
Справа № 640/9600/18
н/п 2-о/640/187/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2018 року Київський районний суд м. Харкова
у складі головуючого: судді Чередник В.Є.,
за участю секретаря судового засідання Кочеткової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу №640/9600/18 (н/п 2-о/640/187/18) за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції в Харківській області про встановлення факту народження дитини,-
ВСТАНОВИВ:
31.05.2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з даною заявою, в якій просить встановити факт народження дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ Луганської області.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1. у неї народилася дочка ОСОБА_2 у м. Луганськ. Зазначене місце народження є тимчасово окупованою територією України, визначеною Верховною Радою України Постановою Верховної ради України від 17.03.2015 року №254-УШ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями». Батьком дитини є ОСОБА_3, з яким заявник перебуває у шлюбі з 28.01.2011 р. У м. Луганськ на підставі медичної довідки про народження від 05.04.2018 р. НОМЕР_2 Ленінським відділом записів актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки було видано 12.04.2018 р. свідоцтво про народження НОМЕР_3. Звернувшись до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області заявник отримала відмову у проведенні державної реєстрації народження дитини, оскільки факт народження дитини відбувся на тимчасово окупованій території України. У зв'язку з викладеним заявник звернулась до суду з вказаною заявою.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась, до канцелярії суду подала заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, заяву просить задовольнити (а.с.19).
Представник заінтересованої особи - Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції в Харківській області у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.16), 01.06.2018 р. подав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що ознайомившись із отриманими матеріалами, Харківський міський відділ ДРАЦС заперечень з приводу задоволення заяви ОСОБА_1 не має та просить розглянути справу у відсутності представника (а.с.17-18).
Відповідно до ч.2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до п.1 Постанови Пленуму ВС України від 31.03.1995 року №5 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
У зв'язку з тим, що місто Луганськ, в якому народилась дитина заявника, на цей час знаходиться на не непідконтрольній українській владі території де проводилась антитерористична операція (розпорядження КМУ «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07.11.2014р. № 1085-р зі змінами; розпорядження КМУ «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що, втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» від 02.12.2015р. №1275-р), та яка згідно Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018р №2268-VIII визнана тимчасово окупованою територією, факт народження ОСОБА_2 не було зареєстровано в органах реєстрації актів громадянського стану, в установленому законом порядку.
Згідно наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014р. №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» зі змінами та доповненнями, було тимчасово призупинено доступ до Державних peєстрiв та відповідно призупинена реєстрація актів цивільного стану.
Судом встановлені наступні фактичні обставини.
Заявник ОСОБА_1 є громадянкою України, народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Станично Луганське, Станично-Луганського району, Луганської області (а.с.4-6).
28 січня 2011 р. ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з громадянином ОСОБА_3 в Ленінському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції, про що в Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис № 24 від 28.01.2011 р., що підтверджується свідоцтвом про одруження НОМЕР_1 (а.с.9).
ОСОБА_3 є громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_4. в м.Луганськ (а.с.7-8).
ІНФОРМАЦІЯ_1. у ОСОБА_1 народилась дівчинка, що підтверджується медичним свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 18.05.2018 р., виданим державною установою «Луганська республіканська клінічна лікарня» ЛНР (а.с.10).
На підставі даного медичного свідоцтва про народження, 12.04.2018 р. Ленінським відділом записів актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки було видано свідоцтво НОМЕР_3 про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, народилась в м.Луганськ, батьками якої записані ОСОБА_3 та ОСОБА_1, актовий запис про народження №88 від 12.04.2018 р. (а.с.11).
Згідно положення ч.3 ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018р. №2268-VIII, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Відповідно позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ (далі ВССУ), «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016р. №990-V-III «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території»», при розгляді заяв, прийняття судом до уваги документів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ зазначив, що відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Висновок ЄСПЛ сформульований у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званий "намібійський виняток", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосовано до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоді особам, які проживають на такій території.
Згідно ч.3, 4 ст.49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до «Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні» від 18.10.2000 року № 52/5 якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
30.05.2018 р. Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області відмовив ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації народження дитини, оскільки заявником на підтвердження факту народження дитини пред'явлено документ (свідоцтво про народження НОМЕР_3), виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.13).
Встановлення факту народження дитини необхідно заявнику з метою підтвердження громадянства України дитини, реалізації дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Згідно з ч.1, ч. 2 ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ст.7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989р., ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невідємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Суд вважає підтвердженим факт народження ОСОБА_2 у м.Луганськ Луганської області, та приймаючи до уваги наявність об'єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження, що пов'язано з проведенням в окремих районах Луганської та Донецької областях антитерористичної операції, вважає, що заявник позбавлений можливості реалізувати свої права, щодо офіційного визнання і підтвердження державою факту народження в загальному порядку, та приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1
Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 76, 264, 265, 293-294, 315, 317, 430 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції в Харківській області про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ, Луганської області у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки смт.Станично Луганське, Станично-Луганського району, Луганської області, громадянки України, паспорт НОМЕР_4 виданий Ленінським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області 22.03.2011р. та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженця м.Луганськ, громадянина України, паспорт НОМЕР_5, виданий Артемівським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області 12.09.2001 р., які перебувають в зареєстрованому шлюбі, живонародженої дитини жіночої статі.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський районний суд м. Харкова до Апеляційного суду Харківської області.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/sud2018.
Заявник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт НОМЕР_4 виданий Ленінським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області 22.03.2011р., зареєстрована за адресою АДРЕСА_1.
Заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 23320813, місце знаходження м.Харків, вул.Сумська, буд.61.
Суддя Чередник В.Є.