Рішення № 74373615, 21.05.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
816/891/18
Номер документу
74373615
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/891/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання – Костіної А.В.,

представника позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства юстиції України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

20 березня 2018 року ОСОБА_3 /надалі - позивач; ОСОБА_3В./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства юстиції України /надалі - відповідач/ про визнання протиправною відмови Міністерства юстиції України, оформленої листом від 24.01.2018 за вих. № 2708/561-33-18/11.2.1, у вилученні (виключенні) відомостей про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення та зобов'язання Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622) вилучити (виключити) відомості про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення, які були внесені на підставі постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 06.10.2017 у справі №554/6928/17.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відомості про нього неправомірно внесені відповідачем до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, оскільки ОСОБА_3 судовим рішенням був визнаний винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, яке не є корупційним правопорушенням у розумінні Закону України "Про запобігання корупції", а тому відомості про позивача не підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Однак, відповідач листом № 2708/561-33-18/11.2.1 від 24.01.2018 відмовив позивачу у вилученні (виключенні) відомостей про нього з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/891/18, призначено підготовче судове засідання на 15:30 24 квітня 2018 року /а.с. 2-4/.

20 квітня 2018 року до суду надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 у повному обсязі, посилаючись на те, що постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 06.10.2017 громадянина ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Після отримання вказаної постанови суду відповідачем внесено відомості про ОСОБА_3 до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Вказує, що позивачем не надано жодних рішень, які б були підставою для вилучення з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення відомостей про нього, як особу, яка вчинила корупційне правопорушення, а тому у Міністерства юстиції України відсутні правові підстави для вилучення з реєстру відомостей про ОСОБА_3 Зазначає, що пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 "Про затвердження Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" визначено Міністерству юстиції продовжити здійснення повноважень щодо забезпечення ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, та забезпечити надання інформації з нього згідно з Порядком, затвердженим цією постановою, до початку ведення Національним агентством з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення /а.с. 36-41/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року відкладено підготовче засідання до 14:00 11 травня 2018 року.

27 квітня 2018 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с. 61-63/, у якій зазначено, що відповідач у відзиві на позовну заяву підтвердив факт того, що Міністерство юстиції України продовжує здійснювати повноваження щодо забезпечення ведення реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення в обсязі та порядку, визначених Положенням про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, до якого вносяться відомості виключно відносно осіб, які вчинили корупційні правопорушення, тоді як Закон України "Про запобігання корупції" розділяє поняття "корупційне правопорушення" та "правопорушення, пов'язане з корупцією".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 14:00 21 травня 2018 року /а.с. 74, 76-77/.

18 травня 2018 року до суду надійшли заперечення відповідача /а.с. 79-82/, у яких представником відповідача зазначено, що Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення створено на виконання Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", який не розділяв поняття "корупційне правопорушення" та "правопорушення, пов'язане з корупцією". Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про запобігання корупції" відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв'язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться Національним агентством. Відомості про осіб, які входять до особового складу органів, що провадять оперативно-розшукову або розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність, належність яких до вказаних органів становить державну таємницю, та яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, вносяться до розділу з обмеженим доступом Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення. Разом з тим, до початку функціонування вказаного реєстру в Національному агентстві Міністерство юстиції України з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 продовжує здійснювати повноваження щодо забезпечення ведення Реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, який створено та запроваджено 01.02.2012 на виконання Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", в обсязі та порядку, визначених Положенням про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 18.09.2017 у справі №554/6928/17 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 (вісімсот пятдесят гривень) грн 00 коп. /а.с. 17-18/.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 30.10.2017 у справі №554/6928/17 виправлено описку у постанові Октябрського районного суду м. Полтави про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП вказавши правильно дату її винесення 06.10.2017 року замість 18.09.2017 року /а.с. 19/.

Після отримання вказаних судових рішень Міністерством юстиції України внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення відомості про ОСОБА_3, зокрема, відомості про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовим рішенням від 06.10.2017 у справі № 554/6928/17 за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; вид покарання (стягнення) - адміністративне стягнення у вигляді штрафу на корить держави в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят гривень) 00 коп.; сфера державної політики: особа, зазначена у пункті 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"; сфера діяльності: депутатська діяльність; категорія посади: депутат місцевої ради, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення /а.с. 20, 55-56/.

Про внесення відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення Міністерство юстиції України надіслало ОСОБА_3 повідомлення від 30.10.2017 № 4038/11.2-42-17 /а.с. 16, 49/.

