Рішення № 74373713, 29.05.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2018
Номер справи
825/1555/18
Номер документу
74373713
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1555/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3М.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – Чернігівське ОУ ПФУ) про: визнання протиправними дій Чернігівського ОУ ПФУ щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язання Чернігівського ОУ ПФУ призначити ОСОБА_3 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати звернення за її призначенням.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що ним подано відповідачу всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, які підтверджують те, що в період з 03.05.1986 по 06.06.1986 позивач працював у зоні відчуження та брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, а тому дії Чернігівського ОУ ПФУ щодо відмови у призначені йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправними.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з огляду на те, що додані позивачем до заяви про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку документи не можуть бути взяті до уваги, оскільки є суперечливими, не є первинними документами та не містять жодних посилань на первинні документи, не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Також звернув увагу суду на те, що інших первинних документів, які б підтвердили факт перебування позивача у населених пунктах чи об’єктах зони відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Управлінню не було надано. Аналогічні підстави для відмови у задоволенні позову ОСОБА_3 повністю зазначені відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (категорія 2), серія А № 354061, виданим 22.01.2008 Чернігівською обласною державною адміністрацією (а.с.47).

Відповідно до військового квитка від 18.11.1985 НД № 6987862 та довідки Чернігівського міського військового комісаріату Чернігівської області від 17.11.1992 № 4/42 ОСОБА_3 з 03.05.1986 по 06.06.1986 приймав участь у заходах по ліквідації наслідків аварії у районі Чорнобильської атомної електростанції (а.с.36,43-45).

У зв’язку з досягненням 50-річчя - пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах, позивач 28.08.2017 звернувся до Чернігівського ОУ ПФУ із заявою про призначення пенсії (а.с.33). До заяви позивачем було додано, зокрема: копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії серії А № 354061, виданого 22.01.2008; копію військового квитка від 18.11.1985 НД № 6987862; довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 06.09.2017 № 179/1/9357.

На запит Чернігівського ОУ ПФУ до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації стосовно надання копій документів, на підставі яких ОСОБА_3 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідач отримав копію довідки Чернігівського міського військового комісаріату Чернігівської області від 17.11.1992 № 4/42 та виписку з військового квитка, у яких зазначено про той факт, що ОСОБА_3 з 03.05.1986 по 06.06.1986 у складі військової частини 209 ВШП у зоні відчуження приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вказана довідка видана на підставі військового квитка позивача (а.с.63-65,66).

Згідно з протоколом Чернігівського ОУ ПФУ від 06.12.2017 № 8418, ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підстав відсутності у поданих позивачем документах підтвердження факту перебування останнього у населених пунктах чи об’єктах зони відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.69-70).

Листом від 06.12.2017 № 32032/06 відповідач повідомив позивача про прийняте рішення (а.с.68).

Вважаючи оскаржувані дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку протиправними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.

Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 № 5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011).

У свою чергу, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я врегульовано Законом України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон № 796-XII).

Відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.

Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що право на зменшення пенсійного віку, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII, мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

Водночас підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1) передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус особи, є, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Отже вищевказана норма права встановлює перелік документів, які повинен подати заявник для призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону № 796-XII, який носить альтернативний характер, а саме: разом з посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС необхідно надати один з наступних документів - довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122; або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; або довідку архівної установи; або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Водночас згідно із частиною першою статті 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

При цьому правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (далі – Порядок № 51).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає

право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

Пунктом 3 Порядку № 51 передбачено, що інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи,

щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту) (пункт 10 Порядку № 51).

З аналізу вищевикладеного вбачається, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Водночас різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 27.02.2018 (справа № 344/9789/17), від 22.03.2018 (справа № К/9901/13169/18 (№ 588/538/16-а); від 28.03.2018 (справа № 333/2072/17(2-а/333/122/17).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. і віднесений до 2 категорії осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.47), та дійсно з 03.05.1986 по 06.06.1986 у складі військової частини 209 ВШП у зоні відчуження приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у районі Чорнобильської АЕС (а.с.14,65,66).

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що посвідчення позивача недійсним не визнавалось, його статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., на момент розгляду справи, не оспорюється.

Також судом встановлено вище та не заперечувалось представником відповідача у відзиві на позовну заяву і у судовому засіданні, що ОСОБА_3, разом з заявою про призначення пенсії, було подано, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2 категорії та військовий квиток від 18.11.1985 НД № 6987862 про участь у заходах по ліквідації наслідків аварії у районі Чорнобильської атомної електростанції з 03.05.1986 по 06.06.1986.

Крім того, Чернігівське ОУ ПФУ на запит отримало довідку Чернігівського міського військового комісаріату Чернігівської області від 17.11.1992 № 4/42, видану на підставі військового квитка позивача, та виписку з військового квитка, в яких зазначено про участь ОСОБА_3 з 03.05.1986 по 06.06.1986 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 209 ВШП у зоні відчуження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позивач, разом з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, надав відповідачу усі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, які оформлені відповідно до вимог чинного законодавства України.

При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідача на невідповідність ініціалів позивача у архівній довідці Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 06.09.2017 № 179/1/9357 та вважає їх описками, оскільки іншими, наданими ОСОБА_3 та отриманими Чернігівським ОУ ПФУ на запит, документами підтверджується факт участі позивача з 03.05.1986 по 06.06.1986 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у районі Чорнобильської АЕС у зоні відчуження у складі військової частини 209 ВШП.

Вищенаведене свідчить про наявність у позивача права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправними дій Чернігівського ОУ ПФУ щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та задоволення позовних вимог ОСОБА_3М у цій частині.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач досяг пенсійного віку для призначення пенсії на пільгових умовах (50-річчя) 19.08.2017 (а.с.10-11). Із заявою про призначення пенсії ОСОБА_3 звернувся до Чернігівського ОУ ПФУ 28.08.2017 (а.с.33), тобто в межах строку звернення, передбаченого пунктом першим частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом з тим, позивач у адміністративному позові просить суд зобов’язати Чернігівське ОУ ПФУ призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку саме з дати звернення за її призначенням, тобто з 28.08.2017.

Отже з урахуванням вищенаведеного, права позивача підлягають відновленню з 28.08.2017.

За таких обставин, враховуючи встановлення судом вище права позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до підпункту 1 частини 1 статті 55 Закону № 796-ХІІ, надання останнім відповідачу, разом з заявою про призначення пенсії, всіх необхідних документів, а також те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності відмови у призначенні позивачу пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги ОСОБА_3 щодо зобов’язання Чернігівського ОУ ПФУ призначити ОСОБА_3 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати звернення за її призначенням.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин та з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_3 у повному обсязі.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (вул. Захисників України, 14-А/50, м. Чернігів, 14000, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України (просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 40378209) щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 (вул. Захисників України, 14-А/50, м. Чернігів, 14000, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України (просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 40378209) призначити ОСОБА_3 (вул. Захисників України, 14-А/50, м. Чернігів, 14000, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дати звернення за її призначенням.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 31.05.2018.

Суддя В.В. Падій