Рішення № 74371781, 29.05.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2018
Номер справи
802/845/18-а
Номер документу
74371781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

29 травня 2018 р. Справа № 802/845/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - Позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - Відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги Позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України. У зв'язку зі змінами, внесеними до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області була виготовлена та надіслана до відповідача довідка №10858 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. З огляду на викладене, Позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії, проте Відповідач перерахунок пенсії не здійснив, посилаючись на відсутність фінансування.

На думку Позивача, така бездіяльність Відповідача є протиправною, оскільки не відповідає вимогам діючого законодавства, що, власне, і зумовило його звернення до суду з даним адміністративним позовом, у якому просить суд:

- визнати право ОСОБА_1 на перерахунок раніше призначеної пенсії, яке не було здійснене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області, за період з 1 січня 2016 року по 01 червня 2017 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії та стягнути різницю недоплаченої пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», починаючи з 01.01.2016 року по 01.06.2017 року без обмеження граничного розміру.

Ухвалою від 27.03.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також встановлено Відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою від 27.04.2018 року з метою належного з'ясування обставин справи, її призначено до розгляду у судовому засіданні на 17.05.2018 року.

У судове засідання 17.05.2018 року сторони не прибули, однак подали клопотання про розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою від 17.05.2018 року розгляд даної справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження.

13.04.2018 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що Позивач уже завертався до Погребищенського районного суду Вінницької області з аналогічним позовом. Натомість постановою Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії з 15.05.2017 року. У вимогах Позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року було відмовлено у зв'язку із пропуском строку звернення до суду. Також вказав, що Позивачу буде здійснено перерахунок пенсії з грудня 2016 року по травень 2017 року на підставі нової довідки, виготовленої у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №103 від 21.02.2018 року.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

У зв'язку зі змінами, внесеними до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо проведення перерахунку пенсії згідно постанови КМУ “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 року №988.

Листом від 21.02.2018 року Відповідач повідомив про те, що на адресу головного управління від ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області надійшла довідка про суму грошового забезпечення Позивача для проведення перерахунку пенсій згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року №988. Однак, Пенсійним фондом сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсії та направлено до Міністерства соціальної політики України, так як виплата цих пенсій забезпечується із додаткових коштів з Державного бюджету України, а тому перерахунок та виплату пенсії буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських Національної поліції складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При цьому, абз. 2 п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, на думку суду, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для: них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Позивач вказує на те, що Відповідачем допущено бездіяльність щодо не проведення перерахунку та невиплати пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016 року по 01.06.2017 року.

З огляду на викладене, в межах даного адміністративного позову, Позивач, однією із позовних вимог просить суд визнати його право на перерахунок раніше призначеної пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.06.2017 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268».

Разом із тим, як слідує із матеріалів справи, Позивач 15.11.2017 року уже звертався до Погребищенського районного суду Вінницької області із вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нездійснення перерахунку та невиплати пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016 року та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268».

Так, постановою Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року у справі №143/1541/17, яка набрала законної сили 26.12.2017 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема: визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1, пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", протиправною; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", починаючи з 15.05.2017 року без обмеження граничного розміру; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Таким чином, постановою Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року у справі №143/1541/17, яка набрала законної сили 26.12.2017 року, визнано факт наявності у Позивача права на перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016 року, адже останнім визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 такого перерахунку з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги щодо визнання права Позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії починаючи з 01.01.2016 року по 01.06.2017 року, оскільки факт наявності у нього такого права уже є встановленим постановою Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року у справі №143/1541/17 та, згідно п. 4 ст. 78 КАС України, не потребує додаткового доказування.

Крім того, як видно зі змісту постанови Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року, суд в ході розгляду справи №143/1541/17 дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01.01.2016 року по 15.05.2017 року, оскільки Позивачем було пропущено строк звернення до суду.

Таким чином, факт пропуску позивачем строку звернення до суду із позовними вимогами про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії починаючи з 01.01.2016 року по 15.05.2017 року також є встановленим постановою Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року у справі №143/1541/17 і в силу п. 4 ст. 78 КАС України не потребує додаткового доказування.

При цьому, суд критично оцінює посилання Позивача на те, що у даному адміністративному позові він вперше послався на вимоги ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як на підставу для перерахунку пенсії саме з 01.01.2016 року, оскільки, як видно зі змісту постанови Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року, судом уже надавалась оцінка вказаним положенням, а сама постанова від 13.12.2017 року прийнята із їх врахуванням.

Суд наголошує на тому, що постанова Погребищенського районного суду Вінницької області від 13.12.2017 року у справі №143/1541/17, набрала законної сили 26.12.2017 року. При цьому у разі незгоди позивача із застосуванням Погребищенським районним судом Вінницької області положень ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", останній не був позбавлений можливості оскаржити її в апеляційному порядку.

Також не підлягає задоволенню вимога Позивача про стягнення різниці суми недоплаченої пенсії, позаяк така вимога є передчасною, оскільки для визначення відповідних сум є необхідним проведення самого перерахунку пенсії.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (вул. Матросова, 53, м. Погребище, Вінницька область, ідентифікаційний код НОМЕР_1);

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).

Повний текст рішення складено 29.05.2018 року.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна