
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2018 року Справа № 925/1477/17
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді – Васяновича А.В.,
секретар судового засідання – Козоріз О.І.,
за участі представників сторін:
від позивача – ОСОБА_1 – представник за довіреністю,
від відповідача – ОСОБА_2 - представник за довіреністю,
від третіх осіб:
від публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” – ОСОБА_3 - представник за довіреністю,
від публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз” – ОСОБА_4 – представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та
газифікації “Черкасигаз”, м. Черкаси
до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку
“Престиж+”, м. Черкаси
за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:
1. публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна
компанія “Нафтогаз України”, м. Київ;
2. публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз”, м. Київ
про стягнення 587 153 грн. 49 коп.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Черкаської області звернулося з позовом публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Черкасигаз” до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Престиж+” про стягнення 587 153 грн. 49 коп. вартості природного газу, який компенсується оператору газорозподільної системи у зв’язку з не врегулюванням небалансу газу.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 20 листопада 2017 року порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 05 грудня 2017 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 05 грудня 2017 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” та відкладено розгляд справи на 14 грудня 2017 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 14 грудня 2017 року розгляд справи на підставі ст.77 ГПК України було відкладено на 16 січня 2018 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 16 січня 2018 року справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15 лютого 2018 року.
Залучено до участі у справі публічне акціонерне товариство “Укртрансгаз” в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Проте судове засідання призначене на 15 лютого 2018 року не відбулося.
З 05 лютого 2018 року по 19 лютого 2018 року головуючий суддя по даній справі перебував у відпустці.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 20 лютого 2018 року підготовче засідання призначено на 15 березня 2018 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 15 березня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, відкладено підготовче засідання на 18 квітня 2018 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 18 квітня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на 17 травня 2018 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 17 травня 2018 року було оголошено перерву до 14 год. 00 хв. 23 травня 2018 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 04 грудня 2017 року та зазначав, що на виконання умов договору розподілу природного газу та у відповідності до глави 1,2 розділу ХІ Кодексу газотранспортної системи, відповідач, як замовник послуг транспортування, подав заявку на отримання місячної номінації стосовно обсягів природного газу на січень 2017 року. Водночас всупереч умовам договору про постачання природного газу та розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 жовтня 2016 року №742-р “Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року”, публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” не видало відповідачу номінацію на січень 2017 року. Внаслідок відповідних дій постачальника щодо ненадання відповідачу номінацій на плановий обсяг газу, у оператора ГРМ і виник неврегульований небаланс обсягів природного газу в січні 2017 року, що не може бути підставою, яка чітко регламентована п. 4 глави 5 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, для стягнення з відповідача компенсації вартості неврегульованого небалансу обсягів природного газу за січень 2017 року.
Також відповідач зазначав, що ненадання номінацій на наступний місяць щодо планових обсягів постачання природного газу не звільняє публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” від обов’язків постачати природний газ відповідачу як споживачу по укладеному з ним договору постачання природного газу.
Планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п. 2.1. вищевказаного договору і такі обсяги постачання з огляду на умови пунктів 2.1., 2.3., 2.4. цього договору для відповідача є узгодженими.
Враховуючи положення договору, укладеного між відповідачем та публічним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, положення чинного законодавства України, обсяги спожитого відповідачем газу в січні 2017 року не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу, а будь-які спірні питання щодо обсягів постачання газу, небалансів газу повинні бути врегульовані споживачем із постачальником газу, тобто з публічним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, а не з газорозподільною організацією, оператором ГРМ - позивачем.
В зв’язку з вищенаведеним, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Крім того у своїх поясненнях відповідач зазначав, що п. 6.5. договору постачання природного газу, укладеного з публічним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” передбачено, що у разі несплати або несвоєчасної сплати споживачем вартості послуг з балансування оператора ГТС згідно із складеним постачальником та надісланим споживачеві рахунком, споживач несе відповідальність перед постачальником на загальних умовах, визначених цим договором та законом. В зв’язку з чим відповідач стверджував, що відсутня вина останнього у виникненні негативного небалансу в січні 2017 року, що унеможливлює покладення на нього обов’язку сплатити вартість газу, яка повинна компенсуватися оператору ГРМ.
Представник третьої особи - публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у своїх письмових поясненнях та зазначав, що надання номінацій виробнику теплової енергії відбувається виключно у разі виконання останнім, певних умов, зокрема: укладення з компанією договору постачання природного газу, а також забезпечення хоча б однієї з передбачених Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року №187 обов’язкових умов щодо розрахунків за природний газ.
Однак відповідач не виконав обов’язкових умов для отримання номінацій обсягів природного газу, передбачених п. 12 вищевказаного Положення.
Станом на 26 грудня 2016 року загальна заборгованість відповідача за договором укладеним з публічним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” становила 238,5 тис. грн..
В зв’язку з чим публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” стверджує, що відповідач не мав правових підстав для отримання від Нафтогазу у січні 2017 року номінацій за укладеним договором, а Нафтогаз позбавлений законних підстав для постачання підприємству природного газу (надання номінацій) та відповідно, для документального оформлення (підписання актів передачі-приймання) будь-яких обсягів природного газу з ресурсів Нафтогазу, зокрема, у січні 2017 року.
Аналогічні висновки були викладені публічним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” і у відповіді на відзив від 16 січня 2018 року.
Також слід зазначити, що 12 березня 2018 року до суду від позивача надійшла заява про приєднання документів до матеріалів справи, а також заперечення на відповіді на відзив та 15 березня 2018 року від публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз” – пояснення в порядку ст. 168 ГПК України.
У своєму поясненні публічне акціонерне товариство “Укртрансгаз” зазначало, що позивач надає послуги транспортування природного газу лише за наявності та на підставі підтвердженої номінації.
Також третя особа зазначала, що постачальник природного газу, яким є публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, підтверджені обсяги природного газу (ліміти) відповідачу на січень 2017 року не виділяла, а тому природний газ в цей період відповідачу зі свого ресурсу не поставляв.
В матеріалах справи міститься лист публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” до відповідача щодо відсутності номінації на січень 2017 року та щодо повернення актів приймання-передачі природного газу за січень 2017 року від 15 лютого 2017 року №26-1589/1.2.-17, в яких зазначено, що компанія не виділяла йому номінацію за січень 2017 року, а також у зв’язку з наявністю непогашеної заборгованості відповідачем перед публічним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”.
Таким чином третя особа вказувала, що Оператор ГРМ (позивач) не мав від постачальника газу заявки на транспортування, а відповідач не мав підтверджених обсягів природного газу за січень 2017 року із ресурсу публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”.
Отже, згідно приписами Кодексу ГТС відповідач допустив несанкціонований відбір газу, тому у відповідності вказаного Кодексу саме відповідач несе відповідальність перед позивачем відповідно до положень п.5 гл. 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи.
У зв’язку з виникненням у публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз” негативного небалансу обсягів природного газу у січні 2017 року - 54,391 тис.куб.м, публічним акціонерним товариством “Укртрансгаз” були надані позивачу послуги з балансування обсягів природного газу за січень 2017 року, що підтверджується відповідним актом наданих послуг №01-17-1512000718-БАЛАНС, розрахунком та рахунком на оплату в розмірі 545 616,50 грн., а також податковою накладною №117 від 25 травня 2017 року.
При цьому, вартість послуг балансування обсягів природного газу позивачу вираховувалась публічним акціонерним товариством “Укртрансгаз” у відповідності до положень п. 9.2 договору №1512000718 від 17 грудня 2015 року та п. п. 1-4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС.
В даний розрахунок вартості послуг балансування обсягів природного газу ввійшли витрати публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз” на закупівлю природного газу у Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, що підтверджується актом приймання-передачі природного газу від 31 січня 2017 року між НАК “Нафтогаз України” та ПАТ “Укртрансгаз” на загальну суму 6 125 661 568,06 грн. для покриття негативного небалансу позивача, що утворився внаслідок несанкціонованого відбору природного газу відповідачем.
Отже, даний негативний небаланс за січень 2017 року був врегульований публічним акціонерним товариством “Укртрансгаз” як Оператором ГТС з власного ресурсу за допомогою надання послуг балансування обсягів природного газу позивачу.
Враховуючи вищенаведене, публічне акціонерне товариство “Укртрансгаз” просило суд позов задовольнити повністю.
В судовому засіданні, яке відбулося 23 травня 2018 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/1477/17.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, а також заслухавши пояснення представників учасників справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю виходячи з наступного:
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у січні 2017 року відповідачем був здійснений несанкціонований відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи, оскільки номінації стосовно обсягів природного газу на січень 2017 року Об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку “Престиж+” підтверджено не було. У зв'язку з чим позивач, посилаючись на п. 1 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем та п. 3.1. типового договору розподілу природного газу від 05 жовтня 2016 року, зазначає, що має право на отримання вартості компенсації обсягів небалансу за січень 2017 у розмірі 587 153 грн. 49 коп. У зв'язку з несплатою відповідачем вартості обсягів неврегульованого небалансу після отримання ним претензії позивача, останній звернувся з позовом до суду, в якому просить стягнути з Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Престиж+” вищевказану суму.
Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Черкасигаз” (позивач) є оператором газорозподільної системи, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Як передбачено п. п. 1, 3, 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором газорозподільної системи з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора газорозподільної системи.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Оператор газорозподільної системи зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором газорозподільної системи та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Як вбачається з матеріалів справи, 05 жовтня 2016 року між публічним акціонерним товариством “По газопостачанню та газифікації “Черкасигаз” (оператор газорозподільної системи) та Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Престиж+” (споживач), у відповідності до вищенаведених норм Кодексу, було укладено договір розподілу природного газу №01/21925/Т-16 шляхом підписання заяви-приєднання до умов типового договору розподілу природного газу (а.с. 11), відповідно до умов якого позивач зобов'язався надати відповідачу послугу з розподілу природного газу, а відповідач зобов'язався прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до п. 3.1. типового договору санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного з постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора газорозподільної системи у встановленому законом порядку оператором газотранспортної системи, а до відома споживача - його постачальником.
Згідно розділу І договору підтверджений обсяг природного газу - це об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, підтверджений оператором газотранспортної системи (включений до підтвердженої номінації) та доведений оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.
Судом встановлено, що публічним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (постачальник) та Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Престиж+” (споживач) укладено договір постачання природного газу №2644/1617-ТЕ-36 від 11 листопада 2016 року (а.с. 105-113), відповідно до п.2.6 якого розподіл (транспортування) природного газу за цим договором здійснює(ють) оператор (и) газорозподільних мереж (газотранспортної системи), а саме ПАТ “Черкасигаз”, з яким (якими) споживач уклав відповідний договір (договори).
Пунктом 3.2. договору постачання природного газу, передбачено, що споживач подає постачальнику до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на планові обсяги використання природного газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. У разі неподання або несвоєчасного подання заявки споживачем постачальник може користуватися плановими обсягами, зазначеним в п. 2.1. цього договору, на відповідний місяць.
Обсяги постачання підтверджуються постачальником шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в установленому законодавством порядку.
З наявних у матеріалах справи документів, а саме листа від 15 лютого 2017 року №26-1589/1.2-17 публічного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” (а.с. 87), судом встановлено, що у зв'язку з невиконанням п. 17 постанови Кабінету Міністрів України від 01 січня 2015 року №758 відповідачу не були підтверджені планові обсяги (номінації) природного газу за січень 2017 року.
Згідно абз. 45 п. 5 глави І розділу І Кодексу газотранспортної системи, несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період.
Як стверджує позивач, оскільки номінації щодо обсягу природного газу на січень 2017 року відповідачу підтверджено не було, то Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Престиж+” в січні 2017 року було здійснено несанкціонований відбір природного газу.
У зв’язку з відсутністю у відповідача номінації (лімітів) на січень 2017 року позивач вручив представнику відповідача повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №2883 від 29 грудня 2016 року (а.с.17) з пропозицією самостійно обмежити споживання природного газу до 01 січня 2017 року та підготувати до пломбування газоспоживне обладнання. Однак на зазначене повідомлення відповідач не відреагував.
Відповідно до повідомлення про припинення газопостачання за №115 від 18 січня 2017 року, відповідачу було повторно запропоновано самостійно відключитися до 23 січня 2017 року від газових мереж газоспоживання і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання. Однак дане повідомлення також було проігноровано відповідачем.
В зв’язку з відсутністю у відповідача підтвердження номінації (лімітів) та невиконанням ним вимог про самостійне відключення від газових мереж газопостачання, 27 січня 2017 року представником позивача було опломбовано об’єкт відповідача – котельню за адресою м. Черкаси, бул. Шевченка, 150 шляхом перекриття вхідної запірної арматури з встановленням інвентарної глушки та пломбуванням, про що складено акт за №237 (а.с.19).
30 січня 2017 року під час перевірки відключеного стану газоспоживаючого обладнання об’єкту відповідача за вищевказаною адресою, позивачем було встановлено несанкціоноване відновлення газоспоживання шляхом пошкодження пломбування, зняття інвентарної заглушки з відкриттям запірної арматури, про що складено акт за №239 та акт про порушення №71.
31 січня 2017 року при повторному виїзді представників позивача на адресу відповідача, з метою припинення газопостачання, відповідачем було відмовлено у доступі до газоспоживаючого обладнання, про що складено акт за №241, копію якого вручено представнику відповідача під підпис.
Фактичний об'єм споживання природного газу відповідачем в січні 2017 склав 54 391 м3, що підтверджується копією акту наданих послуг з розподілу природного газу (а.с. 24), який підписаний представниками як позивача, так і відповідача, підписи яких засвідчені печатками сторін.
Відповідно до п. 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами) буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи.
У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом газотранспортної системи, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора газотранспортної системи протягом зазначеного періоду), який буде віднесений Оператором газотранспортної системи на небаланс Оператора газорозподільної системи, тоді споживач має компенсувати Оператору газорозподільної системи його вартість, що розраховується за формулою:
В = (V ф - V п) х Ц х К, де
В - вартість природного газу, який компенсується Оператору газорозподільної системи;
Vф - об'єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період;
Vп - об'єм (обсяг) природного газу, фактично поставлений споживачу його постачальником (постачальниками) за відповідний розрахунковий період за даними Оператора газотранспортної системи;
Ц - ціна закупівлі природного газу Оператором газорозподільної системи для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у відповідний період;
К - коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 1,5.
При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, або внаслідок відмови в доступі до об'єкта споживача для здійснення Оператором газорозподільної системи припинення розподілу природного газу, або внаслідок невиконання споживачем письмової вимоги Оператора газорозподільної системи самостійно припинити (обмежити) споживання природного газу, коефіцієнт компенсації має становити 2.
Саме на підставі вищенаведеної норми, публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Черкасигаз”, як оператор газорозподільної системи, заявив позов про стягнення компенсації обсягів небалансу газу.
Так вартість природного газу за січень 2017 року становить: 54,391 м3 *8 374 грн. 80 коп. (ціна закупівлі природного газу Оператором газорозподільної системи для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у відповідний період) *2= 911 027 грн. 49 коп.
Позивач вказував, що відповідачем було сплачено частину коштів, в зв’язку з чим станом на день звернення до суду борг складає 587 153 грн. 49 коп.
Згідно п. 3-7 глави 3 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи (в редакції Кодексу станом на день виникнення спірних правовідносин) у разі позитивного значення місячного небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця:
здійснює продаж природного газу в розмірі небалансу іншим замовникам послуг транспортування;
здійснює закачування газу в обсязі місячного небалансу природного газу або його залишків шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації за цей газовий місяць.
У разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця:
здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування;
здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання остатнього небалансу за цей газовий місяць.
У разі підтвердження достатніх обсягів газу для покриття місячного небалансу у замовника послуг транспортування оператор газосховища здійснює балансуючу алокацію та надсилає її до оператора газотранспортної системи 12-го числа наступного місяця.
Замовники послуг транспортування після проведення заходів, передбачених пунктами 3 - 5 цієї глави, для врегулювання місячного небалансу оформлюють, підписують та скріплюють печатками додаткові акти приймання-передачі і коригуючі реєстри та надсилають оператору газотранспортної системи в строк до 12-го числа наступного місяця.
Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів:
1) при позитивному місячному небалансі - оператор надсилає оператору газосховища інформацію про замовника послуг транспортування, що має позитивний небаланс, та обсяг небалансу, а оператор газосховища проводить закачування природного газу (у тому числі шляхом заміщення) в обсязі небалансу та оформлення його в односторонньому порядку. У випадку відсутності у замовника послуг транспортування діючого договору зберігання природного газу замовник послуг транспортування зобов'язаний в строк до 14-го числа наступного місяця укласти з оператором газосховища договір зберігання;
2) при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.
У пункті 5 глави І розділу І Кодексу газотранспортної системи, наведено терміни, що використовуються у цьому Кодекс та їх значення, зокрема несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу. Номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності). Підтверджена номінація - підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності). Підтверджений обсяг природного газу - обсяг (об'єм) природного газу споживача (у тому числі прямого споживача), погоджений оператором газотранспортної системи на відповідний розрахунковий період із ресурсу постачальника споживача, що включений до підтвердженої номінації цього постачальника. Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації. Алокація - віднесення оператором газотранспортної системи обсягу природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників.
Таким чином, зважаючи на викладені норми та умови договору постачання, санкціонованим відбором споживачем природного газу є його відбір у межах договірного обсягу та за наявності підтвердженої номінації, за відсутності якої такі дії кваліфікуються як несанкціонований відбір газу.
Крім того, судом встановлено, що 17 грудня 2015 року між публічним акціонерним товариством “Укртрансгаз” (оператор ГТС) та публічним акціонерним товариством “По газопостачанню та газифікації “Черкасигаз” (замовник) укладено договір транспортування природного газу № НОМЕР_1, за умовами якого оператор ГТС надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг.
Судом встановлено, що місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, а тому врегульовувався оператором газотранспортної системи за рахунок надання послуг балансування (п. 7 глави 3 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи) і був віднесений Оператором газотранспортної системи на небаланс Оператора газорозподільної системи.
Отже, у зв'язку з не врегулюванням замовником негативного місячного небалансу в січні 2017 року в обсязі 54,391 тис.куб.м у строк та в порядку, визначеними умовами договору та Кодексом, публічним акціонерним товариством “Укртрансгаз” було надано позивачу послуги балансування, про що складено односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу від 25 травня 2017 року № 01-17-1512000718-БАЛАНС на загальну вартість таких послуг у розмірі 546 616 грн. 50 коп., у зв'язку з чим у позивача виникло зобов'язання здійснити оплату публічному акціонерному товариству “Укртрансгаз” в якості компенсації вартості неврегульованого небалансу із застосуванням відповідної формули та коефіцієнту “2”.
Відповідно до п. 3 глави 5 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи зобов'язаний надавати Регулятору інформацію щодо діяльності, пов'язаної з наданням послуг з балансування, в обсягах та формах, установлених Регулятором.
Матеріалами справи підтверджується надання інформації Регулятору щодо діяльності, пов’язаної з наданням послуг з балансування, що підтверджується довідкою за період з 01 січня 2017 року по 20 червня 2017 року (а.с. 257-263 т.1).
Також судом встановлено, що публічне акціонерне товариство “Укртрансгаз” звернулося до господарського суду Черкаської області з позовом до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Черкасигаз” про стягнення з відповідача 179 182 978 грн. 57 коп. заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, 19 319 223 грн. 74 коп. пені, 2 592 519 грн. 85 коп. 3% річних та 8 931 730 грн. 14 коп. інфляційних втрат, з підстав неналежного виконання відповідачем умов договору транспортування природного газу №1512000718 від 17 грудня 2015 року.
Представник публічного акціонерного товариства “Укртрансгаз” в судовому засіданні пояснив, що заявлений борг складається в тому числі за надані послуги балансування обсягів природного газу за січень 2017 року.
Рішення зі спору на даний час судом не прийнято, розгляд справи триває.
Пунктом 4 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, передбачено обов'язок споживача компенсувати оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу за наведеною в цьому пункті формулою за умови віднесення цього небалансу оператором ГТС на небаланс оператора ГРМ - позивача, незалежно від фактичної його оплати оператором ГРМ.
У зв'язку з тим, що у січні 2017 року виник неврегульований небаланс, який був віднесений на небаланс оператора ГРМ - позивача, і даний факт підтверджується вищенаведеними доказами, у відповідності до пункту 4 глави 5 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем відповідач зобов'язаний компенсувати позивачеві вартість неврегульованого небалансу.
Що стосується посилання відповідача на те, що всупереч розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 жовтня 2016 року №742-р “Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року” публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” не видало відповідачу номінацію на січень 2017 року слід зазначити наступне:
Згідно вищевказаного розпорядження для забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню публічному акціонерному товариству “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” та постачальникам природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. N 357 “Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії” (Офіційний вісник України, 2016 р., N 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації.
Водночас, питання належного/неналежного виконання ПАТ “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” умов договору поставки природного газу відповідачу не є предметом дослідження даного спору.
Відповідач, у разі виникнення будь-яких суперечок з даного приводу не позбавлений був можливостей на звернення до суду за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідач не спростував доводів позивача щодо права на компенсацію в даному випадку.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Престиж+”, бул. Шевченка,150, м. Черкаси, ідентифікаційний код 40348001 на користь публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Черкасигаз”, вул. Максима Залізняка, 142, м. Черкаси, ідентифікаційний код 03361402 – 587 153 грн. 49 коп. боргу та 8 807 грн. 30 коп. витрат на сплату судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 29 травня 2018 року.
Суддя А.В.Васянович