Зазначені приміщення вимогам розділу «режимні приміщення» Порядку-939 та Державним будівельним нормам України щодо приміщень для зберігання секретних документів та роботи з ними (ДБН В.2.2-14-2004) не відповідають.
Довідково: Пунктом 21 Порядку-939 передбачено, що Переоформлення спеціального дозволу здійснюється у разі:
- закінчення строку дії раніше наданого спеціального дозволу;
- реорганізації, зміни найменування, місцезнаходження або організаційно-правової форми підприємства, установи, організації;
- необхідності зміни місцезнаходження режимних приміщень (зон, територій), введення нових режимних приміщень, в яких зберігаються матеріальні носії секретної інформації в неробочий час;
- необхідності зміни категорії режиму секретності.
Таким чином, в порушення п. 21 Порядку-939, з 04.04.2018 року у військовій частині А 1376 Збройних Сил України змінено місцезнаходження режимних приміщень (зон, територій), в яких зберігаються матеріальні носії секретної інформації в неробочий час. Заявка на переоформлення спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, військовою частиною А 1376 ЗСУ до УСБУ в Сумській області не надсилалась, спеціальний дозвіл на роботу та зберігання в цих приміщеннях в неробочий час матеріальних носіїв секретної інформації, регіональним органом СБ України не надавався.
Тобто, з 04.04.2018 року спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею № СМ1-2017-010 втратив чинність.
В порушення вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 6, 20, 21 Порядку-939, з 04.04.2018 року по даний час військовою частиною А 1376 ЗСУ провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, здійснюється без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності.
В порушення п. 208 Порядку-939, у режимних приміщеннях, у яких у неробочий час зберігаються матеріальні носії секретної інформації охоронна сигналізація та автоматична пожежна сигналізація, виготовлені відповідно до національних стандартів, відсутні; в порушення п. 3.9 ДБН В.2.2-14-2004, сталеві ґрати із прута діаметром 16 мм у кабінетах, приварені до закладних деталей у віконних прорізах відсутні; в порушення п. 214, приміщення СОДТ (каб.№ 3) спеціальним вікном для видачі МНСІ або бар’єром не обладнане.
2. В організації та стані ведення секретного діловодства:
В порушення п.п. 349, 369 Порядку-939, завершені у 2017 році провадженням справи по журналу форми 41 (Інв. № 6дск) не зареєстровані, в них відсутні картки форми 35, не проставлені грифи секретності відповідно до вищого грифу долучених до них секретних документів (як приклад: номенклатурні справи № 13 том 1, № 15 том 1 тощо).
В порушення п.п. 356-358 Порядку-939:
- у номенклатурі справ 2017 року (від 03.01.2017 № 1дск) у графі 13 (обліковий номер за журналом обліку журналів…) відсутня інформація про місцезнаходження номенклатурних справ, у графах 11 і 12 відсутні підписи за заведення та закриття номенклатурних справ №№ 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13 і 14;
- у номенклатурі справ 2017 року (від 03.01.2017 № 1дск) не зазначена інформація про кількість заведених справ постійного і тимчасового зберігання та перехідних на наступний рік справ;
- у номенклатурі справ 2018 року (від 03.01.2018 № 1дск) графи 5 (номер тому справи), 6 і 7 (дати заведення і закінчення справ), 10, 11 і 12 (де зберігається справа, підпис і дата про заведення справи, підпис працівника, який оформив закриття справи тощо), відповідні записи взагалі відсутні.
В порушення п. 361 у завершених провадженням справах відсутні заповнені картки ф. 35 (обліку видачі справ).
В порушення п. 294, в пакетно-контрольному журналі (Інв. № 4) не зареєстровані отримані у 2017 році: Інв. № БР-32т-«Бойовий наказ…» (гриф секретності «Таємно»); Інв. № БР-33т-«Бойовий наказ ОТУ «Луганськ» (гриф секретності «Таємно»); Інв. № БР-497т-«Витяги з таблиці сигналів...» (гриф секретності «Таємно») 5 примірників.
В порушення п.п. 248, 303 Порядку-939, у журналі обліку вхідних документів (Інв. № 1дск) та на супровідних листах відсутня інформація про місцезнаходження вхідних секретних документів та додатків до них (як приклад: вх. № 59т – 2017 року, вх. №№ 34т, М-35т,43т, 56т, 61т, 79т, 94т, 98т, 106цт -2018 року тощо).
