Постанова № 74358684, 21.05.2018, Апеляційний суд Волинської області

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
161/17691/17
Номер документу
74358684
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 161/17691/17 Головуючий у 1 інстанції: Черняк В.В. Провадження № 22-ц/773/608/18 Категорія: 59 Доповідач: Русинчук М. М.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2018 року місто Луцьк

Апеляційний суд Волинської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого – судді Русинчука М.М.,

суддів Осіпука В.В., Матвійчук Л.В.,

з участю: секретаря – Губарик К.А.,

представника відповідача – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_3 про повернення безпідставно виплачених коштів,

за апеляційною скаргою відповідачки ОСОБА_3 на рішення Луцького міськрайонного суду від 14 лютого 2018 року,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що згідно із заявою відповідачки ОСОБА_3 від 09 листопада 2016 року щодо призначення субсидії та на підставі поданих документів вона користувалась субсидією для часткового відшкодування витрат по оплаті за житлово-комунальні послуги з листопада 2016 року по квітень 2017 року.

Позивач зазначав, що при проведенні перевірки державними соціальними інспекторами департаменту встановлено, що відповідачка при зверненні подала недостовірну інформацію про майновий стан сім’ї. Зокрема, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не задекларувала купівлю 04 листопада 2015 року автомобіля марки OPEL ASTRA, вартістю 166 686 грн.

Вказував, що внаслідок подання відповідачкою недостовірної інформації про майновий стан сім’ї їй надміру були виплачені кошти у вигляді житлових субсидій в сумі 12 661,09 грн.

Ураховуючи наведене, позивач ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради просив суд стягнути з відповідачки ОСОБА_3 на його користь 12 661, 09 грн надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями.

Рішенням Луцького міськрайонного суду від 14 лютого 2018 року позов ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради задоволено.

Ухвалено стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради 12 661,09 грн надміру виплачених коштів за призначеними житловими субсидіями.

В апеляційній скарзі відповідачка ОСОБА_3 просила скасувати оскаржуване рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради, з підстав неповного з’ясування судом обставин, що мають значення для справи, а також через порушення норм матеріального та процесуального права.

ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради у поданому відзиві на апеляційну скаргу просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Апеляційна скарга підлягає до задоволення, а рішення місцевого суду скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову, виходячи з таких мотивів.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачка при поданні до ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради заяви про призначення житлової субсидії не надала достовірної інформації про майновий стан сім’ї, а саме про придбання нею автомобіля вартістю понад 50 тис. грн протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, у зв’язку з чим їй було надмірно виплачено кошти у вигляді житлових субсидій.

Однак до такого висновку місцевий суд прийшов з порушенням норм матеріального права та без повного з’ясування обставин, що мають значення для справи.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 13 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частина 1 та 2 ст. 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Положення цієї статті ґрунтуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов'язок держави забезпечувати захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб’єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Судом першої інстанції встановлено, що 09 листопада 2016 року відповідачка ОСОБА_3 звернулася до позивача ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради із заявою №2348/16 про призначення житлової субсидії для часткового відшкодування витрат по оплаті житлово-комунальних послуг (а.с.3). На підставі поданих відповідачкою документів їй була призначена субсидія з листопада 2016 року по квітень 2017 року в сумі 2 752,86 грн (а.с.4).

Згідно з актом №174 від 19 червня 2017 року за результатами перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог, проведеної державними соціальними інспекторами Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо достовірності інформації про доходи сім’ї ОСОБА_3 встановлено, що при подачі декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_3 не задекларувала здійснену 04 листопада 2015 року купівлю автомобіля марки OPEL ASTRA, вартістю 166 686 грн, що перевищує суму встановленого обмеження - 50 тис. грн (а.с.5).

З відповіді Територіального сервісного центру 0741 РЦС МВС у Волинській області вбачається, що згідно інформаційних баз даних за відповідачкою ОСОБА_3 04 листопада 2015 року зареєстровано автомобіль НОМЕР_1, №кузова:W0LPE8EA1B8115077, 2011 року випуску, свідоцтво про реєстрацію СХТ №570870, вартість даного автомобіля 166 686,66 грн (а.с.5 зворот).

На підставі здійсненого перерахунку сум призначених субсидій, позивачем 12 липня 2017 року було прийнято рішення №1/21-150, яким визначено обсяг надміру виплачених відповідачці коштів в розмірі 12 661,09 грн та встановлено строк для їх повернення до 25 жовтня 2017 року (а.с.6-7). 17 липня 2017 року позивачем на адресу відповідача направлено письмове повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (а.с.7 зворот).

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що відповідачкою при поданні заяви про призначення житлової субсидії було надано недостовірну інформацію про майновий стан сім’ї, внаслідок чого їй було надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій у розмірі 12 661,09 грн, які вона зобов’язана повернути ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг із транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі – Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

В розглядуваному випадку до спірних правовідносин дане Положення потрібно застосовувати в редакції станом на день подання відповідачкою заяви про призначення житлової субсидії.

Згідно з п. 2 даного Положення, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до п. 3 Положення, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Підпунктом 5 п. 5 Положення визначено, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 14 цього Положення передбачено, що рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється, про призначення в окремих випадках субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. У разі відсутності змін розрахунок субсидії на наступний період здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється.

Згідно з п. 20 Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Частиною 1 ст. 1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Ухвалюючи оскаржуване в даній справі рішення, суд першої інстанції вважав доведеним факт подання відповідачкою недостовірної інформації про майновий стан сім’ї, а саме незазначення у поданій декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, про придбання нею автомобіля вартістю понад 50 тис. грн протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, чим порушила вимоги діючого законодавства, приховавши інформацію про майновий стан.

Однак колегія суддів вважає такий висновок місцевого суду помилковим і не може з ним погодитися, з огляду на наступне.

Як вже зазначалось, згаданим вище Положенням передбачено, що субсидія не призначається особі, яка протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснила купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Якщо субсидія була призначена особі, але протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) нею було придбано майно на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень, у такому випадку рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється, про призначення в окремих випадках субсидії переглядається.

В розглядуваному випадку, відповідачка звернулась із заявою про призначення житлової субсидії 09 листопада 2016 року, а тому мала б зазначити у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії (розділ 3) інформацію про витрати майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії. Тобто, відповідачка мала б зазначити інформацію про придбання такого майна за період з 09 листопада 2015 року по 09 листопада 2016 року.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачкою майно – автомобіль вартістю, що перевищує 50 тис. грн, було придбано 04 листопада 2015 року, тобто раніше ніж за 12 місяців перед зверненням із заявою про призначення субсидії, у зв’язку з чим у неї на той час не виникло обв’язку зазначити це майно у декларації.

Отже, наведене підтверджує ту обставину, що відповідачкою при поданні заяви про призначення житлової субсидії не була зазначена недостовірна інформація, яка б вплинула або могла вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру, що виключає можливість стягнення з неї суми призначеної субсидії як надміру виплаченої.

У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Позивач ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради всупереч ст. 81 ЦПК України не довів ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог та не надав належних та допустимих доказів, які б підтверджували той факт, що відповідачкою при поданні заяви про призначення житлової субсидії було подано недостовірну інформації, у зв’язку з чим передбачені законом підстави для стягнення з неї надміру перерахованої суми субсидії в даному випадку відсутні.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване в даній справі рішення про задоволення позову ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, а викладені у ньому висновки не відповідають обставинам справи, тому воно підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 268, 367, 368, 374, 376, 381-382, 384 ЦПК України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу відповідачки ОСОБА_3 задовольнити.

Рішення Луцького міськрайонного суду від 14 лютого 2018 року в даній справі скасувати та ухвалити нове рішення.

В позові ОСОБА_2 соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_3 про повернення безпідставно виплачених коштів відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий:

Судді: