
Справа № 663/587/17
Провадження № 2/663/469/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
29 травня 2018 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді - Клімченка М.І.,
секретаря - Молошенко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні Скадовського районного суду Херсонської області цивільну справу за позовом Скадовського районного центру зайнятості Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
17.03.2017 року Скадовський районний центр зайнятості Херсонської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення отриманих коштів як допомоги по безробіттю.
В позовній заяві зазначено, що за зверненням відповідача із заявою від 03.10.2016 року про надання статусу безробітного, наказом Скадовського центру зайнятості від 05.10.2016 року, прийнято рішення про надання йому статусу безробітного. У заяві про надання статусу безробітного від 03.10.2016 року відповідач повідомив, що не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, не є суб'єктом підприємницької діяльності та зазначив, що з правами та обов'язками безробітного ознайомлений. Наказом від 10.10.2016 року призначено відповідачу виплату допомоги по безробіттю починаючи з 10.10.2016 року по 04.10.2016 року. Наказом від 10.10.2016 року прийнято рішення розпочати виплату допомоги по безробіттю з 10.10.2016 року. Відповідно до п.18 ч.2 статті 22 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, пенсійним фондом України та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 19.09.2013 року №494 та Постановою правління Пенсійного фонду України 19.09.2013 року №16-1, Скадовським районним центром зайнятості постійно здійснюється контроль щодо відомостей, які впливають чи впливали на виплату матеріального забезпечення. Так, згідно отриманих даних з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування виявлені розбіжності з даними зазначеними у документах ОСОБА_1, а саме що відповідач не повідомив про трудові відносини з Комунальною установою «Скадовський районний центр фінансово-господарського обслуговування закладів та установ освіти» на умовах трудового договору з 31.10.2016 року по 02.11.2016 року. Щодо факту неповідомлення про наявність трудових правовідносин проведено розслідування та складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №1 від 02.02.2017 року. Таким чином, відповідач під час перебування на обліку у службі зайнятості, незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 2607,75 грн. за період з 31.10.2016 року по 04.01.2017 року.
07.02.2017 року ОСОБА_1, вручено під особистий підпис повідомлення про повернення коштів №16-05-136/0-17 та надано строк для добровільного повернення коштів. Листом №16-05-150/0-17 від 22.02.2017 року, направленим рекомендованою кореспонденцією, повторно запропоновано відповідачу добровільно повернути кошти Скадовському районному центру зайнятості. На день подання позову зазначена сума коштів не повернута. Просить стягнути з ОСОБА_1, незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2607,75 грн. та судові витрати.
В судове засідання представник позивача не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи без її присутності, позовні вимоги просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 177 ЦК України, передбачає, що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Ч.1 ст.7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачає, що видами забезпечення за цим Законом є:
допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Пункт 2 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» дає визначення, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Частина 2 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» передбачає, що статус безробітного надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення», відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Пунктом 18 ч.2 ст.22 Закону України «Про зайнятість населення», передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань:
проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Частиною 2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Абзац 1 ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачає, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
03.10.2016 року відповідачем подано заяву про надання статусу безробітного до Скадовського районного центру зайнятості, в якій він просив зареєструвати (перереєструвати) його як безробітного відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та призначити (поновити) виплату допомоги по безробіттю у розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 8-го дня після реєстрації (перереєстрації). У якій відповідач також зазначив, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Не є членом особистого селянського господарства, фермером або членом фермерського господарства та не навчається на денній (очній) формі навчання.(а.с.12-14)
Згідно наказу Скадовського районного центру зайнятості від 05.10.2016 року ОСОБА_1 надано статус безробітного.(а.с.15)
З Акту №7 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 лютого 2017 року вбачається, що ОСОБА_1 працював водієм в КУ «Скадовський районний центр фінансово-господарського обслуговування закладів та установ освіти» з 31.10.2016 року по 02.11.2016 року.(а.с.16)
На підставі наданої довідки розрахунку відповідач повинен повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 2607, 75.(а.с.17).
До теперішнього часу вимогу про перерахування суми незаконно одержаної матеріальної допомоги в сумі 2607,75 грн. відповідачем не виконано, незважаючи на неодноразові повідомлення Скадовського районного центру зайнятості (а.с.19,20).
Таким чином, наведені норми припинення виплати допомоги по безробіттю та зняття безробітних з обліку пов'язують із укладенням ними цивільно-правового договору, предметом якого є надання послуг за винагороду.
Отже, укладення застрахованою особою, яка має статус безробітної, такого договору є обставиною, що впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центру зайнятості про виникнення такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та відповідно є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст.141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір в сумі 704, 80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 263, 265 273, 280, 281 ЦПК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Скадовського районного центру зайнятості Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 на користь Скадовського районного центру зайнятості Херсонської області, розташованого за адресою: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Олександрівська (Володарського),32-а, р/р №37171304900267 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО №852010, ОКПО №37888409, гроші в сумі 2607 (дві тисячі шістсот сім) грн. 75 коп. отриманих як допомогу по безробіттю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в сумі 704, 80 грн.
Рішення може бути оскаржено позивачем до апеляційного суду Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя М. І. Клімченко