
Справа № 212/3958/17
2-а/212/8/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2018 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Пустовіта О.Г. за участю секретаря судового засідання – Конограй В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області в якому просила визнати протиправними дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік при переведенні з пенсії за вислугою років на пенсію за віком ОСОБА_1 та відмови у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки; зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 12 червня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки.
Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона отримувала пенсію за вислугу років на підставі Закону України « Про пенсійне забезпечення». 12 червня 2017 року вона звернулася до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком, надавши всі необхідні документи. При нарахуванні їй пенсії за віком був застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, який становить 1197,91 грн. 15 червня 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком з застосуванням для розрахунку пенсії середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: 2014, 2015, 2016 роки. Однак їй було відмовлено у застосуванні середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це встановлено ч. 2 ст. 40 Закону, в зв'язку з тим, що відповідно до ч. 3 ст.45 Закону при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Пенсія за вислугу років їй була призначена з 09.08.2005 року. Після призначення пенсії вона продовжує працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. У зв’язку із чим вважає, що відповідач своєю відмовою порушив її конституційні права на отримання відповідної пенсії.
Ухвалою суду від 06.07.2017 року адміністративний позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 10.08.2017 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 20.03.2018 року задоволено клопотання представника відповідача про процесуальне правонаступництво.
Ухвалою суду від 20.03.2018 року постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення на позовну заяву, в яких відповідач не погоджується з позовним вимогами з огляду на те, що позивач з 09 серпня 2005 року перебуває на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». 12 червня 2017 року позивач звернулася до управління із заявою, щодо переведення з пенсії по вислузі років на пенсію за віком. Отже, оскільки пенсія за вислугу років позивачці з 09.08.2005 р. була обчислена за нормами Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , з 12.06.2017 р. переведено на пенсію за віком, розрахунок якої проведено за приписами ч.3 ст. 45 ЗУ « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тобто у розмірі 1197,91 грн. З огляду на вищезазначене, вважають вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії за віком з 12 червня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати ( доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії безпідставними. Також вказали, що з 01.10.2017 року після набрання чинності Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсії» розмір пенсії позивачки осучаснено та здійснено розрахунок із показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) , внаслідок чого розмір пенсії становить 1532,26 грн.
Дослідивши письмові матеріали справи, повно і всебічно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши в сукупності наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог за наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 09 серпня 2005 року перебуває на обліку в управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років. З 12.06.2017 року відповідно до заяви ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
При переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовано середній показник заробітної плати за 2007 рік.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Абзацом 2 преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, за вислугу років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентовано ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп x Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому частиною третьої статті 45 вищезгаданого Закону. Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до приписів п. 4-3 Прикінцевих положень Розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" , збільшений на 79 гривень.
Суд з урахуванням вищенаведених норм права дійшов висновку, що відповідач не обґрунтовано застосував показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача, внаслідок чого наявні підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача та зобов’язання відповідача перерахувати їй пенсію за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням, тобто за 2014-2016 роки, з дня його звернення з відповідною заявою про перерахунок.
До того ж, відповідно до приписів п. 4-3 Прикінцевих положень Розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки. Таким чином, з урахуванням внесених змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», позовні вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії за віком з 01.10.2017р. не підлягають задоволенню, оскільки після набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» розмір пенсії ОСОБА_1 осучаснено та здійснено розрахунок із показника середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник 201, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), внаслідок чого розмір пенсії становить 1532,26 грн.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини та прийшовши до переконання про наявність підстав для прийняття рішення у даній адміністративній справі у скороченому провадженні, керуючись ст. ст. 5, 8, 9, 19, 25, 44, 72-74, 77, 90, 229, 241-246, 255 КАС України, ст. 2, 13, 22 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст. 10,45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,-, суд,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2007 рік при переведенні з пенсії за вислугою років на пенсію за віком ОСОБА_1 та відмови у застосуванні середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської областіздійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 12 червня 2017 року по 01 жовтня 2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2014, 2015, 2016 роки.
В іншій частині задоволення позову - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 640,00 гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.
Повний текс рішення складено та підписано 01 червня 2018 року.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його оголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, в порядку передбаченому ч.2 та ч.3. ст. 295 КАС України.
Суддя: О. Г. Пустовіт