Постанова № 7432149, 03.11.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.11.2009
Номер справи
2-а-794-09
Номер документу
7432149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2- а-794/09

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2009 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними та стягнути на її користь недовиплачені кошти як непрацюючому пенсіонеру, передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 6527,60 грн. та 1930, 80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, яка передбачена ст. 37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв’язку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Позивача, згідно поданої письмової заяви, позовні вимоги підтримала повністю.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.

Встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії. Територія, на якій проживає позивачка, а саме с. Варварівка Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується довідкою з місця проживання, посвідченням потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту.

Позивачка є пенсіонером за інвалідністю і отримує щомісячно в Управлінні Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області доплату в розмірі 5.20 гривень згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області допомогу як особа, яка проживає на території радіоактивного забруднення в сумі 1,60 грн., що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідкою Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі, довідкою відповідача .

Відповідно до ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова доплата до пенсії у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі 30 % від мінімальної заробітної плати.

Враховуючи п. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, вважаю, що позов позивачки в частині стягнення допомоги та доплати, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до часткового задоволення, оскільки строк позовної давності становить один рік, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. З позовної заяви не вбачається, що позивачка зазначений термін пропустила з поважних причин, а також і не вбачається коли їй стало відомо про порушення її права, а тому до задоволення підлягає річний термін , який передував зверненню позивачки до суду, оскільки вона звернулася з позовом до суду 06 липня 2009 року.

З 01 липня 2008 року по 01 лютого 2009 року, позивачці не доплачена допомога як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбачена ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі 30% від мінімальної заробітної плати за мінусом одержаних коштів в сумі 11,20 грн., по 1.60 грн. щомісяця (1,60 грн. х 7 міс. = 11, 20 грн.), тобто 525х30%х3 + 545х30%х2 + 605х30%х2= 1162,50 грн. - 11, 20 грн. = 1151,30 грн. невиплачених коштів, що підлягають до стягнення.

Відповідно до встановленого вважаю, що до стягнення підлягає доплата як непрацюючому пенсіонеру, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ у розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 01 липня 2008 року по 01 березня 2009 року за мінусом одержаних коштів в сумі 36,40 грн. (5, 20 грн. х 7 міс. = 36, 40 грн.), тобто 525х2 + 545х2 + 605х3= 3955 грн. – 36,40 грн. = 3918,60 грн невиплачених коштів, що підлягають до стягнення.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри доплати та додаткової пенсії. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки вони проводять виплати зазначених коштів.

Керуючись ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1151,30 грн. допомоги як особі, яка проживає на території посиленого радіоекологічного контролю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 3918,60 грн. доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. в прибуток держави та з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 51 грн. в прибуток держави.

В решті позову відмовити за безпідставністю.

ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя: