
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2018 року справа № 243/10556/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Сухарька М.Г., Шишова О.О., секретар судового засідання Романченко Г.О., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 22 січня 2018 року (складене в повному обсязі 22 січня 2018 року в м. Слов’янськ Донецької області) у справі № 243/10556/17 (суддя в І інстанції Мірошниченко Л.Є.) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – ГУ ПФУ в Донецькій області, Управління) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що з 26.09.1990 по 30.12.2010 вона проходила службу в органах внутрішніх справ України на різних посадах. 30.12.2010 її було звільнено з органів внутрішніх справ за вислугою років у зв’язку з виходом на пенсію, з посади старшого інспектора з особливих доручень відділу протидії нелегальній міграції Управління ГІРФО ГУ МВС України в Донецькій області, зі спеціальним званням підполковник міліції. З 31.12.2010 вона перебуває на обліку у відповідача та їй призначена пенсія відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ) за вислугу років. З 06.01.2011 вона перебуває на держслужбі та працює на посаді начальника відділу з питань паспортизації, реєстрації та еміграції ГУ ДМС України в Донецькій області. З грудня 2010 року вона отримує пенсію, яка була їй нарахована відповідачем, але з квітня 2015 року виплату пенсії їй було припинено. З 01.10.2017 по теперішній час їй знову виплачується пенсія.
18.09.2017 вона звернулася із заявою до ГУ ПФУ в Донецькій області з проханням здійснити їй перерахунок пенсії згідно діючого законодавства. Однак, 21.09.2017 їй було надано рішення № 63 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років, у зв’язку з відсутністю підстав для перерахунку. Вважає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у не перерахунку їй пенсії згідно діючого законодавства за вислугу років з 01.01.2016, на підставі Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням довідки Головного управління МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку її пенсії, є протиправною.
Зазначала, що на теперішній час Кабінетом Міністрів України прийнято дві постанови: № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268». Цими постановами встановлені високі розміри грошового забезпечення працівників поліції за посадові оклади і спеціальні звання, вони значно підвищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
У зв’язку з викладеним просила: визнати протиправною бездіяльність Управління, яка полягає у нездійснені їй перерахунку пенсії за вислугою років МВС України з 01.01.2016; зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити їй перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016, на підставі Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2238 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого інспектора з особливих доручень відділу протидії нелегальній міграції Управління ГІРФО ГУ МВС України в Донецькій області, зі спеціальним званням підполковник міліції, з вислугою років 22 роки.
Рішенням Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 22 січня 2018 року у справі № 243/10556/17 позовні вимоги було задоволено, внаслідок чого: визнано протиправною бездіяльність Управління, яка полягає у нездійснені ОСОБА_2 перерахунку пенсії за вислугу років МВС України з 01.01.2016; зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016, на підставі Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2238 від 15.05.2017, про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старший інспектор з особливих доручень відділу протидії нелегальній міграції Управління ГІРФО ГУ МВС України в Донецькій області / старший інспектор з особливих доручень (апарат головних управлінь Національної поліції), зі спеціальним званням підполковник міліції, з вислугою років 22 роки.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення місцевого суду скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги та просила її задовольнити. Позивач до апеляційного суду не прибула.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні та їй призначена пенсія відповідно до Закону № 2262-ХІІ, за вислугу років (арк.справи 7).
Відповідно до довідки Головного управління МВС України в Донецькій області № 2238 від 15.05.2017, розмір грошового забезпечення за нормами законодавства, чинними на 01.01.2016 за посадою старший інспектор з особливих доручень відділу протидії нелегальній міграції Управління ГІРФО ГУ МВС України в Донецькій області / старший інспектор з особливих доручень (апарат головних управлінь Національної поліції), зі спеціальним званням підполковник міліції, усього становить 7050,02 грн. (арк.справи 9).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 04.10.2017 № 11472/03-1 ОСОБА_2 було відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної пенсії з посиланням на відсутність необхідних грошових коштів та зазначено, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України (арк.справи 8).
Як вбачається з довідки за пенсійною справою № НОМЕР_1 ОСОБА_2, останній не нараховувалась пенсія за періоди з 01.01.2016 по 19.12.2016, з 01.01.2017 по 30.09.2017, у зв’язку з роботою на посадах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус судів», у відповідності до ст. 54 Закону № 2262-ХІІ.
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, чинного станом на день виникнення правовідносин, визначено що: перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що с у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Згідно частини 3 ст. 63 цього ж Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно положень п. 12 розділі ХІ п. 9 Закону України «Про Національну поліцію» «Прикінцеві та перехідні положення», вказано, що працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань - капітан міліції - капітан поліції. Таким чином Законом України «Про Національну поліцію» визначено відповідність посад та спеціальних звань працівників міліції та працівників поліції.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також за членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюються з урахування видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Виходячи із вищевикладеного слідує, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи відповідача про відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України коштів на фінансування перерахунку пенсії за Постановою № 2238, не можуть бути законною підставою для не перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.
Також, колегія суддів не може взяти до уваги доводи відповідача про те, що відсутність бюджетного фінансування позбавляє ГУ ПФУ в Донецькій області можливості виплачувати пенсії, оскільки такі доводи суперечать практиці Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні в справі «Кечко проти України», згідно з якою реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.
Згідно до статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод» яка передбачає таке: Кожна фізична... особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
15.05.2017 головою ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, яку було надіслано до Управління, що підтверджується листом від 04.10.2017 ГУ ПФУ в Донецькій області.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-ХІІ, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимога позивача щодо зобов’язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2238 від 15.05.2017 року, є обґрунтованою.
При цьому, суд першої інстанції прийняв до уваги довідку ГУ ПФУ в Донецькій області за пенсійною справою № НОМЕР_1 ОСОБА_2 та зазначив в мотивувальній частині рішення, що відповідно до ст. 54 Закону № 2262-ХІІ, тимчасово, по 30 вересня 2017 року, особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи, учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії не виплачуються. З 1 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу).
Разом з тим, суд першої інстанції помилково зазначив у резолютивній частині рішення дату перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року.
Як вже зазначалося, згідно довідки за пенсійною справою № НОМЕР_1 ОСОБА_2, останній не нараховувалась пенсія за періоди з 01.01.2016 по 19.12.2016, з 01.01.2017 по 30.09.2017, у зв’язку з роботою на посадах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус судів», у відповідності до ст. 54 Закону № 2262-ХІІ.
Тобто, перерахунок та виплату пенсії позивачу необхідно провести за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 01 жовтня 2017 року.
Враховуючи викладене, колегія судів вважає, що рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає зміні з урахуванням вимог ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України.
Доводи представника відповідача в апеляційному суді про те, що позивачу здійснено перерахунок пенсії, як підставу для скасування судового рішення місцевого суду або закриття провадження, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки такий перерахунок виконано вже після ухвалення оскаржуваного судового рішення.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області – задовольнити частково.
Рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 22 січня 2018 року у справі № 243/10556/17 – змінити.
В абзаці другому та третьому резолютивної частини рішення слова та цифри «з 01.01.2016 року» замінити словами та цифрами «за період з 20 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 01 жовтня 2017 року».
В іншій частині рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 22 січня 2018 року у справі № 243/10556/17 – залишити без змін.
Повне судове рішення - 31 травня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді М.Г. Сухарьок
ОСОБА_3