Рішення № 74363201, 24.04.2018, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
369/12459/15-а
Номер документу
74363201
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 369/12459/15-а

Провадження № 2-а/369/62/18

РІШЕННЯ

Іменем України

24.04.2018 м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Усатова Д.Д.,

за участі секретарів Кузьменка П.О., Ярмак О.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

У листопаді 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити дії.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що з 08.07.1996 він постійно проходив службу у 2-му Державному пожежно-рятувальному загонів у м. Чорнобиль на посадах начальника караулу, інспектора Державного пожежного нагляду та помічника начальника чергової зміни (з питань оперативного реагування по м. Чорнобиль) оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області.

При виході на пенсію Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення, премії за 2013-2015 роки, що надаються для розрахунку пенсії, безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства не було включено доплату за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, згідно повідомлення про призначення пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» йому була нарахована пенсія в сумі 2 712 грн. 47 коп., по основному заробітку, без врахування вказаної доплати.

При нарахуванні пенсії при звільненні зі служби пенсійним фондом неправомірно не були враховані доплати за роботу в зоні відчуження.

Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.04.2005 № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства України про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1998 року № 452 (452-98-п), не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження.

Доплата за службу у зоні радіоактивного забруднення ЧАЕС є щомісячним видом грошового забезпечення, яку він отримував під час проходження служби, і тому вона повинна включатись при розрахунку пенсії.

Враховуючи викладене, позивач просив визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткових видів грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати за ним право на перерахунок пенсії з 23.09.2015 з урахуванням доплати за роботу, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов’язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для перерахунку пенсії доплату за роботу в зоні Чорнобильської катастрофи АЕС, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та у термін передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсії; зобов’язати Головне управління пенсійного фонду України в Київській області провести йому перерахунок пенсії з 23.09.2015 з урахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та виплатити в повному обсязі.

В грудні 2015 позивач. подав заяву про уточнення позовних вимог, посилаючись на те, що у зв'язку із звільненням зі служби за станом здоров'я 23.09.2015 йому була призначена пенсія за вислугою років відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 01 квітня 2015 року, що діяла на час призначення пенсії в розмірі 70 % від грошового забезпечення.

В грошовому атестаті і довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, що надаються для розрахунку пенсії, ГУ ДСНС безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства не було включено доплату за роботу в зоні відчуження та зоні безумовного (обов’язкового) відселення, яка носила постійний характер і виплачувалась йому щомісячно відповідно до ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується довідкою ГУ ДСНС від 21 жовтня 2015 року № 263. В даній довідці зазначено, що він щомісячно постійно отримував доплату за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В за 2013-2015 роки.

Головне управління пенсійного фонду України у Київській області нарахувало йому пенсію в сумі 2 712 грн. 47 коп. по основному заробітку, тобто без врахування вказаної доплати.

У відповідності до вимог чинного законодавства, йому як особі яка працювала на територіях радіоактивного забруднення виплачувались щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах встановлених законодавством. Вказані доплати до заробітної плати мали постійний характер.

З 01 січня 2015 року ст. 39 Закону України № 796-ХІІ було виключено, але постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у ЗВТтаЗБ(о)В, з урахуванням внесених змін, було встановлено, що у період з 01.01.2015 року до 01.01.2016 особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов’язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 1 827 грн..

Дії ГУ ДСНС про не включення доплат за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В за 2013-2015 роки до грошового атестату і в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, на підставі яких ГУ ПФУ в Київській області здійснило йому розрахунок належної пенсії за вислугою років при звільненні зі служби, позивач вважає неправомірними та такими, що порушують його конституційні права, оскілки доплата за службу в ЗВТтаЗБ(о)В є також щомісячним видом грошового забезпечення, яку він постійно отримував під час проходження служби і тому вона має бути включена в розрахунок пенсії.

Враховуючи викладене, позивач просив визнати незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії за вислугу років та доплату за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В за період з вересня 2013 по серпень 2015; зобов’язати ГУ ДСНС включити в грошовий атестат і довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки доплату за роботу в зоні відчуження, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015; включену в грошовий атестат вказану доплату надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсії; зобов’язати ГУ ПФУ в Київській області провести йому доплати за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 по серпень 2015 та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 і виплатити їх у повному обсязі.

У січні 2016 року позивач ОСОБА_1 вдруге уточнив свої позовні вимоги.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки , що надаються для розрахунку пенсії ГУ ДСНС безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства України не було включено додаткові види грошового забезпечення, а саме доплату за нічний час, та доплату за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах. Як наслідок ГУ ПФУ у Київській області відповідно до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки нараховувало йому пенсію в сумі 2 712 грн. 47 коп. по основному заробітку без врахування вказаних доплат.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та відповідно до наказу МВС України від

23.04.2015 року № 475 «Про затвердження інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», виплати за роботу в нічний час та роботу в ізольованих дихальних апаратах носили постійний характер і виплачувались йому щомісячно, що підтверджується довідкою ГУ ДСНС від 24.11.2015 № 217 про грошове забезпечення (заробітну плату) яка враховується при обчисленні пенсії за 2013-2015 роки і складає 102 977 грн. 82 коп., з якої вбачається, що середньомісячна сума для нарахування пенсії повинна складати 102977:24=4290 грн. 70 коп. від якої і повинна нараховуватись пенсія в розмірі 70 % та становити 3 003 грн. 51 коп..

Позивач вважає, що відсутні будь-які обмеження щодо переліку доплат, які мають постійний характер, в тому числі і доплата за роботу в нічний час та доплата за роботу в ізольованих дихальних апаратах, які повинні включатись у розрахунок пенсії, тому дії ГУ ДСНС про не включення доплат за роботу в нічний час і за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах до грошового атестату та в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 є неправомірними.

Враховуючи викладене, позивач просив визнати незаконною відмову ГУ ДСНС у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування йому пенсії за вислугу років доплату за роботу в нічний час і за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах за період з вересня 2013 року по серпень 2015; зобов’язати ГУ ДСНС перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження, доплату за роботу в нічний час і доплату за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, що носили постійний характер і виплачувались йому щомісячно; включити в грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 доплату за роботу в нічний час та доплату за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 по серпень 2015; включити в грошовий атестат вказану доплату і надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсію; зобов’язати ГУ ДСНС в Київській області провести йому доплати за роботу в нічний час та доплати за роботу в ізольованих дихальних апаратах, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 по серпень 2015 та у терміни, передбачені п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 виплатити у повному обсязі.

В лютому 2016 вкотре позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій він просив визнати незаконною відмову ГУ ДСНС України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування йому пенсії за вислугою років, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати за період з вересня 2013 по серпень 2015; зобов’язати ГУ ДСНС України у Київській області перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період служби з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, що носили постійний характер і виплачувались йому щомісячно; включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, які виплачувались йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; включені вищевказані доплати в грошовий атестат надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсію; зобов’язати ГУ ПФУ у Київській області провести йому перерахунок пенсії з 23.09.2015 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому в період з вересня 2013 по серпень 2015, та у термін передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 виплатити йому у повному обсязі.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з урахуванням поданих заяв про уточнення позовних вимог, та просив їх задовольнити у повному обсязі.

У судовому засіданні представник відповідача ГУ ПФУ у Київській області позов не визнав та заперечував проти його задоволення.

У судовому засіданні представник відповідача ГУ ДСНС України у Київській областіпросив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі

Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що в листопаді 2015 ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області, в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог від 08.12.2015 року, 22.01.2016 та 01.02.2016, просив: визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування йому пенсії доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період проходження служби з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 по серпень 2015; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити в грошовий атестат вищевказані доплати та надати у термін, передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, до органу Пенсійного Фонду України; зобов'язати Головне управління пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 по серпень 2015, з 23.09.2015.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 адміністративний позов задоволено частково; визнано незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з вересня 2013 по серпень 2015 у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років; зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії, починаючи з 23.09.2015, з урахуванням вказаних доплат, у відповідності до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; в решті позову відмовлено.

Постановою Київського Апеляційного адміністративного суду від 16.06.2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково; постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання перерахувати одноразову грошову допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; ухвалено в цій частині нове рішення про задоволення позову; зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту, виплачену на підставі наказу начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 21.092015 №258 о/с, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; в решті постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17.03.2016 залишено без змін.

З 08.07.1996 проходив службу у 2-му Державному пожежно-рятувальному загоні в м.Чорнобиль. 23.09.2015 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно повідомлення Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області про призначення пенсії позивачу при призначенні пенсії було враховано: посадовий оклад у розмірі 1200 грн., оклад за військове звання у розмірі 130 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 465,50 грн. (35%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 2079,45 грн. (що включає в себе премії (51,67%), надбавку за роботу, пов'язану з ризиком для життя або здоров'я (25%) та надбавка за особливо важливі завдання (50 %).

Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 склала 3874,95 грн., а пенсія - 2712,47 грн. (70 % грошового забезпечення).

18.09.2015 позивач звертався до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області з заявою, в якій просив включити в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення надбавки за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39, 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області листом від 29.09.2015 №66/5/5694 відмовлено позивачу у включенні вказаної доплати до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення з тих підстав, що вона не відноситься до видів грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служи та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01. 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною 1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла на час проходження позивачем служби, передбачено, що громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністрації зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положеннями, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.

Згідно п.п.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №137 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів» у період з 01.01.2003 року до 01.01.2006 особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Прикордонних військ, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 9-кратному розмірі доплати, встановленої для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення.

Пунктом 5 Постанови №137 передбачено, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, а також особам, відрядженим у цю зону, доплати і надбавки, передбачені законодавством, установлюються до тарифних ставок, посадових окладів, окладів грошового утримання з урахуванням доплати, передбаченої підпунктом 1 цього пункту.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року №571 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження» особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 20-кратному розмірі доплати, встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 №836 «Про компенмаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чонобильської катастрофи» для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

Отже, доплати і надбавки, передбачені законодавством, мають бути установлені до окладів грошового забезпечення з урахуванням доплати за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категорями військовослужбовців.

При цьому, відповідно до Додатку №27 до постанови Кабінету Міністрів України №1294 передбачено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, як доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, а також надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах у розмірі 5-10 % відсотків посадового окладу за одну годину роботи.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, частиною 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Обов'язковою для застосування в Україні є практика Європейського суду з прав людини, яка статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визнана джерелом права.

Згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифіковано Україною 17.07.1997, набула чинності для України 11.09.1997) «Кожен має право на ... розгляд його справи упродовж розумного строку ... судом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру...».

Вирішуючи питання стосовно застосування частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд бере до уваги, що в рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Бендерський проти України» (Заява № 22750/02§42) суд нагадує, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватись в світлі обставин кожної справи. Право може вважатися ефективним, тільки якщо зауваження сторін насправді «заслухані», тобто належним чином вивчені судом.

За змістом частин 4 статті 9 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень, з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин та з урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в тій частині, в якій постановою судді Ковальчук Л.М було відмовлено у задоволенні позовних вимог та повернуто на новий розгляд.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2, частини 1 статті 9 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2,8, 9, 77, 90, 132,139 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013- 2015 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років доплату за роботу в нічний час та доплату за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах за період з вересня 2013 по серпень 2015.

Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області:

- перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження, доплату роботу в нічний час і доплату за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, що носили постійний характер і виплачувалися мені щомісяця;

- включити у грошовий атестат та у довідку' про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 доплату за роботу в нічний час та доплату за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах яка виплачувалась мені в період з вересня 2013 по серпень 2015;

- включену в грошовий атестат вищевказану доплату надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в міністерстві юстиції України від 15.02.2007 за №135/3402, та направити його до органу, що призначає пенсії.

Зобов’язати Головне управління пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_1, перерахунок пенсії з 23.09.2015 з урахуванням доплати за роботу в нічний час та доплати за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, яка виплачувалась ОСОБА_1 в період з вересня 2013 по серпень 2015 та у термін передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в міністерстві юстиції України від 15.02.2007 за №135/3402 та виплатити в повному обсязі.

Визнати незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 для нарахування мені пенсії за вислугу років матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної платні за період з вересня 2013 по серпень 2015.

Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області:

- перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період служби з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної платні, що носили постійний характер і виплачувалися мені щомісяця;

- включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної платні, які виплачувались мені в період з вересня 2013 по серпень 2015;

Включені в грошовий атестат вищевказані доплати надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за №135/3402, та направити його до органу, що призначає пенсії.

Стягнути з Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 243,60 грн.

Стягнути з Головного управління пенсійного фонду України в Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 243,60 грн.

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня проголошення або отримання копії рішення.

Суддя Д.Д.Усатов