
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 295/13940/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"29" травня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України на рішення Богунського районного суду м. Житомира від "22" січня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги , -
суддя в 1-й інстанції - Гумен Н.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
27.11.2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, щодо повернення без розгляду заяви (рапорт) та доданих матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги, зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо проведення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно ст.23 Закону України «Про міліцію» (у редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію», щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» від 13.02.2015 року № 208-VIIІ), зобов'язати Державну фіскальну службу України розглянути заяву (рапорт) та додані матеріали, стосовно призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та прийняти рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги, згідно ст.23 Закону України «Про міліцію» (у редакції Закон) України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію», щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» від 13.02.2015 року № 208-УІІІ, стягнути з відповідачів понесені судові витрати.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що з 2001 року по 21 жовтня 2016 року проходив службу в податковій міліції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області. Згідно Наказу № 298-О від 07 жовтня 2016 року, був звільнений з податкової міліції в запас Збройних Сил України за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів), з посади старшого інспектора з особливих доручень відділу по роботі з персоналом Головного управління ДФС у Житомирській області.
Як вбачається з Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною клмісією серії 12ААА № 901206 від 25.11.2016 року, позивачу встановлено третю групу інвалідності з 17.11.2016 року, захворювання, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Відповідно до Довідки про результати визначення у застрахованої особи втрати професійної працездатності у відсотках, серії 12ААА № 015839, позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності у 30 %, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
02 березня 2017 року позивач звернувся із заявою (рапортом) до начальника Головного управління ДФС у Житомирській області, у якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що позивачу встановлено третю групу інвалідності по захворюванню, пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ та долучив наступні документи: оригінал довідки МСЕК від 25.11.2016 року, серії 12AAA № 015839; копію довідки до акта огляду МСЕК від 25.11.2016 року, серії 12ААА № 901206; копія довідки про грошове забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги № 239/05 від 27.12.2016 року; копію свідоцтва про хворобу № 36/19-і від 28.10.2016 року, копію довідки ПАТ Страхової компанії «Брокбізнес» вих. № ЦВ9557/16 від 01.12.2016 року; копію довідки ПАТ «ПАСК «Оранта» від 12.01.2017 року № 0690-06-05/11.
Згідно Листа № 350/14/06-30-04-27 від 23.03.2017 року ГУ ДФС у Житомирській області надало відповідь про те, що заяву позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності розглянуто та матеріали направлені на адресу Державної фіскальної служби України для вирішення питання щодо можливості проведення виплати одноразової грошової допомоги.
04.10.2017 року ГУ ДФС у Житомирській області своїм листом № 1782/14/06-30-04-27 повідомило, що розрахунок та виплата одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції здійснювалася підрозділом, у якому проходив службу працівник податкової міліції, згідно Порядку № 707. Також, зазначили, що відсутня правова підстава для прийняття заяви та матеріалів про призначення виплати одноразової грошової допомоги, оскільки групу інвалідності встановлено 17 листопада 2016 року, тобто після втрати чинності Закону України «Про міліцію». У зв'язку з викладеним, позивачу було повернуто документи.
Позивач вважає, що таким чином порушено його конституційне право на отримання допомоги.
Рішенням Богунського районного суду м.Житомира від 22.01.2018 року позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ін. НОМЕР_1 до Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області вул.Ю.Тютюнника, 7, код ЄДРПОУ 39459195), Державної фіскальної служби України (м.Київ, пл.Львівська, 8, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Державної фіскальної служби України щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2.
Зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_2 відповідно до статті ст.23 Закону України «Про міліцію» (у редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» від 13.02.2015 № 208-VIII).
Зобов'язано Державну фіскальну службу України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та прийняти відповідне рішення згідно статті ст.23 Закону України «Про міліцію» (у редакції Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» від 13.02.2015 № 208-VIII).
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Головне управління ДФС у Житомирській області та Державна фіскальна служба України звернулись до суду із апеляційною скаргою, у якій просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що ПК України є спеціальним законом, який визначає правовий та соціальний захист осіб начальницького та рядового складу податкової міліції. Закон України "Про міліцію" втратив чинність згідно із Законом України "Про Національну поліцію". Разом з тим, прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про Національну поліцію" внесено зміни та доповнення до законодавчих актів, норми яких безпосередньо пов'язані із реалізацією вказаного Закону, зміни до Податкового кодексу України в частині визначення правового та соціального статусу працівників податкової міліції - не вносились. Тобто законодавець не передбачає поширення приписів Закону України "Про Національну поліцію" на працівників податкової міліції, а отже й посилання на ч.2 ст.15 розділу ХІ Прикінцевих та Перехідних положень даного Закону є безпідставним. Апелянти не заперечують, що позивач мав би право на отримання одноразової грошової допомоги, однак у випадку встановлення інвалідності до 12.03.2015, тобто до моменту припинення поширення на працівників податкової міліції соціальних гарантій передбачених для поліцейських.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 707, можливе лише за умови, що особа мала право на отримання такої допомоги до 12.03.2015 року. В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що позивач набув право у листопаді 2016 року, тобто після 12.03.2015 року, а тому розмір допомоги має бути визначений у відповідності із Законом № 565-ХІІ від 20.12.1990, і виплата має здійснюватись відповідно до Порядку № 850, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач проходив службу в податковій міліції ГУ ДФС у Житомирській області та наказом начальника ГУ ДФС Українив Житомирській області № 298-О від 07 жовтня 2016 року, був звільнений з податкової міліції в запас Збройних Сил України за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів), з посади старшого інспектора з особливих доручень відділу по роботі з персоналом Головного управління ДФС у Житомирській області. (а.с. 6)
Свідоцтвом про хворобу № 36/19-і встановлено, що на підставі медичного огляду 28.10.2016 року зроблено висновок, що захворювання ОСОБА_2 пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та він не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (а.с. 10).
Згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 901206 від 25.11.2016 за результатами первинного огляду ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності з 17.11.2016 року внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 8).
У березні 2017 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Державної фіскальної служби в Житомирській області щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності, отриманої внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 15).
Листом № 350/14/06-30-04-27 від 23.03.2017 року повідомлено, що його матеріали направлені до Державної фіскальної служби України для вирішення питання щодо можливості проведення виплати одноразової грошової допомоги (а.с. 13).
В подальшому ДФС України надіслало на адресу ГУ ДФС у Житомирської області лист за №34835/7/99-99-04-04-02-17 від 18.09.2017 року, яким матеріали про виплату позивачу одноразової грошової допомоги були повернуті та повідомлено, що розгляд матеріалів про виплату одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції буде відновлено після внесення відповідних змін до нормативно-правових актів. При цьому, ДФС України посилалося в листі також на те, що з 07.11.2015 року втратив чинність Закон України "Про міліцію".
В свою чергу ГУ ДФ в Житомирській області листом № 1782/14/06-30-04-27 від 04.10.2017 року повідомлено, що оскільки групу інвалідності встановлено 17.11.2016 року, тобто після втрати чинності Законом України "Про міліцію", в ГУ ДФ в Житомирській області відсутня правова підстава для прийняття матеріалів про призначення та виплату одноразової грошової допомоги (а.с.14).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, надаючи оцінюючи спірні правовідносини, прийшов до висновку, що за колишніми працівниками міліції, в тому числі і податкової міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги на умовах, передбачених Законом України "Про міліцію".
Оцінюючи висновки суду першої інстанції, колегія суддів приходить до наступних міркувань.
Нормами ст.356 Податкового кодексу України визначено правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, зокрема передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Частиною 6 ст.23 Закону України "Про міліцію" № 565-XII від 20.12.1990 (далі - Закон № 565-XII) встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Закон № 565-XII втратив чинність 07.11.2015 у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року.
В той же час, відповідно до абз.3 п.15 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Проаналізувавши наведені норми законодавства, апеляційний суд дійшов висновку, що за колишніми працівниками міліції, а також податкової міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про міліцію".
За приписами ст.23 Закону № 565-XII порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби, визначає Кабінет Міністрів України.
На виконання ст.23 Закону № 565-XII, Кабінет Міністрів України постановою № 707 від 12.05.2007 року затвердив Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі - Порядок № 707). Вказана постанова набрала чинності 23.05.2007 року.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 707 одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: п'ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи; чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи; трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи; у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.
У зв'язку з прийняттям Закону України від 13.02.2015 року "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції", Кабінет Міністрів України постановою від 21.10.2015 року № 850 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції (далі - Порядок № 850). Дана постанова набрала чинності з 31.10.2015 року.
Пунктом 2 Порядку № 850 передбачено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, відповідно до довідки МСЕК до акта огляду медико-соціальною комісією від 25.11.2016 року серія 12 ААА № 015839 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності із втратою 30% працездатності та видано довідку від 25.11.2016 року серія 12ААА № 301206, згідно якої встановлено захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (далі - ОВС) України.
Отже, на день виникнення у позивача права на отримання грошової допомоги чинними були норми Порядку № 850.
Грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи (пп.2 п.3 Порядку № 850).
Працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України) (п.7 Порядку № 850).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції (п.8 Порядку № 850).
Відповідно до п.9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, вказаним нормативним актом встановлено певний порядок дій відповідного органу до якого особа звернулася за виплатою грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, який (орган) в свою чергу після надходження від особи заяви з відповідними доданими до неї документами, зобов'язаний, зокрема, скласти та подати до МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначених в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги і саме МВС протягом встановленого строку буде вирішувати питання щодо наявності чи відсутності підстав для виплати грошової допомоги.
Аналізуючи доводи апелянта стосовно правомірності відмови у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, колегія суддів враховує наступне.
Як слідує з матеріалів справи, при зверненні позивача із заявою до відповідачів з проханням провести йому виплату одноразової грошової допомоги, останнім були надані всі необхідні документи, перелік яких наведений в самій заяві.
Відтак, отримавши відповідну заяву позивача та додані до неї документи, керуючись п.8 Порядку № 850, відповідачі зобов'язаний був направити висновок про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в податковій поліції, та інші документи, перелік яких визначений Порядком № 850, для прийняття рішення.
Разом з тим, відповідач, не складаючи вказаного висновку та не направляючи його до МВС, як це передбачено нормами Порядку № 850, повідомив позивача про відсутність можливості здійснити виплату грошової допомоги, чим фактично вирішив віднесене до компетенції МВС питання про наявність чи відсутність підстав для виплати такої допомоги, у зв'язку із чим порушив права позивача та вимоги чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що дії відповідачів є протиправними, у зв'язку з чим прийшов до вірного висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваної ухвали дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, рішення Богунського районного суду м. Житомира від "22" січня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "29" травня 2018 р.