В порушення п.п. 248, 344-348 Порядку-939, в журналі обліку секретних розпорядчих документів Інв. № 11дск відсутні підписи особи, відповідальної за зберігання матеріальних носіїв секретної інформації, що в ньому зареєстровані (№№ 32т, 33т, 39т-41т — 2017 року, №№ 1т-6т — 2018 року); в порушення п.п. 344-348, 363, «Бойовий наказ ОТУ «Луганськ»», Інв. № БР-32т, (гриф секретності «Таємно»), на 12 аркушах, не прошитий та не скріплений підписом та печаткою РСО.
В порушення п.п. 248, 344-348: в журналі обліку зброшурованих матеріалів Інв. № 5дск відсутні підписи особи, відповідальної за зберігання матеріальних носіїв секретної інформації, що в ньому зареєстровані; в журналі обліку зброшурованих матеріалів Інв. № 5дск під № БР-503т (гриф секретності «Таємно») зареєстрований «Витяг з таблиці сигналів бойового управління…», кількість примірників – 1, кількість аркушів у примірнику – 3. В РСО установи зазначений секретний документ зареєстрований у 2 примірниках, з різною кількістю аркушів у кожному примірнику (у прим.№ 1 – 4 аркуші, у прим.№ 2 – 3 аркуші), виконавець – ОСОБА_1
У 2017 році установою з ОТУ «Луганськ» отримані 5 примірників «Витягів з таблиці сигналів бойового управління…», які зареєстровані у журналі обліку зброшурованих матеріалів під Інв. № 497т (гриф секретності «Таємно»). В порушення п. 348 Порядку-939, без письмового дозволу установи, що їх видала, військовою частиною самостійно виготовлено 2 примірники витягів з даного секретного документа, які вподальшому зареєстровані за № БР-503 (гриф секретності «Таємно»).
В порушення п. 434 перевірка наявності секретних документів з грифом секретності «Цілком таємно» і «Таємно», взятих на облік у 1 кварталі 2018 року, на даний час не проводилась.
Комісія з перевірки наявності секретних документів за 2017 рік створена на підставі наказу керівника установи від 21.01.2018 року № 8дск. Акт загальної перевірки наявності секретних документів за 2017 рік від 08.02.2018 року № 45дск.
В той же час, при вивченні матеріалів квартальних перевірок та загальної перевірки за 2017 рік встановлено, що в порушення п.п. 434, 435, 436 Порядку-939, акт квартальної перевірки наявності матеріальних носіїв секретної інформації за 3 квартал 2017 року (від 10.11.2017 року № 302дск), та акт загальної перевірки наявності секретних документів за 2017 рік (08.02.2018 року № 45дск), не містять повної інформації про загальну кількість взятих на облік (зареєстрованих) секретних документів окремо за кожним видом обліку, в актах вказані лише загальні фрази («Номери згідно журналу №… крім перереєстрованих…» тощо).
Конкретна інформація щодо наявності усіх вхідних та підготовлених документів, а також інших матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності «Цілком таємно» і «Таємно», взятих на облік у конкретному кварталі, а також інформація про проходження (отримання, відправлення, розмноження та знищення) секретних документів протягом року по кожному виду облік (реєстрації) в даних актах не зазначена.
Наявний стан ведення секретного діловодства та виявлені порушення при реєстрації і визначенні обігу (місцезнаходження) секретних документів, вказують на формальний підхід з боку керівників та працівників режимно-секретного органу установи до здійснення звірки наявності секретних документів і створюють передумови до розголошення секретної інформації, або втрати матеріальних носіїв секретної інформації.
Статтею 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» передбачено що інформація, яка є власністю держави, або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинна оброблятися в системі із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю. Підтвердження відповідності здійснюється за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
На підставі п. 442 Порядку-939 «Обробка секретної інформації здійснюється з використанням автоматизованих систем лише після створення в них комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю».
Атестат відповідності комплексної системи захисту інформації на персональних електронно-обчислювальних машинах (ПЕОМ) військової частини А 1376 ЗСУ не отримувався. Друкування та розмноження документів з обмеженим доступом (державна таємниця та службова інформація), з використанням наявної копіювально-розмножувальної техніки установи не передбачено.