Позивач звернувся до Міністерства юстиції України із заявою-скаргою на дії реєстратора щодо включення відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення від 04.01.2018 (вх. № 561-33-18 від 11.01.2018), у якій просив вилучити (виключити) відомості про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: 38764, Полтавська область, Полтавський район, с. Горбанівка, вул. Калинова, 14, з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення /а.с. 21-24, 50-52/.

За результатами розгляду вказаної заяви ОСОБА_3 листом Міністерства юстиції України від 24.01.2018 №2708/561-33-18/11.2.1 з посиланням на частину 1 статті 59 Закону України "Про запобігання корупції" та приписи постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 № 118, постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171, Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 11.01.2012 № 39/5, спільного наказу Державної судової адміністрації та Міністерства юстиції від 26.01.2012 № 12/152/2 позивачу повідомлено, що Міністерство юстиції з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 продовжує здійснювати повноваження щодо забезпечення ведення Реєстру, в тому числі і щодо внесення відомостей про фізичних осіб, яких притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення порушень, пов'язаних з корупцією /а.с. 25, 47-48/.

Позивач не погодився з такою відповіддю Міністерства юстиції України, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Пунктом 1 наказу Міністерства юстиції України від 11.01.2012 № 39/5 "Про затвердження Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення" відповідно до статті 21 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.99 N 1272 "Про державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції" затвердено Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення (далі - Реєстр), що додається.

Відповідно до пункту 1.2 Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.01.2012 № 39/5 /надалі - Положення/, реєстр - це електронна база даних, яка містить відомості про осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Пунктом 1.3 Положення передбачено, що реєстр ведеться з метою: забезпечення єдиного обліку осіб, які вчинили корупційні правопорушення; забезпечення в установленому порядку проведення спеціальної перевірки відомостей про осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; аналізу відомостей про осіб, які вчинили корупційні правопорушення, з метою визначення сфер державної політики та посад, пов'язаних з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, з найбільшими корупційними ризиками; забезпечення проведення звірки переліку осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які звільнені з посад у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення, з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні правопорушення, в порядку, визначеному чинним законодавством.

Відповідно до пункту 1.4 Положення держатель Реєстру - Міністерство юстиції України (далі - Держатель).

Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень визначені Законом України від 14.10.2014 № 1700-VII "Про запобігання корупції".

Згідно пункту 1 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України від 14.10.2014 №1700-VII "Про запобігання корупції" цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності.

Пунктом 3 розділу ХІІІ Прикінцеві положення Закону України від 14.10.2014 №1700-VII "Про запобігання корупції" встановлено, що до приведення у відповідність із цим Законом законодавчі та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до приписів підпункту 2 пункту 5 розділу ХІІІ Прикінцеві положення Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII "Про запобігання корупції" у Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122): назву глави 13-А викладено в такій редакції: "Глава 13-А АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ, ПОВ'ЯЗАНІ З КОРУПЦІЄЮ", статті 172 4 - 172 8 викладено у новій редакції.

Згідно з приписами статті 1 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII "Про запобігання корупції" корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність; правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до підпункту "б" частини 1 статті 3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Частиною 1 статті 59 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII "Про запобігання корупції" встановлено, що відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв'язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться Національним агентством. Відомості про осіб, які входять до особового складу органів, що провадять оперативно-розшукову або розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність, належність яких до вказаних органів становить державну таємницю, та яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, вносяться до розділу з обмеженим доступом Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.

Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, порядок його формування та ведення затверджуються Національним агентством.

Таким чином, до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення підлягають внесенню, зокрема, відомості про осіб, яких притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення пов'язаних з корупцією правопорушень.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 "Про затвердження Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" затверджено Порядок проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, що додається /надалі - Порядок № 171/.

Відповідно до приписів пункту 1 Порядку № 171 спеціальна перевірка проводиться стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком (далі - претенденти на посаду) (крім випадків, передбачених законодавством), у тому числі щодо відомостей, поданих особисто.

Пунктом 5 Порядку № 171 визначено, що спеціальній перевірці підлягають відомості щодо: 1) наявності судового рішення, що набрало законної сили, згідно з яким особу притягнуто до кримінальної відповідальності, в тому числі за корупційні правопорушення, а також наявності судимості, її зняття, погашення; 2) факту, що особа піддана, піддавалася раніше адміністративним стягненням за пов'язані з корупцією правопорушення; 3) достовірності відомостей, зазначених у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; 4) наявності в особи корпоративних прав; 5) стану здоров'я (в частині перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров'я), освіти, наявності наукового ступеня, вченого звання; 6) відношення особи до військового обов'язку; 7) наявності в особи допуску до державної таємниці (якщо такий допуск необхідний згідно з кваліфікаційними вимогами до певної посади); 8) поширення на особу передбаченої Законом України "Про очищення влади" заборони займати відповідну посаду.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 "Про затвердження Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" встановлено Міністерству юстиції продовжити здійснення повноважень щодо забезпечення ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, та забезпечити надання інформації з нього згідно з Порядком, затвердженим цією постановою, до початку ведення Національним агентством з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.

Відповідно до пункту 2.3 Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.01.2012 № 39/5, електронна копія рішення суду про притягнення до кримінальної, адміністративної та цивільно-правової відповідальності особи за вчинення корупційного правопорушення, яке набрало законної сили, надсилається Реєстратору у порядку, визначеному спільним наказом Державної судової адміністрації та Міністерства юстиції.

Пунктом 1 Порядку надсилання електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України, Міністерства юстиції України 26.01.2012 N 12/152/5, цей Порядок визначає процедуру надсилання електронних копій судових рішень, які набрали законної сили, з відомостями, які не можуть бути відкриті для загального доступу у справах про: адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією (глава 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення); злочини, передбачені приміткою до статті 45 Кримінального кодексу України; притягнення осіб до цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних правопорушень.

Відповідно до пункту 2 цього Порядку N 12/152/5 електронні копії судових рішень надсилаються до Міністерства юстиції шляхом їх передачі з Єдиного державного реєстру судових рішень у вигляді електронних файлів у форматі RTF та/або HTML, зашифрованих за допомогою надійних засобів електронного цифрового підпису.

Пунктом 7 Порядку надсилання електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України, Міністерства юстиції України 26.01.2012 N 12/152/5, встановлено, що електронні копій судових рішень використовуються Міністерством юстиції України виключно для цілей ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Також відповідно до підпунктів 1.1, 1.2 пункту 1 наказу Державної судової адміністрації України від 17.07.2015 № 107 "Про надсилання до Єдиного державного реєстру судових рішень відомостей щодо набрання судовими рішеннями законної сили" наказано керівникам апаратів місцевих та апеляційних судів загальної юрисдикції забезпечити надсилання: до 1 вересня 2015 року до Єдиного державного реєстру судових рішень відомостей щодо набрання судовими рішеннями законної сили, починаючи з 1 січня 2010 року, у справах про адміністративні корупційні правопорушення, пов'язані з корупцією (глава 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення) та корупційні правопорушення, що містять ознаки злочинів, передбачені у примітці до статті 45 Кримінального кодексу України, а також про притягнення осіб до цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, з метою виконання спільного наказу Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України від 26.01.2012 N 12/152/5 "Про затвердження Порядку надсилання електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили корупційні правопорушення" (зі змінами); до 28 вересня 2015 року до Єдиного державного реєстру судових рішень відомостей щодо набрання судовими рішеннями законної сили в інших судових справах, починаючи з 1 січня 2010 року.

Таким чином, Міністерство юстиції України продовжує здійснення повноважень щодо забезпечення ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, та забезпечує надання інформації з нього згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171, зокрема, і відомостей щодо факту, що особа піддана, піддавалася раніше адміністративним стягненням за пов'язані з корупцією правопорушення, до початку ведення Національним агентством з питань запобігання корупції Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення. При цьому копії судових рішень які набрали законної сили, з відомостями, які не можуть бути відкриті для загального доступу у справах про: адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією (глава 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення); злочини, передбачені приміткою до статті 45 Кримінального кодексу України; притягнення осіб до цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних правопорушень надсилаються до Міністерства юстиції шляхом їх передачі з Єдиного державного реєстру судових рішень у вигляді електронних файлів у форматі RTF та/або HTML, зашифрованих за допомогою надійних засобів електронного цифрового підпису та використовуються Міністерством юстиції України виключно для цілей ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Відповідно до пунктів 2.6, 2.7 Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.01.2012 № 39/5, до Реєстру вносяться такі відомості про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності останнього); число, місяць, рік народження; місце народження; паспортні дані (серія та номер паспорта, ким і коли виданий); реєстраційний номер облікової картки платника податків; місце проживання (для іноземців, осіб без громадянства - місце проживання за межами України); сфера діяльності; місце роботи, посада на час вчинення корупційного правопорушення; стаття (частина статті) Кримінального кодексу України або Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої особу притягнуто до відповідальності; склад корупційного правопорушення; характер корупційного правопорушення, що стало підставою для притягнення до цивільно-правової відповідальності; дата набрання законної сили судовим рішенням про притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення; дата, номер судового рішення, номер судової справи, найменування суду, який ухвалив (постановив) судове рішення про притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення; вид покарання (стягнення), суть задоволення позовних вимог; підстава та дата зняття, погашення судимості; реквізити наказу про накладання дисциплінарного стягнення; спосіб вчинення дисциплінарного проступку; вид дисциплінарного стягнення; підстава та дата зняття дисциплінарного стягнення.

Реєстратор зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня включення до Реєстру відомостей про особу, яка вчинила корупційне правопорушення, повідомити таку особу про її права, визначені Законом України "Про захист персональних даних" (додаток 2).

Матеріалами справи підтверджено, що постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 18.09.2017 у справі №554/6928/17 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 850 (вісімсот пятдесят гривень) грн 00 коп. /а.с. 17-18/.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 30.10.2017 у справі №554/6928/17 виправлено описку у постанові Октябрського районного суду м. Полтави про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП вказавши правильно дату її винесення 06.10.2017 року замість 18.09.2017 року /а.с. 19/.

Після отримання вказаних судових рішень Міністерством юстиції України внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення відомості про ОСОБА_3, зокрема, відомості про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовим рішенням від 06.10.2017 у справі № 554/6928/17 за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; вид покарання (стягнення) - адміністративне стягнення у вигляді штрафу на корить держави в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят гривень) 00 коп.; сфера державної політики: особа, зазначена у пункті 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції"; сфера діяльності: депутатська діяльність; категорія посади: депутат місцевої ради, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення /а.с. 20, 55-56/.

Таким чином, при внесенні до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення відомостей про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, якого притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, Міністерство юстиції України діяло на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та обґрунтовано.

Про внесення відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення Міністерство юстиції України надіслало ОСОБА_3 повідомлення від 30.10.2017 № 4038/11.2-42-17 /а.с. 16, 49/.

Як встановлено судом, позивач звернувся до Міністерства юстиції України із заявою-скаргою на дії реєстратора щодо включення відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення від 04.01.2018 (вх. № 561-33-18 від 11.01.2018), у якій просив вилучити (виключити) відомості про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: 38764, Полтавська область, Полтавський район, с. Горбанівка, вул. Калинова, 14, з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення /а.с. 21-24, 50-52/.

За результатами розгляду вказаної заяви ОСОБА_3 листом Міністерства юстиції України від 24.01.2018 №2708/561-33-18/11.2.1 з посиланням на частину 1 статті 59 Закону України "Про запобігання корупції" та приписи постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 № 118, постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171, Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 11.01.2012 № 39/5, спільного наказу Державної судової адміністрації та Міністерства юстиції від 26.01.2012 № 12/152/2 позивачу повідомлено, що Міністерство юстиції з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 171 продовжує здійснювати повноваження щодо забезпечення ведення Реєстру, в тому числі і щодо внесення відомостей про фізичних осіб, яких притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення порушень, пов'язаних з корупцією /а.с. 25, 47-48/, яку позивач розцінив як відмову у вилученні (виключенні) відомостей про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення.

Пунктом 2.8 Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.01.2012 №39/5, встановлено, що підставою для вилучення з Реєстру відомостей про особу, яка вчинила корупційне правопорушення, є ухвала суду про скасування вироку, винесення виправдувального вироку, відновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за корупційне правопорушення, а також наказ про скасування наказу про накладання дисциплінарного стягнення.

Водночас позивачем не надано до Міністерства юстиції України та до суду документів, які можуть бути підставою для вилучення з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення відомостей про особу ОСОБА_3.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови Міністерства юстиції України, оформленої листом від 24.01.2018 за вих. № 2708/561-33-18/11.2.1, у вилученні (виключенні) відомостей про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення та про зобов'язання Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622) вилучити (виключити) відомості про громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційне правопорушення, які були внесені на підставі постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 06.10.2017 у справі №554/6928/17, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підстави вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (вул. Калинова, 14, с. Горбанівка, Полтавський район, Полтавська область, 38782; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код 00015622) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 31 травня 2018 року.

Суддя С.С. Сич