Рішення № 74371786, 25.05.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2018
Номер справи
803/640/18
Номер документу
74371786
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/640/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – Луцьке ОУПФ України у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні індексації пенсії з визначенням дати початку індексації 20.07.2011 та зобов’язати вчинити дії.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі на підставі пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а в подальшому ухвалою суду від 24.04.2018 витребувано від відповідача матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 та ухвалено судовий розгляд даної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України, судове засідання призначено на 14:00 год. 04.05.2018 (а.с. 1, 28). У розгляді справи були оголошені перерви за ініціативою суду до 12:00 год. 15.05.2018, та у зв’язку з необхідністю одержання нових доказів до 12:00 год. 25.05.2018 (а.с. 112-113, 118).

Ухвалою суду від 25.05.2018 в задоволенні клопотання представника відповідача паро залишення позову без розгляду відмовлено.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 20.07.2011 перебуває на обліку в Луцькому ОУПФ України у Волинській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

На виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.10.2014, залишеної без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2015 здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу” в розмірі 84 відсотки середньомісячної заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, для вирішення соціально-побутових питань, та індексації.

Позивач вказує на те, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі – Порядок № 1078) відповідач зобов’язаний проводити нарахування та виплату індексації пенсії щомісячно наростаючим підсумком з урахуванням росту індексу споживчих цін, починаючи з 01.08.2011.

Однак, на звернення позивача щодо не проведення належним чином індексації пенсії, а саме наростаючим підсумком в межах встановленого прожиткового мінімуму доходів громадян для осіб, які втратили працездатність, відповідач листом від 26.03.2018 № 2132/Л-01 повідомив останню, що пенсія перерахована з 20.03.2014 і відповідно базовий місяць змінено на березень 2014 року. Одночасно повідомлено, що відповідно до інформації, наданої Державним комітетом статистики України коефіцієнт індексації пенсії, починаючи з грудня 2014 року становить 15,5% (147,10 грн.), що відповідає існуючій виплаті.

Позивач вважає дії щодо відмови у перерахунку пенсії з нарахуванням відповідної індексації протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, враховуючи те, що відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та абзацу 4 пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком.

Також стверджує, що відповідач порушив порядок обчислення індексу споживчих цін, який використовується для проведення індексації грошових доходів населення, та розраховується методом наростаючого підсумку, що призвело до того, що позивач недоотримує значну частину пенсії у вигляді несплаченої індексації, а здійснює виплату фіксованого розміру індексації у сумі 147,10 грн.

Також вказує на те, що інформація наведена відповідачем у його листі від 26.03.2018 є неправдивою, оскільки згідно з довідкою Головного управління статистики у Волинській області індекс споживчих цін лише у 2014 році зріс на 24,9 %, а у 2017 році на 13,7 %, а перерахунок пенсії позивача у березні 2014 року на підставі рішення суду не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

З врахуванням наведеного просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні індексації пенсії відповідно до вимог законодавчих актів щодо її індексації з визначенням дати початку індексації – 20.07.2011; зобов’язати Луцьке ОУПФ України у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії за період з 01.05.2018 по 31.03.2018 відповідно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, встановивши дату початку індексації – 20.07.2011; зобов’язати Луцьке ОУПФ України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з урахуванням раніше проведених виплат, додаткову виплату пенсії за період з 01.05.2017 по 31.03.2018 проіндексованої відповідно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з датою початку індексації – 20.07.2011 та проводити виплату проіндексованої у розмір згідно проведеного обрахунку з 20.07.2011.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 47-50) відповідач позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, що на виконання рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.10.2014 відповідачем проведено з 20.03.2014 перерахунок пенсії ОСОБА_1, враховуючи базовий місяць для проведення індексації пенсії березень 2014 року. Розмір пенсії після перерахунку з 20.03.2014 склав 2940,93 грн.

З грудня 2014 року коефіцієнт індексації пенсії не змінювався та становить 15,5% (147,10 грн.), отже розмір пенсійної виплати позивача становить 3088,03 грн., з яких: 2940,93 грн. – місячний розмір пенсії та 147,10 грн. – індексація пенсії.

Вважає, що нарахування індексації пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просить в задоволенні позову відмовити.

Також в додатку до відзиву на позов відповідач зазначив, що у зв’язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 індексація грошових доходів проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації, який встановлений на рівні 103%. Базовим місяцем для проведення індексації встановлено грудень 2015 року (значення індексу споживчих цін прийнято за 1 або 100). Звертає увагу на те, що з грудня 2014 року коефіцієнт індексації не змінювався.

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засідання проти позову заперечили та просили відмовити у його задоволенні повністю.

Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, заслухавши пояснення учасників справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що з 20.07.2011 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Луцьку Волинської області (правонаступником якого є Луцьке ОУПФ України у Волинській області) та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 3723-ХІІ, що підтверджується протоколом від 25.07.2011 № 42230 (а. с. 34).

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.10.2014 у справі № 161/10550/14-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2015 визнано протиправними дії Управління ПФУ в м. Луцьку щодо неврахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації при призначенні пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про державну службу» протиправними; зобов'язано Управління ПФУ в м. Луцьку нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 20.03.2014 відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 84 % середньомісячної заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації (а.с. 97-105).

На виконання вказаної постанови суду Луцьким ОУПФ України у Волинській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2014, що підтверджується розпорядженням від 02.06.2015 № 817075. Розмір пенсії після перерахунку склав 2940,93 грн. (а.с. 91).

12.03.2018 позивач звернулася із заявою до Луцького ОУПФ України у Волинській області у якій просила провести нарахування індексації пенсії, починаючи з 01.08.2011 - місяця початку індексації відповідно до зростання індексу споживчих цін наростаючим підсумком в межах прожиткового мінімуму по даний час; здійснити виплату нарахованої індексації з 01.05.2017 по даний час з урахуванням виплаченого розміру індексації, в тому числі фіксованої; продовжити в подальшому виплачувати пенсію з індексацією згідно з нарахуванням, проведеним відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (а. с. 13).

За результатами розгляду заяви, Луцьке ОУПФ України у Волинській області листом від 26.03.2018 № 132/Л-01 надало позивачу відповідь, з якої слідує, що на виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 09.10.2014 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії після перерахунку склав 2940,93 грн. з 20.03.2014.

Зазначено, що відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів пенсії, надбавок, що змінюються відповідно до законодавства, місяць в якому відбулося підвищення вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Тому враховуючи вищезазначене, базовим місяцем для проведення індексації є березень 2014 року. Відповідно до інформації, наданої Державним комітетом статистки України коефіцієнт індексації пенсії починаючи з грудня 2014 року становить 15,5% (147,10 грн.). Розмір пенсійної виплати позивача становить 3088,03 грн., з яких: 2940,93 грн. – місячний розмір пенсії та 147,10 грн. – індексація пенсії. Вказано, що виплата пенсії проводиться відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 14-15).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV; у редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії” від 14.05.2013 № 231-VII) пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку починаючи з 1 березня поточного року у разі, якщо середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за минулий рік зросла, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік.

Згідно із розділом ІІІ Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності 01.04.2014, до стабілізації економічної ситуації в країні зупинено дію частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

01.01.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 № 1774-VIII, яким частину другу статті 42 Закону № 1058-IV викладено у такій редакції: «крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком».

В подальшому, 01.10.2017 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148-VIII, відповідно до якого частина перша статті 42 Закону № 1058-IV була виключена, а частина друга статті 42 Закону № 1058-IV була викладена у такій редакції: “для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини”.

Відповідно до статей 1, 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 4 Закону № 1282-XII (в редакції до 31.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 № 911-VIII, який набрав чинності 01.01.2016, частина перша статті 4 Закону № 1282-XII викладена в іншій редакції: “Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка”.

Відповідно до частини шостої статті 5 Закону № 1282-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом від 28.12.2014 № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України”, який набрав чинності з 01.01.2015), проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.2003 № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078), яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.

Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 (у чинній редакції) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Як передбачено підпунктом 4 пункту 6 Порядку № 1078 (в редакції, чинній до 14.03.2018), виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету.

В подальшому, пункт 6 Порядку № 1078 постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 141 (яка набрала чинності 15.03.2018) було викладено в іншій редакції, відповідно до якої проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Крім того, абзацами першим, другим пункту 10-1 Порядку № 1078 (в редакції, чинній до 14.03.2018) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків, для визначення індексації пенсії не змінюється.

Проте, в подальшому згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 141, яка набрала чинності 15.03.2018, абзаци перший, другий пункту 10-1 Порядку № 1078 були виключені.

Згідно з пунктом 9 розділу Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” від 28.12.2014 № 80-VIII Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Норми і положення Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, з 01.01.2015 законодавством України визначений особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, а проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 202, від 25.02.2015 № 67, від 10.03.2016 № 190 та від 18.01.2017 № 17 були затверджені бюджети Пенсійного фонду України на 2014-2017 роки.

Отже, проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги пункту 9 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік не визнані неконституційними.

Під час судового розгляду справи судом не встановлено порушення відповідачем вимог законодавства в частині виплати позивачу пенсійних виплат, в тому числі й індексації за спірний період.

Визначення базового місяця та фіксованого розміру індексації пенсії позивачу грудень 2015 року відповідає приписам вищевказаних норм та є законним.

Суд погоджується із твердженням позивача та його представника про те, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації та відповідно для встановлення нового базового місяця, що мало місце із ОСОБА_1 (встановлення базового місяця березень 2014). Вказані дії пенсійного фонду на той момент суперечили вимогам законодавства.

Однак, зазначена зміна базового місяця відповідачем, на думку суду, з врахуванням вищевикладених обставин (внесених змін в законодавство щодо нарахування індексації), не вплинула на порушення прав позивача щодо проведення індексації пенсійних виплат в подальшому.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням наведених норм законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що відповідач при здійсненні розрахунку індексації пенсії позивача діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснювати виплату проіндексованої пенсії в подальшому відповідно до Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 з датою початку індексації з 20.07.2011, то вона є безпідставною та передчасною, оскільки суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушено в майбутньому.

На даний час таке право позивача не порушено, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню також не підлягають.

Керуючись статтями 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 30 травня 2018 року.