В той же час, в ході перевірки встановлено, що в порушення вимог п. 442 Порядку-939 та ст. 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» на ПЕОМ військової частини А 1376 ЗСУ (ноутбук Lenovo G50-30 s\n:PF03E1A4, Жорсткий диск WD3200LPCX-24C6HTO s\n: WD-WX71A64EAH5J), яка знаходиться у кабінеті № 3 адмінбудинку військової частини, на диску «С:» серед інших файлів на момент перевірки в електронному вигляді знаходяться документи, які в подальшому зареєстровані як документи з грифом секретності «Таємно», а саме:
- «Витяг з таблиці сигналів бойового управління…», зареєстрований в РСО установи як № БР-503т (гриф секретності «Таємно») (електронна адреса місцезнаходження файлу C:\Users\ПК-1\Desktop\доки рс\Новая папка\СИГНАЛИ 2017\сигнали_2017 АРТИЛЕРІЯ.doc (164 КБ));
- «Бойовий наказ 58 омпбр…», зареєстрований в РСО установи як Інв.№ БР-32т, (гриф секретності «Таємно») (електронна адреса місцезнаходження файлу C:\Users\ПК-1\Desktop\доки рс\Новая папка\СЕКРЕТКА\НАКАЗ ОБОРОНА готовий.docx (62 Kb));
- «Бойовий наказ ОТУ «Луганськ»», зареєстрований в РСО установи як Інв. № БР-33т, (гриф секретності «Таємно») (електронна адреса місцезнаходження файлу C:\Users\ПК-1\Desktop\доки рс\Новая папка\СЕКРЕТКА\Бойовий Наказ ОТУ (оброблений).docx (38 Kb)).
- Ноутбук (Lenovo G50-30 s\n:PF03E1A4, Жорсткий диск WD3200LPCX-24C6HTO s\n: WD-WX71A64EAH5J), який використовувався для обробки та зберігання електронних файлів документів, що становлять державну таємницю, останні рази 06 та 07 травня 2018 року з’єднувався з глобальною мережею «Інтернет». Зазначений факт підтверджується скріншотом електронних сторінок історії роботи ПЕОМ від 06.05.2018 року та від 07.05.2018 року (Chrome//history) з використанням Web-браузера Google-Chrome, (скріншоти електронних сторінок додаються, а.с. 21-25).
В порушення п. 248, керівниками під час накладення резолюцій, затвердження документів, а також окремими співробітниками установи, при отриманні або поверненні документів, біля підпису не завжди зазначається дата.
3. В забезпеченні охорони державної таємниці:
Положення про службу охорони державної таємниці від 11.08.2017 року Інв. № 473дск. В порушення п. 36 у зазначеному документі не визначені конкретні заходи, що повинні виконуватись керівниками СОДТ при веденні секретного діловодства. Посадові інструкції потребують доопрацювання та приведення у відповідність вимогам п.п. 41-44 Порядку-939.
В порушення п.5 Порядку-939, план заходів на 2018 рік з охорони державної таємниці (Інв. № 560дск) керівником установи не затверджений, відмітки про виконання запланованих заходів у зазначеному плані не проставлені.
В порушення п. 217 Порядку-939, на момент проведення перевірки ключі від режимно-секретного органу та вхідних дверей режимного приміщення, в якому він розташовується в опечатаному пеналі (пакеті) на зберігання командиру військової частини під розпис у журналі форми 31 (Інв. № 65) не передавались.
В порушення п.228, наявна «Інструкція черговому групи секретного документального забезпечення» від 18.09.2017 року Інв. № 474 керівником установи не затверджена.
Перевіркою зафіксовані також інші порушення, які більш детально зафіксовані у акті тематичної перевірки стану охорони державної таємниці у 58 окремій мотопіхотній бригаді (військова частина А 1376) Збройних сил України від 22.01.2018 року № 8588дск (витяг з акту додається).
За результатами перевірки, згідно з вимогами п. 21, п. 23 та п. 26 Порядку-939, у зв’язку з відсутністю умов для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, недотриманням передбачених законодавством вимог щодо забезпечення режиму секретності під час проведення секретних робіт, дію спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, наданого дію спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, наданого 58 окремій мотопіхотній бригаді (військова частина А 1376) Збройних Сил України, зупинено терміном до трьох місяців (до 15.08.2018 року).
Основною причиною такого стану є невиконання в повному обсязі помічником командира 58 окремої мотопіхотної бригади – начальником служби охорони державної таємниці (керівником РСО) установи підполковником ОСОБА_1 своїх функціональних обов’язків та функцій керівника РСО, викладених у статті 21 Закону України «Про державну таємницю», що створює передумови до втрати матеріальних носіїв секретної інформації.
Порушник в судове засідання не з’явився про день, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, надав заяву в який просить суд розглядати справу без його участі.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п.п. 6, 7 ст. 212-2 ч. 1 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 8 від 24 травня 2018 року (а.с. 1, 9), витягом з акту перевірки (а.с. 10, 16), розпорядженням (а.с. 20).
Отже, ОСОБА_1 скоїв правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.п. 6, 7 ст. 212-2 ч. 1 КУпАП, як за порушення законодавства про державну таємницю.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність та керуючись ст. ст. 212-2 ч. 1, 268, 283, 284 КУпАП, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-2 ч. 1 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 510 (п'ятсот десять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп. судового збору на користь держави на рахунок: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: ОСОБА_2