Постанова № 7432003, 17.11.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.11.2009
Номер справи
2-а-1610-09
Номер документу
7432003
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-1610/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2009 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації про стягнення допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути на його користь з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 1897,80 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та з Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації - 15724,14 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у зв’язку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Позивач в судове засідання не з’явився, але в позові заявив клопотання розглядати позов без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представники Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації в судове засідання не з’явилися, але від них надійшли письмові заперечення згідно якого просять розглянути справу без участі представників, заперечують стосовно задоволення позову

Встановлено, що позивач є потерпілим 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, а територія, на якій він проживає, а саме м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту, довідкою з місця проживання.

Позивач працює з 22 січня 2007 року у Олевському відділенні Житомирської обласної дирекції ВАТ «ОСОБА_2 Аваль», що розміщується в м. Олевськ Житомирської області та фінансується стосовно виплат по допомозі особам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення Управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , а стосовно виплат по доплаті особам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації та отримує щомісячно допомогу в розмірі 1,60 грн. та доплату в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченнях відповідачів, довідкою з місця роботи, довідкою Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у його праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до наведеного, позов позивача в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 жовтня 2008 року по 01 січня 2009 року в сумі 503,70 грн., тобто 545 х 2 х 30% + 605 х 1 х 30 % = 508,50 грн. – 4,80 грн. отриманих коштів = 503,70 грн., оскільки позивач звернувся за захистом своїх прав до суду 22 жовтня 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду).

Зі змісту ст. 2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати окрім основної входить додаткова заробітна плата, яка включає доплати, надбавки, компенсаційні та інші грошові виплати. Частина 2 ст. 233 КЗпП України зазначає, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до встановленого, вважаю, що до стягнення підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як працюючому на території радіоактивного забруднення з 01 січня 2007 року по 01 жовтня 2009 року в сумі 15724,14 грн., а саме : 400х3+ 420 х3 + 440х3 + 460х3 + 515х3+ 525х6 + 545х2 + 605х4+ 625х3 + 630х3 = 15883,00 грн. – 158,86 грн. отриманих коштів = 15724,14 грн., як зазначено в позовній заяві.

Кошти за ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, а за ст. 39 зазначеного Закону – з Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації , оскільки саме відповідачі проводить виплати зазначених коштів.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. 233 Кодексу законів про працю України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації про стягнення допомоги та доплати громадянам , які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 - 503,70 грн . заборгованості за період з 01 жовтня 2008 року по 01 січня 2009 року, по допомозі як особі , яка проживає на території радіоактивного забруднення , передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь ОСОБА_1 – 15724,14 грн. заборгованості за період з 01 січня 2007 року по 01 жовтня 2009 року по доплаті як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В решті позову відмовити за безпідставністю.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 51 грн. державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації 157,24 грн. державного мита на користь держави з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито».

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.

Суддя: