Рішення № 74332459, 08.05.2018, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
404/7845/17
Номер документу
74332459
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/7845/17

Номер провадження 2-а/404/178/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючого судді – Іванової Н.Ю.

при секретарі - Гуйван О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними та протиправними дії щодо зміни базового місяця для визначення індексації пенсії, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, по якому просить:

- визнати протиправними дії Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо зміни базового місяця для визначення індексації пенсії;

- зобов’язати Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області вважати базовим місяцем проведення індексації пенсії місяць в якому призначено пенсію - грудень 2010 року та здійснити з 01 травня 2017 року перерахунок та виплату сум індексації пенсії із розрахунку базового місяця – грудень 2010 р. проведення індексації, із урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що ОСОБА_1 вийшла на пенсію державного службовця з 01.12.2010 року, але до 01.05.2017 року пенсія їй не перераховувалась.

01.05.2017 року на виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10.07.2017 року та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2017 року до складу заробітної плати включені матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку. В жовтні 2017 року здійснений перерахунок пенсії, але із визначенням нового базового місяця - травня 2017 року, в зв»язку з чим її пенсійна виплата зменшилася на суму індексації.

06.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо поновлення базового місяця для визначення індексації пенсії, але листом від 24.11.2017 р. № 495/Ф-11 їй відмовлено.

Зазначає, що підстави для визначення відповідачем базового місяця з травня 2017 року з наступним припиненням індексації пенсії позивача відсутні, оскільки місяць перерахунку розміру пенсії на виконання судового рішення від 10.07.2017 року у справі № 404/3054/17-а не є базовим місяцем в якому відбулося підвищення розмірів пенсії для індексації грошових доходів населення.

Виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

ОСОБА_1 вважає дії Управління неправомірними та такими, що порушують її права, тому вимушена звернутись з даним позовом до суду.

Позивач в судове засідання не з’явилась, надала до суду заяву, якою просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує.

Представником відповідача подано до суду відзив, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в зв'язку з його необґрунтованістю та незаконністю /а.с. 15-16/.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» з 01.12.2010 року.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 10.07.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинення певних дій задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про відмову в перерахунку пенсії № 811081 від 11.05.2017 року. Зобов»язано Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з 86% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці, у тому числі інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації та компенсації за невикористану відпустку, згідно довідки за № 3166/09-30 від 05.05.2017 року, виданої Кропивницьким об’єднаним управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, 01.05.2017 року, та з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період.

06.11.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про поновлення базового місяця для обчислення сум індексації пенсії на грудень 2010 року /а.с. 6/.

Проте, Управлінням позивачу надіслано лист № 495/Ф-11 від 24.11.2017 року, в якому вказано, що для поновлення базового місяця для обчислення сум індексації пенсії на грудень 2010 року в управлінні немає законних підстав, оскільки в рішенні Кіровського районного суду м. Кіровограда №2-а/404/356/17 від 10.07.2017 року та ухвалі Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду № 404/3054/17 від 28.08.2017 року інформація, щодо базового місяця для обчислення сум індексації пенсії відсутня. Тому, на виконання вищезазначених рішень судів першої та апеляційної інстанції, управлінням 06.09.2017 року було проведено перерахунок пенсії згідно чинного законодавства, зокрема і п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078. В Кропивницького об»єднаного управління Пенсійного фонду України відсутні законодавчі підстави для застосування зазначеного рішення суду для поновлення базового місяця для обчислення сум індексації пенсії на грудень 2010 року /а.с. 7/.

Відповідно до ст. 1 Закону №1282-ХП індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом ст. 2 Закону №1282-ХП індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно з ст. 4 Закону №1282-ХП індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.

Згідно з п. 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні п. 5 Порядку № 1078.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Таким чином, дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав неправильного нарахування, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на травень 2017 року є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії, передбачені п.п.5-1,10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 5, 6, 8, 9, 19, 77, 242, 244, 245, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов – задовольнити.

Визнати протиправними дії Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зміни базового місяця для визначення індексації пенсії ОСОБА_1.

Вважати базовим місяцем проведення індексації пенсії ОСОБА_1 місяць в якому призначено пенсію - грудень 2010 року.

Зобов’язати Кропивницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити ОСОБА_1 з 01 травня 2017 року перерахунок та виплату сум індексації пенсії із розрахунку базового місяця – грудень 2010 р. проведення індексації, із урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 4, код ЄДРПОУ 40385148) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 к. 1 кв. 32; ідентифікаційний номер – НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 14.05.2018 року.

Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова

районного суду

м.Кіровограда