
Справа № 346/5683/17
Провадження № 2-а/346/44/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2018 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді П»ятковського В.І.
з участю секретаря Корбут Н.М.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Бігуняк Л.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови у виплаті одноразової грошової допомоги,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із даним адміністративним позовом, обґрунтовуючи заявлені вимоги тим, що перебуває на обліку в Коломийському об»єднаному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області та з 01 липня 2017 року призначено пенсію за віком згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» вищезгаданого закону має право отримати грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі десять місячних пенсій станом на день її призначення.
Оскільки така допомога при призначенні пенсії за віком йому виплачена не була, звернувся до відповідача з відповідною заявою. Листом від 06 жовтня 2017 року № 202/Б-15 Коломийського об»єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області йому відмовлено в нарахуванні та виплаті такої допомоги. Своє рішення відповідач мотивував тим, що на день досягнення пенсійного віку станом на 01 липня 2017 року працював на посаді водія вантажного автомобіля, період роботи на якій не зараховується до спеціального стажу, тому не дає підстав для виплати грошової допомоги відповідно до п.7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
На підтвердження того, що впродовж вищезазначеного періоду він, крім основного місця роботи на посаді водія вантажного автомобіля, працював за сумісництвом майстром виробничого навчання в Отинійському професійному ліцеї енергетичних технологій, подав відповідачу витяг з наказу № 56 від 01 жовтня 2016 року.
Однак представлені ним документи відповідачем до уваги не були прийняті. Вважає, що відмова відповідача у нарахуванні та виплаті йому одноразової грошової допомоги при призначенні пенсії за віком є протиправною. Зазначає, що законодавством не ставиться вимога щодо призначення пенсії за вислугу років педагогічним працівникам, а отже і виплати грошової допомоги в розмірі десять місячних пенсій працівникам освіти, в залежність до стажу за основним місцем роботи. Таке право надається і гарантується особі за виконання специфічної роботи, зокрема педагогічної діяльності, в тому числі й за сумісництвом.
Запис про роботу за сумісництвом на посаді майстра виробничого навчання в трудовій книжці відсутній, оскільки законодавством не встановлено обов»язкового внесення до трудової книжки відомостей про роботу за сумісництвом
В судовому засіданні позивач заявлений позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити, визнати протиправною відмову відповідача у нарахуванні та виплаті йому одноразової грошової допомоги та зобов»язати управління ПФУ нарахувати та виплатити йому вказану допомогу відповідно до положень п.7-1 розділу XV ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що з 01 липня 2017 року позивачу призначено пенсію в розмірі 1768,50 грн. при страховому стажі роботи 39 років 10 місяців.
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою щодо права на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, як особі, що на день досягнення пенсійного віку працювала в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п.п. «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, передбаченої п.7-1 розділу XV ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», та механізм виплати цієї допомоги визначено постановою КМУ від 23 листопада 2011 року № 1191. Згідно з зазначеним порядком, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 зазначеного Закону працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок -30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Перелік закладів і установ освіти, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затверджено Постановою КМУ від 04 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
На думку відповідача, робота на визначених Переліком № 909 посадах зараховується до спеціального стажу за умови, що ця робота є основною. Робота за сумісництвом, незалежно від обсягу педагогічного навантаження, права на отримання такої пенсії не дає.
Відповідно до даних трудової книжки ОСОБА_1 з 03 жовтня 2016 року по 30 червня 2017 року на період призначення пенсії він працював на посаді водія вантажного автомобіля Отинійського професійного ліцею енергетичних технологій, а тому підстав для призначення грошової допомоги згідно чинного законодавства не було. Зважаючи на викладене, просила в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень п.7-1 Розділу XV Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком, виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» передбачено, що робота на посаді майстра виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів дає право на пенсію за вислугу років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі заяви, поданої ним 05 липня 2017 року до Коломийського об»єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області призначена пенсія за віком, починаючи з 01 липня 2017 року. Розрахунок розміру пенсії проведено при страховому стажі 39 років 10 місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу відмовлено у виплаті грошової допомоги, оскільки на посаді майстра виробничого навчання Отинійського професійного ліцею енергетичних технологій, яка дає право на виплату такої допомоги, останній на день досягнення пенсійного віку, передбаченого с. 26 Закону України «Про загально обов»язкове державне пенсійне страхування» працював за сумісництвом, починаючи з 03 жовтня 2016 року по 30 червня 2017 року, тобто поєднував цю роботу з виконанням трудових обов»язків за основним місцем роботи на посаді водія вантажного автомобіля.
Прийняте рішення відповідач мотивував тим, що до спеціального стажу може бути зараховано лише періоди роботи на посаді майстра виробничого навчання за умови, що ця робота є основною, а робота за сумісництвом права на отримання такої пенсії не дає та не може бути зарахована і для розрахунку стажу, який дає право на разову грошову допомогу.
Однак з вказаною позицією відповідача суд не погоджується з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу законів про працю України працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Постановою Кабінету Міністрів України № 245 від 03 квітня 1993 року передбачено, що робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час.
Судом встановлено, що позивач з 03 жовтня 2016 року по 30 червня 2017 року працював на посаді водія вантажного автомобіля Отинійського професійного ліцею енергетичних технологій і в цей же період за сумісництвом на посаді майстра виробничого навчання по водінню цього ж навчального закладу. Наведене стверджується копією трудової книжки ОСОБА_1 та витягом з наказу № 56 від 01 жовтня 2016 року (а.с.8-11, 13).
За правилами ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсія за вислугу років відноситься до трудових пенсій. Статтею 3 Закону передбачено, що право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом, особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення. Вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У зазначених нормативно-правових актах відсутнє застереження щодо можливості призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти виключно з урахуванням стажу за основним місцем роботи. Таке право надається і гарантується особі за виконання специфічної роботи, що в даному випадку підтверджується даними, які були подані позивачем у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Оскільки у період з 03 жовтня 2016 року по 30 червня 2017 року ОСОБА_1 працював на посаді майстра виробничого навчання мав відповідне навантаження, отримував заробітну плату як майстер, то має право на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
На підставі наведеного та п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, хорони здоров»я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», керуючись ст.ст. 159-163 КАС України,суд
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Коломийського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківськійї області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги відповідно до п.7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії.
Зобов»язати Коломийське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківськійї області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до положень п.7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 29 травня 2018 року.
Суддя П'ятковський В. І.