Постанова № 74321867, 20.04.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
804/8503/17
Номер документу
74321867
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

20 квітня 2018 року справа № 804/8503/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.,

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження

апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2018 (суддя Коренев Андрій Олексійович)

у справі № 804/8503/17

за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім Стальком"

до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області

про скасування податкового повідомлення - рішення

ВСТАНОВИВ:

"13" грудня 2017 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім Стальком" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС України у Дніпропетровській області м. Дніпро від 17.11.2017 року №0050351204, за яким нараховано суму грошового зобов'язання у розмірі 16 525, 50 грн., де сума у розмірі 11 017 грн. - сума збільшення податкового зобов'язання, а сума 5 508,5 грн. - сума штрафних санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю збільшення податкового зобов'язання.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 р. у справі № 804/8503/17 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім Стальком" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення - рішення - задоволено.

Не погодившись з рішенням суду, Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 р. у справі № 804/8503/17, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, те, що при проведенні контролюючим органом камеральної перевірки податкової декларації ТОВ «ТД Стальком» з ПДВ за серпень 2017 року №9189791965 та інформації наявної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлено, що ТОВ «ТД Стальком» складено у серпні 2017 року та внесено для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних податкові накладні на постачання товарів/послуг на суму ПДВ 221 256,00 грн. Однак, ТОВ «ТД Стальком» згідно з податковою декларацією з ПДВ за серпень 2017 року №9189791965 віднесено до податкових зобов'язань суму ПДВ у розмірі 210 239,00 грн., за податковими накладними за серпень 2017 року, зареєстрованими в ЄРПН Позивачем до податкових зобов'язань не віднесено 11 017,00 грн.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, посадовими особами контролюючого органу проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за серпень 2017 року ТОВ «ТД Стальком». За результатами перевірки складено акт №17537/04-36-12-04/39122725 від 20.10.2017 року.

22.11.2017 року ТОВ «ТД Стальком» отримало від Держаної податкової інспекції у Соборному районі м. Дніпра відповідь вих.№33499/10/04-36-12-01-16 від 14.11.2017р. на заперечення до висновків акту камеральної перевірки №17537/04-36-12-04/39122725 від 20.10.2017 р. За результатами розгляду заперечення, визначено, що висновки викладені у акті правомірні, відповідають нормам чинного законодавства та залишаються без змін, а також те, що у зв'язку із цим буде прийняте повідомлення -рішення.

17 листопада 2017 року ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийняте податкове повідомлення-рішення від №0050351204, за яким нараховано суму грошового зобов'язання у розмірі 16 525, 50 грн., де сума у розмірі 11 017 грн. - сума збільшення податкового зобов'язання, а сума 5 508,5 грн. - сума штрафних санкцій.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням від 30.11.2017 року № №0050351204 ТОВ «ТД Стальком» подано адміністративний позов до суду.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для визнання протиправним спірного податкового повідомлення-рішення.

З матеріалів справи вбачається, що між ТОВ «ТД Стальком» та ТОВ «ГК «Пріоритет» укладено договір №3003/17 від 30.03.2017р у відповідності до умов договору, специфікації № 0708/17 від 07.08.2017 р. виникли взаємовідносини згідно із якими ТОВ «ТД Стальком» набуло права та обов'язки як постачальник, а ТОВ «ГК «Пріоритет» - як покупець. За фактом поставки здійсненої у серпні 2017 р., складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) по відношенню до цієї події складено та направлено для реєстрації у ЄРПН дві податкові накладні. 08.08.2017 року складено та направлено для реєстрації до ЄРПН податкову накладну №15 та податкову накладну №18 від 08.08.2017р. які мають відношення до однієї події.

Податкову накладну №15 від 08.08.2017р. згідно отриманої квитанції, №1 прийнято, але реєстрацію зупинено на підставі п.201.16 ст.201 ПК України, як зазначено: «ПН/РН відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 7304.

ТОВ «ТД Стальком» на адресу Державної фіскальної служби України направлений лист від 30.08.2017 року № 3008/17-1 про розблокування реєстрації податкової накладної №15 від 08.08.2017р та листом № 1709/01-01 від 01.09.2017 року направлено на документи необхідних для розблокування податкової накладної.

Згідно рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 139318/39122725 від 05.09.2017 року позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 08.08.2017 року з посиланням на «платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатнім для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Через перебування даної накладної в стані «в реєстрації відмовлено» у позивача була відсутня можливість здійснити корегування показників податкової звітності.

ТОВ «ТД Стальком» виписано податкову накладну №18 від 08.08.2017 року на суму 66099,95 грн., в тому числі ПДВ 11016,66 грн., та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 07 вересня 2017 року.

Контролюючим органом, за результатами проведеної перевірки, зроблено висновок про те, що позивач не відобразив в податковій звітності суму ПДВ відповідно до всіх виписаних податкових накладних, чим протиправно занижено податкове зобов'язання за серпень 2017 року.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення вимог адміністративного позову з огляду на наступне.

Згідно до положень п.185.1 ст.185 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Згідно з положеннями п.187.1 ст.187 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п.192.1 ст.192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно п.п.192.1.1 п.192.1 ст.192 ПКУ, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Вимогами п.192.3 ст.192 ПКУ передбачено, що результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 201.1, п. 201.2, п. 201.10 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 14, 18, 20, 21 Порядку заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 року, податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість. Податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації. Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених Податковим кодексом України та цим Порядком. Дата складання податкової накладної заповнюється цифрами у такій послідовності: день місяця (дві цифри), місяць (дві цифри), рік (чотири цифри). При цьому крапки, коми та інші розділові знаки в даті складання податкової накладної не проставляються. Податкова накладна складається за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі: здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника); виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), за винятком тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; надання платнику податку касових чеків, які містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника). Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Усі податкові накладні скріплюються електронними цифровими підписами посадових осіб платника податку та електронним цифровим підписом (за наявності), що є аналогом відбитка печатки постачальника (продавця). Податкова накладна не скріплюється електронними цифровими підписами (печаткою) отримувача (покупця) товарів/послуг. Накладання електронних цифрових підписів посадових осіб (печаток) платника податку здійснюється у порядку, визначеному законодавством. У разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку. Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком. У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються. У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Згідно пунктів 2, 5, 8, 9, 10, 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації. Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200.-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування. Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку. За операціями з постачання послуг нерезидентом податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються зареєстрованим на території України отримувачем (покупцем) - платником податку таких послуг. Після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності). Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

Колегія суддів зазначає, що для заповнення бланку податкової накладної необхідно використовувати інформацію щодо господарських операцій проведених напередодні складання накладної, податкова накладна є завершальним етапом у відносинах з контрагентом та фіксує дійсність виконання господарських операцій, накладна містить необхідну інформацію щодо такої операції (сума грошових зобов'язань, назва контрагента, код ЄРПОУ контрагента, тощо), тобто складання та реєстрація накладних у Єдиному реєстрі з використанням цифрового підпису є усвідомленою операцією.

Колегія суддів вказує, що нормами законодавства допускається урегулювання питання помилкового складання та реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних самих накладних без внесення їх даних до наступної або поточної звітності, шляхом складання та реєстрації коригуючого розрахунку.

Разом з тим, оскільки податкова накладна №15 від 08.08.2017 року на суму ПДВ 11016,66 грн. залишалась в статусі «в реєстрації відмовлено», у позивача відсутня можливість здійснити корегування вказаної податкової накладної.

Таким чином, позивач в декларації відобразив данні, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній № 18 від 08.08.2017 року.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що позивачем не допущено порушення податкового законодавства щодо заниження суми податкових зобов'язань за серпень 2017 року на суму ПДВ 11017,00 грн.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 р. у справі № 804/8503/17 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 р. у справі № 804/8503/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.

Головуючий суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко