
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 травня 2018 року № 826/17399/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до треті особиЦентральної виборчої комісії Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, Петропавлівсько-Борщагівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,за участі:
представника позивача та позивача - ОСОБА_4, ОСОБА_1
представника відповідача - Гугуєва О.В.
На підставі частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17 травня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Центральної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач), за участі третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про:
- визнання протиправною бездіяльність відповідача у вигляді не призначення проміжних виборів депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у територіальних виборчих округах №3 та №9;
- зобов'язання відповідача призначити проміжні вибори депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у територіальних виборчих округах №3 та №9 з причини дострокового припинення повноважень депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 та ОСОБА_2.
Ухвалою суду від 10.11.2016р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
На підставі Розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017р. №4902 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» ухвалою суду від 15.11.2017р. адміністративну справу №826/17399/16 прийнято до провадження судді Амельохіна В.В. Ухвалою суду від 12.04.2018р. відмовлено Центральній виборчій комісії в задоволенні клопотання про передачу справи №826/17399/16 для розгляду за підсудністю до Київського апеляційного адміністративного суду.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю бездіяльністю відповідача щодо не призначення проміжних виборів депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у територіальних виборчих округах №3 та №9, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 та ОСОБА_2
В судовому засіданні представник позивача та позивач позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав його необґрунтованості.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Депутат Києво-Святошинської районної ради Київської області ОСОБА_1 20 жовтня 2016 року звернувся до Центральної виборчої комісії з депутатським зверненням щодо надання інформації про дострокове припинення повноважень депутатів з вимогою призначення проміжних виборів.
В даному депутатському звернені ОСОБА_1 було вказано, що за результатами місцевих виборів, які відбулися в жовтні 2015 року депутатами Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області обрано ОСОБА_3 та ОСОБА_2
Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №3 від 13 листопада 2015 року секретарем Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради було обрано ОСОБА_6, депутата виборчого округу №2.
Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №4 від 13 листопада 2015 року обрано ОСОБА_3 заступником сільського голови з питань діяльності Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №5 від 13 листопада 2015 року обрано ОСОБА_2 секретарем виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Рішенням Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №7 від 13 листопада 2015 року обрано склад виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, до складу якого увійшли ОСОБА_3 та ОСОБА_2.
30 вересня 2016 року позивач письмово звернувся до Петропалівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області зі зверненням, яким повідомив про те, що повноваження депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 та ОСОБА_2 достроково припинилися 13 листопада 2015 року та просив в десятиденний термін з дня отримання даного звернення призначити проміжні вибори депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у територіальних виборчих округах №3 та №9 з причини дострокового припинення повноважень депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_3 та ОСОБА_2.
Однак, у десятиденний строк Петропавлівсько-Борщагівська сільська виборча комісія Києво-Святошинського району Київської області не призначила та не провела проміжні вибори.
Як зазначає позивач, відповідач отримав його депутатське звернення 26.10.2016р., однак до 31.10.2016р. не призначив проміжні вибори депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Таким чином, на його думку відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не призначенні проміжних виборів депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області у територіальних виборчих округах №3 та №9.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача та у зв'язку із цим про зобов'язання вчинити дії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів України визначає Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002р. №93-ІV (далі по тексту - Закон), який встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Пунктом 4 частини першої статті 5 вказаного Закону передбачено, що однією з підстав дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради є обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.
Такий факт має бути засвідчений офіційними документами.
Згідно з частиною першою статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради.
Судом встановлено, що до Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області не надходило будь-яких повідомлень від Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про дострокове припинення повноважень депутатів ОСОБА_3 та ОСОБА_2
Оскільки повідомлення сільської ради є єдиною підставою для призначення та проведення проміжних виборів, тому, суд вважає, що у Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області та Центральної виборчої комісії відсутня бездіяльність.
Пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
Так, спеціальним законом, який регламентує основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. №595-VІІІ (далі по тексту - Закон №595-VІІІ).
Частиною першою статті 20 Закону №595-VІІІ визначено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України (ч. 1 ст. 25 Закону №595-VІІІ).
Згідно з частиною третьою статті 19 Закону №595-VІІІ виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України та законів України.
Частиною п'ятою статті 14 Закону №595-VІІІ передбачено, що проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються в одномандатному виборчому окрузі територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата сільської, селищної ради, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня проміжних місцевих виборів (частина третя статті 15 Закону №595-VІІІ).
Рішення про призначення проміжних виборів депутата сільської, селищної ради приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Згідно з частиною восьмою статті 15 Закону №595-VІІІ в разі невиконання територіальною виборчою комісією вимог Закону (бездіяльність виборчої комісії) щодо призначення повторних чи проміжних місцевих виборів такі вибори призначаються Центральною виборчою комісією у п'ятиденний строк з дня виявлення бездіяльності відповідної територіальної виборчої комісії. У випадку бездіяльності територіальної виборчої комісії рішення про початок виборчого процесу приймає Центральна виборча комісія.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів у порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України (частина друга статті 3 вказаного Закону).
Як вбачається з матеріалів справи, до ЦВК 15.08.2016р. надійшло колективне звернення ініціативної групи виборців щодо дострокового припинення повноважень депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у зв'язку з їх входженням до складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, тобто призначенням на посаду, не сумісну з виконанням депутатських повноважень.
Листом ЦВК від 16 серпня 2016 року № 21-40-2132 було надано відповідь, що Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами України Центральна виборча комісія не наділена повноваженнями вирішувати питання щодо дострокового припинення повноважень депутатів місцевих рад.
Разом з тим, Центральна виборча комісія листом від 16 серпня 2016 року №21-40-2133 звернулася до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради стосовно надання Петропавлівсько-Борщагівській сільській виборчій комісії Києво-Святошинського району Київської області інформації щодо дострокового припинення повноважень депутатів цієї ради, а також з проханням повідомити ЦВК про вчинення відповідних дій на виконання вимог частини першої статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Листом виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 4 листопада 2016 року № 1-12/1170 Центральну виборчу комісію поінформовано, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є депутатами Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, рішення або інші документи стосовно їх входження до складу виконавчого комітету цієї сільської ради до Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії не надсилалися.
Крім того, з пояснень голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії, які надійшли на адресу ЦВК 9 листопада 2016 року, вбачається, що станом на 8 листопада 2016 року офіційних документів стосовно входження ОСОБА_3 та ОСОБА_2 до складу виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, тобто призначення їх на посаду, не сумісну з виконанням депутатських повноважень, до комісії не надходило, а отже, рішення про призначення проміжних виборів комісією не приймалось.
Разом з тим, до Центральної виборчої комісії 26 жовтня 2016 року надійшло звернення депутата Києво-Святошинської районної ради Київської області ОСОБА_1 від 20 жовтня 2016 року щодо дострокового припинення повноважень депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради та призначення проміжних виборів.
Листом Комісії від 10 листопада 2016 року № 21-40-2640 ОСОБА_1 по суті порушеного ним питання було роз'яснено порядок призначення проміжних виборів депутатів відповідної ради територіальною виборчою комісією та повідомлено про зміст листа виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради та пояснень голови Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії, отриманих Комісією.
Отже, враховуючи те, що до відповідної територіальної виборчої комісії інформації про дострокове припинення повноважень депутатів Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не надходило, бездіяльності Петропавлівсько-Борщагівської сільської виборчої комісії не виявлено, у Центральній виборчій комісії відсутні підстави для розгляду питання про призначення проміжних виборів депутатів цієї ради в одномандатних виборчих округах № 3 і № 9.
Крім того, суд зазначає, що частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 8 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право, а отже предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.
Таким чином до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється, водночас відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Отже, рішення, дія чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо, по-перше, такі рішення, дія чи бездіяльність прийняті владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції, а по-друге, оспорюванні рішення, дія чи бездіяльність є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
Судом встановлено, що Центральною виборчою комісією не порушено права позивача, оскільки останній не є суб'єктом ініціювання призначення проміжних виборів депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з причин дострокового припинення повноважень депутатів Петропавлівсько - Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Отже, на підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 має бути відмовлено повністю.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін