Рішення № 74385187, 22.05.2018, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
344/5432/17
Номер документу
74385187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/5432/17

Провадження № 2-а/344/176/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 внутрішніх справ України в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківській області про визнання бездіяльності щодо ненадання інформації та документів про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року протиправною, зобов”язання надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії, –

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до ОСОБА_2 внутрішніх справ України в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківській області про визнання бездіяльності щодо ненадання інформації та документів про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року протиправною, зобов”язання надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Статтями 43 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в діючій редакції) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України, перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських у зв’язку з чим 07.04.2017 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та отримав відмову у зв’язку з тим, що відсутня довідка про грошове забезпечення, видана Ліквідаційною комісією МВС про підстави проведення перерахунку пенсії, яка не направлена в ПФУ. 07.04.2017 року прекдставник позивача звернувся із заявою в ГУНП в Івано-Франківській області про надання довідки про його грошове забезпечення як пенсіонера МВС для перерахунку пенсії, однак відповіді не отримав. Звертає увагу суду на те, що Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Однак ОСОБА_2 внутрішніх справ України в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, як державний орган, що уповноважений був у пятиденний строк повідомити органи Пенсійного Фонду України про підстави перерахунку пенсій, в тому числі і його, свого обов”язку не виконало. У зв’язку з чим просить визнати бездіяльність відповідача щодо ненадання інформації та документів про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року протиправною, зобов”язати відповідача надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії.

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилась, попередньо подала до суду заяву, відповідно до якої вимоги заявленого адміністративного позову підтримала, з підстав, викладених в позовній заяві, просила задоволити в повному обсязі та проводити розгляд справи без її участі та без участі позивача. Будь-яких інших заяв та клопотань немає (а.с. 44).

Представник відповідача ОСОБА_2 внутрішніх справ України в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області в судове засідання не з’явився, попередньо подав до суду заперечення, відповідно до якого проти задоволення заявлених позовних вимог заперечив, просив відмовити в повному обсязі та проводити розгляд справи без його участі (а.с. 20, 21).

Представник третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо задоволення позовних вимог заперечила з підстав наведених у письмовій заяві (а.с.46).

Вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно достатті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. .

Статтею 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.

Так, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як одержувач пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 1 ст. 78 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.

07.04.2017 року ОСОБА_3, діючи в інтересах ОСОБА_1, звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок пенсії, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, з урахуванням посадових окладів поліцейських (а.с. 14).

Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №274/Л(Ю)-15 від 14.04.2017 року ОСОБА_3, діючу в інтересах ОСОБА_1, повідомлено про те, що у строки, передбачені Постановою КМУ від 12.02.2008 року №45 ліквідаційній комісії УМВС в Івано-Франківській області необхідно підготувати та надати головному управлінню Фонду в області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Постанови, для подальшого перерахунку пенсій. З урахуванням результатів отриманої довідки буде розглянуто питання щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 як колишньому працівнику МВС України у зв’язку із набранням чинності постановою КМУ від 11.11.2015 року №988. Таким чином, питання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на даний час врегульовано на рівні центральних органів державної влади і перерахунок буде проведено у визначені законодавством строки (а.с. 15).

07.04.2017 року ТОВ “Юридично-консалтингове бюро “Алексус”, діючи в інтересах ОСОБА_1, звернулось до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області із заявою, в якій просило направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області інформацію про зміни в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_1, як пенсіонера ОСОБА_2 внутрішніх справ, на підставі внесених змін до законодавства України та надати довідку про зміну в грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії (а.с. 16).

Позивачу призначена пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

На час розгляду справи стаття 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має таку редакцію: Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в ОСОБА_2 юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

При виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Частинами 1,2 пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Крім того, суд звертає увагу на те, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направлено довідку від 15.06.2017 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 Згідно Постанови КМУ від 15.11.2015 року №988 за формою, встановленою додатком 2 у відповідності до Постанови КМУ від 12.02.2008 року №45, для подальшого перерахунку пенсії, що підтверджується копією супровідного листа №2174/108/05/8-17 від 15.06.2017 року (а.с. 23). Як вбачається з Витягу із списка осіб, довідки про грошове забезпечення яких подаються для перерахунку пенсії, під №71 зазначено ОСОБА_1 (а.с. 24).

Враховуючи те, що позивачем жодних належних та допустимих доказів того, що він працював в Головному управлінні Національної поліції в Івано-Франківській області суду не представлено, оскільки представник відповідача в поданому до суду запереченні посилається на те, що довідку про перерахунок пенсії позивача згідно Постанови КМУ від 13.02.2018 року №45 направляє до Пенсійного фонду УМВС України в Івано-Франківській області, з якого позивач був звільнений, даний факт позивачем не спростовано, жодних клопотань про заміну первісного відповідача належним відповідачем чи про залучення другого відповідача позивачем не заявлялось, суд приходить до висновку що позовні вимоги заявлені до неналежного відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що заявлені вимоги адміністративного позову є безпідставними, необгрунтованими та не підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 2, 5, 9, 19, 20, 74, 77, 78 КАС України, керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України , суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 внутрішніх справ України в особі Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківській області про визнання бездіяльності щодо ненадання інформації та документів про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року протиправною, зобов”язання надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для проведення перерахунку пенсії — відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Довідка: повний текст рішення виготовлено 01.06.2018 року.

Суддя Пастернак І.А.