
Справа № 815/853/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2018 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали позовної заяви Управління НКЦПФР у Південному регіоні в інтересах Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку до Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд» про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшла позовна заява Управління НКЦПФР у Південному регіоні в інтересах Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку до Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд» про:
стягнення штрафних санкцій у розмірі 3 400,00 грн.
Ухвалою суду від 20.03.2018р. відкрито спрощене провадження по даній справі. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що сума штрафної санкції, накладеної на ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» відповідно до постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №132-ПУ-1-Е від 21.08.2017р. складає 3400,00 грн., відповідачем у добровільному порядку не сплачена.
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (18.04.2018р. за вхід. №10504/18) згідно якого, відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» вбачається, що застосоване до відповідача стягнення у розмірі 3 400,00 грн. є фінансовою санкцією, яка відповідно до вимог статей 239, 241 Господарського кодексу України відноситься до адміністративно-господарської санкції. Відповідач вважає, що встановлений ст. 250 Господарського кодексу України шестимісячний строк для винесення постанови про накладення штрафної санкції сплинув, оскільки про вчинення правопорушення на ринку цінних паперів позивачу стало відомо 12.01.2017р.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов відповідача, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд, встановив наступне.
Згідно статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.06.1996 №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком ціннихпаперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.06.1996р.Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (надалі - НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України,підзвітним Верховній Раді України.
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.06.1996р. передбачено, що НКЦПФР може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про НКЦПФР.
До складу НКЦПФР входило Південно-Українське територіальне управління НКЦПФР з центром розміщення у м. Одеса, повноваження якого поширюються на Кіровоградську, Миколаївську, Одеську та Херсонську області.
Рішенням НКЦПФР «Щодо припинення (реорганізації) Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку шляхом приєднання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» №412 від 01.06.2017р. визначено Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку правонаступником щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом приєднання - Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (копія додаються).
В структурі НКЦПФР утворено Управління НКПЦФР у Південному регіоні як його відокремлений структурний підрозділ.
Повноваження щодо здійснення управлінням своєї діяльності з питань державного регулювання ринку цінних паперів поширюються на територію Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей.
Основним завданням управління є забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонуванню ринку цінних паперів, здійснення державного регулювання і контролю за випуском, обігом цінних паперів у регіоні, додержання законодавства в цій сфері, а також забезпечення подання позовів із примусового стягнення штрафних санкцій та представництво інтересів НКЦПФР у судах.
У відповідності зі ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» №448/96-ВР від 30.06.1996р. управлінням НКЦПФР у Південному регіоні за правопорушення на ринку цінних паперів на юридичних осіб накладаються штрафні санкції.
Таким чином, органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в особі управління НКЦПФР у Південному регіоні.
Як вбачається з матеріалів справи, під час здійснення своєї діяльності Південно-Українським територіальним управлінням НКЦПФР (далі - територіальне управління) встановлено, що відкритим акціонерним товариством транспортного будівництва «Одестрансбуд» (надалі - ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд») у порушення пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» не надало у строк до 12.01.2017р. документи та інформацію, яка визначена у запиті №02/27/1560 від 29.12.2016р.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів регулюється Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням НКЦПФР № 1470 від 16.10.2012р. та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012р. за № 1855/22167 (надалі - Правила № 1470).
Враховуючи наявність у діянні товариства ознак правопорушення, у порядку визначеному пунктом 1 Розділу IV Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням НКЦПФР № 1470 від 16.10.2012р. та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за № 1855/22167 (надалі - Правила № 1470), у відношенні ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 160-ПУ-1-Е від 25.07.2017р. у порушення пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» не надало строк до 12.01.2017р до територіального управління документи та інформацію, яка визначена у запиті №02/27/1560 від 29.12.2016р.
Факт вчинення правопорушення підтверджується запитом територіального управління №02/27/1560 від 29.12.2016р.
Зазначеною постановою передбачалося керівнику або повноважному представнику товариства прибути 08.08.2017р. до територіального управління для ознайомлення та підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.
Про своєчасність відправлення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 160-ПУ-1-Е, від 25.07.2017р. свідчить список рекомендованих листів № 1 від 26.07.2017р.
08 серпня 2017 року у відношенні ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №154-ПУ-1-Е, для ознайомлення та підписання яких до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР представник або керівник ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» не з'явився.
Відповідно до пункту 8 Правил №1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається того самого дня, на який було викликано особу, за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце та час складання акта, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою № 117-ПУ-1-Е від 08 серпня 2017 року у відношенні ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 21 серпня 2017 року.
Відповідно до пункту 9 Правил №1470, у разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта надсилається юридичній особі одночасно з постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Про своєчасність відправлення акту про правопорушення на ринку цінних паперів № 154-ПУ-1-Е від 08.08.2017р. та постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 117-ПУ-1-Е від 08.08.2017р. свідчить реєстр рекомендованих листів № 5 від 14.08.2017р.
Для участі у розгляді справ про правопорушення на ринку цінних паперів до управління НКЦПФР представник або керівник ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» не з'явився.
Під час розгляду справи від ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» не надходило будь-яких пояснень чи клопотань.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою Комісії винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 132-ПУ-1-Е від 21.08.2017р. за порушення пункту 10 статті 8 Закону України №448/96-ВР від 30.06.1996р.
Відповідно до вимог пункту 7 статті і І Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил №1470 передбачено застосування до юридичних осіб фінансових санкцій за не подання, подання не в повному обсязі інформації та /або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Про своєчасність відправлення постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 132-ПУ-1-Е від 21.08.2017р. свідчить реєстр рекомендованих листів № 2 від 30.08.2017р. (копія додається).
Відповідно до реєстру рекомендованих листів № 2 від 30.08.2017р. встановлено, що відправлення за трек-кодом № 6507805778929 на сайті ПАТ «Укрпошта» (http://www.post-tracker.info/), вручене адресату (особисто) 05.09.2017р. об'єктом поштового зв'язку ОДЕСА 26 з індексом 65026.
Сума штрафної санкції, накладеної на ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» відповідно до постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 132- ПУ-1-Е від 21.08.2017р. складає 3 400,00 (три тисяч чотириста) гривень.
У відзиві на позовну заяву відповідач вважає, що ст. 250 Господарського кодексу України встановлений шестимісячний строк для накладення штрафної санкції сплинув, оскільки про вчинення правопорушення на ринку цінних паперів позивачу стало відомо з 12.01.2017р., у зв'язку з чим, суд зазначає наступне.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Частиною 6 статті 12 Закону України «Про державне регулюванняя ринку цінних паперів в Україні» встановлена, що юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше 3 років з дня його вчинення не залежно від санкції.
Оскільки у запиті Південно-Українського територіального управління НКЦПФР №02/27/1560 від 29.12.2016р. визначено строк його виконання до 12.01.2017р., отже 3 річний строк для притягнення до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не сплинув.
Доказів сплати ВАТ транспортного будівництва «Одестрансбуд» штрафних санкцій на дату розгляду справи не надав.
Постанова про накладення санкцій не була оскаржена до НКЦПФР та не була оскаржена до суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява Управління НКЦПФР у Південному регіоні в інтересах Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку підлягає задоволенню, оскільки матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача несплаченої штрафної санкції у сумі 3 400,00 грн.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Управління НКЦПФР у Південному регіоні (місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 13) в інтересах Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку (місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30) до Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва "Одестрансбуд" (код ЄДРПОУ 01380524, місцезнаходження: 65026, м. Одеса, пл. Катерининська, буд. 4) про стягнення штрафних санкцій у сумі 3400,00 грн. - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства транспортного будівництва «Одестрансбуд» (код ЄДРПОУ 01380524, місцезнаходження: 65026, м. Одеса, пл. Катерининська, буд. 4) 3 400,00 грн. штрафних санкцій до державного бюджету України на рахунок, відкритий на ім'я територіальних органів управління Державної казначейської служби України за місцезнаходженням відповідача по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 106, МФО: 828011, ЄДРПОУ: 38016923, ГУДКСУ в Одеській області, р/р 31111106700008.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Балан Я.В.