Постанова № 7432144, 10.12.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
2-а-643-09
Номер документу
7432144
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2- а-643/09

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2009 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги та доплати, як особі, яка проживає та працює на території радіоактивного забруднення,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на його користь 54238,00 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення та 2530,80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Позивач в судове засідання не з’явився, але в позовній заяві просить розглянути справу без його участі.

Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення.

Встановлено, що позивач є потерпілим 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а територія, на якій він проживає, а саме селище Нові Білокоровичі Олевського району Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту, довідкою з місця проживання.

Позивач працював з 01 січня 2001 року по 31 грудня 2008 року в лінійному відділі на ст. Коростень ЛУ на ПЗЗ УМВС України на транспорті, що знаходиться в м. Коростень Житомирської області , яке розташоване на території зони гарантованого добровільного відселення і отримував щомісячно допомогу в розмірі 2,10 грн. та доплату в розмірі 10,50 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи, довідкою міської ради.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем роботи та проживання.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивача у його праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до наведеного, позов позивача в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 травня 2008 року по31 грудня 2008 року в сумі 1711,20 грн., тобто 525 х 5 х 40% + 545 х 2 х 40% + 605 х 1 х 40 % = 1728 грн. – 16,80 грн. отриманих коштів = 1711,20 грн., оскільки позивач звернувся за захистом своїх прав до суду 27 травня 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду).

Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати. Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до встановленого, вважаю, що до стягнення підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як працюючому на території радіоактивного забруднення з 01 січня 2001 року по 31 грудня 2008 року в сумі 53972,00 грн. , тобто :

(118грн.х2)х12міс.+(140грн.х2)х6міс.+(165грн.х2)х6міс.+(185грн.х2)х11міс.+(205грн.х2)х1міс.+ (205грн.х2)х8міс.+(237грн.х2)х4міс.+(262грн.х2)х3міс.+(290грн.х2)х3міс.+(310грн.х2)х2міс.+ (332грн.х2)х4міс.+(350грн.х2)х6міс.+(375х2)х5міс.+(400грн.х2)х1міс.+(400грн..х2)х3міс.+ (420грн.х2)х3міс.+(440грн.х2)х3міс.+(460грн.х2)х3міс.+(515грн.х2)х3міс.+(525грн.х2)х6міс.+(545грнх2)х2 міс.+ ( 605грн.х2) х1 = 54980 грн. –1008,00 грн. отриманих коштів =53972,00 грн., а не 54238,00 грн. як зазначено в позовній заяві.

Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення допомоги та доплати, як особі, яка проживає та працює на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області з рахунку № 35216001003141, код 03192709, МФО 811039 ГУДКУ в Житомирській області на користь ОСОБА_1 1711,20 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області з рахунку № 35214003003141, код 03192709, МФО 811039 ГУДКУ в Житомирській області на користь ОСОБА_1 53972,00 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області з рахунку № 35216001003141, код 03192709, МФО 811039 ГУДКУ в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 грн. на користь держави.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області з рахунку № 35214003003141, код 03192709, МФО 811039 ГУДКУ в Житомирській області державне мито в сумі 539,72 грн. на користь держави.

ОСОБА_1 звільнений від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

В решті позову відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя: