
Справа № 127/25751/17
Провадження № 2-а/127/1011/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.05.2018 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого - судді Бессараб Н.М.,
при секретарі Слізяк М.М.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Чуя В.П.,
представника третьої особи Рибака В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, -
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради і в подальшому змінив предмет позову, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про встановлення по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м.;
- встановити для споживача по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на жовтень 2017 року в розмірі 308,96 куб.м.;
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про встановлення по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на квітень 2018 року в розмірі 164,98 куб.м.;
- встановити для споживача по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 пільгової норми споживання природного газу на квітень 2018 року в розмірі 308,96 куб.м.
Позов мотивований тим, що позивач ОСОБА_1 мешкає разом із дружиною - ОСОБА_4 в приватному одноповерховому житловому будинку з загальною (опалювальною) площею 81 кв.м. у АДРЕСА_2. Особовий рахунок споживача природного газу для побутових потреб НОМЕР_1 зареєстровано на дружину позивача - ОСОБА_4
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи та згідно ст.ст. 7, 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на 100% знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
При ознайомленні із даними особового кабінету на сайті 104.ua по особовому рахунку НОМЕР_1 (постачальник ТОВ «ВінницягазЗбут») позивач дізнався, що пільгова норма споживання природного газу для родини позивача визначена на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м., а на квітень 2018 року в розмірі 164,98 куб.м.
17.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся із письмовою заявою до відповідача з проханням надати роз'яснення щодо правових підстав і порядку визначення Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради розміру пільгової норми споживання природного газу для родини позивача на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м.
На вказану заяву позивач отримав письмову відповідь №К-08-112223 від 15.12.2017 року з посиланням на Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ 21.10.1995 року №848. Надання пільг на оплату послуги з газопостачання проведено у межах соціальних нормативів та відповідно до чинного законодавства.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують конституційні права, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 08.02.2018 року залучено ТОВ «Вінницягаз Збут» в якості третьої особи без самостійних вимог до участі у даній справі.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, пославшись на обставини викладені в позовній заяві та в заяві про зміну предмету позову, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, надав пояснення аналогічні змісту письмового відзиву та заперечень, які приєднано до матеріалів справи.
Представник третьої особи ТОВ «Вінницягаз Збут» ОСОБА_3 в судовому засіданні надав пояснення аналогічні змісту письмових пояснень (а.с. 68-71), просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни ІІ групи, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії Є №037182 від 28.12.2009 року та перебуває на обліку в Єдиному автоматизованому реєстрі пільговиків, що підтверджується також копією відповідної довідки (а.с. 6).
Позивач ОСОБА_1 проживає разом із дружиною ОСОБА_4 в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_3. Особовий рахунок споживача природного газу для побутових потреб НОМЕР_1 зареєстровано на дружину позивача ОСОБА_4 (а.с. 7-10, 62-63).
При ознайомленні із даними особового кабінету на сайті 104.ua по особовому рахунку НОМЕР_1 (постачальник ТОВ «ВінницягазЗбут») позивач дізнався, що пільгова норма споживання природного газу для родини позивача визначена на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м., а на квітень 2018 року в розмірі 164,98 куб.м.
17.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся із письмовою заявою до відповідача з проханням надати роз'яснення щодо правових підстав і порядку визначення Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради розміру пільгової норми споживання природного газу для родини позивача на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м. (а.с. 11-12).
На вказану заяву позивач отримав письмову відповідь №К-08-112223 від 15.12.2017 року з посиланням на Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ 21.10.1995 року №848. Надання пільг на оплату послуги з газопостачання проведено у межах соціальних нормативів та відповідно до чинного законодавства (а.с. 34-35).
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його конституційні права, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг та критерії їх надання.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач має право на користування пільгою у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Згідно абз. 5 п. 27 ч. 1 ст. 13 зазначеного Закону площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім'ї осіб, які не мають права на знижку плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно з ч. 5 ст. 51 БК України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Позивач ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_4 підпадають під дію ч. 5 ст. 51 БК України.
Заперечуючи позовні вимоги, представник відповідача вказував на те, що Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не надає пільги відповідній особі, а лише відшкодовує в межах бюджетних призначень втрати підприємств, які надають пільги і субсидії населенню згідно державних і місцевих програм соціального захисту. При цьому також послався на лист Міністерства соціальної політики України (а.с. 25) у якому вказано, зокрема, що розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Проаналізувавши вказані вище норми права слід прийти до висновку, що позивач згідно п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як інвалід війни ІІ групи, має право на 100% знижку плати за користування житлово-комунальними послугами, в тому числі, за послугу з газопостачання і саме до компетенції Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради відноситься питання здійснення відповідачем відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, які надаються ОСОБА_1
Крім того, суд звертає увагу на те, що під субсидією розуміється грошова виплата, спрямована на полегшення фінансового становища людини, іноді - організації або державної установи, при тому, що відсутність даної підтримки може вкрай ускладнити діяльність її одержувача. Субсидія - тимчасовий захід підтримки громадянина, державної або приватної організації. Наприклад, вона може виплачуватися в період кризи і зниження доходів того чи іншого суб'єкта.
Під пільгою в загальному випадку розуміється якась знижка, поява преференцій в отриманні будь-яких соціальних благ. Або, наприклад, можливість людини не виконувати будь-який обов'язок або норму, яка без пільги підлягає виконанню. Є велика кількість різновидів пільг - соціальні, податкові, транзитні, митні і т.д.
Отримання пільги в Україні можливо, як правило, тільки при наявності у людини певного статусу. Наприклад - інваліда війни, ветерана праці або заслуженого донора. Залежно від статусу набір преференцій з пільг може бути різним.
Головна відмінність субсидії від пільги в тому, що субсидія - це міра підтримки, передбачає грошову виплату суб'єкту, який її потребує. Пільга - це знижка, зазвичай не припускає реальних виплат будь-кому.
Відповідно до ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи зміст і предмет заявлених позовних вимог, надані сторонами докази та вказані вище норми права, суд вважає, що за позивачем слід визнати право, передбачене п. 5 ч.1 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки позивач є інвалідом війни ІІ групи, має право на 100% знижку плати за користування житлово-комунальними послугами, в тому числі, за послугу з газопостачання.
Також беручи до уваги, що предметом позовних вимог ОСОБА_1 є зокрема, визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про встановлення по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_3 пільгової норми споживання природного газу для родини позивача на жовтень 2017 року в розмірі 169,63 куб.м., а на квітень 2018 року в розмірі 164,98 куб.м. і судом встановлено, що будь-яке рішення з даного питання відповідачем не приймалося, тому з метою належного захисту прав позивача суд прийшов до висновку про зобов'язання Департамента соціальної політики Вінницької міської ради вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 пільги як інваліду війни у виді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, зокрема, за послугу з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 за жовтень 2017 року і квітень 2018 року в межах норм, передбачених чинним законодавством України.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Сімейним Кодексом України, Бюджетним Кодексом України, постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», ст. с. 5, 7, 9, 77, 90, 139, 241-244, 246, 370, 382 КАС України, п.10 Розділу VІІ КАС України «Перехідні положення» в редакції від 03.10.2017 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Зобов"язати Департамент соціальної політики Вінницької міської ради вирішити питання щодо надання ОСОБА_1 пільги як інваліду війни у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, зокрема, за послугу з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 за жовтень 2017 року і квітень 2018 року в межах норм, передбачених чинним законодавством України та визнати за позивачем право, передбачене п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана сторонами протягом 30-ти днів з дня складення повного рішення до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складено 31.05.2018 року.
Суддя: