Рішення № 74292921, 21.05.2018, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
465/1718/18
Номер документу
74292921
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

465/1718/18

2/465/1821/18

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

21.05.2018 року м.Львів

Франківський районний суд мюЛьвова у складі:

головуючого судді Ванівського Ю.М.

за участю секретаря Стасишин А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1, до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, -

установив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд постановити рішення, яким розірвати Договір про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води, укладений між Львівським міським комунальним підприємством «Львівтеплоенерго» з однієї сторони та ОСОБА_1 з іншої сторони; зобов'язати Львівське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» надати технічні умови на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення, послуг з централізованого постачання гарячої води та після виконання технічних умов скласти акт про відсутність центрального опалення та гарячого водопостачання; зобов'язати Львівське міське комунальне підприємством «Львівтеплооенерго» знати ОСОБА_1 з обліку, та не проводити нарахування плат за послуги з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що система централізованого теплопостачання в будинку вкрай застаріла і не мінялася, постійно порушується температурний режим у квартирі, гаряча вода, також не задовольняє потреб, оскільки не відповідає встановленим стандартам якості. Вказує, що позивач повідомила ЛКП «Львівтеплоенерго» про факт неналежного надання послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання. Проте, ЛКП «Львівтеплоенерго» жодним чином не відреагувало на подану заяву чим порушило вимоги п.п. 34,35 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води».

Позивачка в судове засідання не з'явилася, через канцелярію суду подала заяву про слухання справи у її відсутність.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про час і місце слухання справи.

Вивчивши та оцінивши всі докази по справі, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги слід задоволити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 ЦПК України, завдання цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

Судом встановлено, що згідно копії витягу про державну реєстрацію прав квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної часткової власності ОСОБА_1.

Згідно Акту обстеження житлової квартири в будинку АДРЕСА_1 на предмет визначення впливу її відключення від мереж центрального опалення на гідравлічний та тепловий режим встановлено, що права мешканців будинку на належне теплопостачання та підтримання комфортних температурних режимів не будуть порушені внаслідок відключення квартири №67 за умови дотримання вище зазначених вимог та влаштування індивідуального опалення згідно розробленого робочого проекту. Технічні умови на відключення від центральної системи опалення, а також на встановлення електричного індивідуального опалення отримати в уповноважених організацій.

Так, постанова КМУ від 31 жовтня 2007р. №1268 «Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, прямо обмежує конституційні права громадян та норми Закону України «Про теплопостачання» від 2.06.2005р. №2633-ІV, а саме ч. 1 ст. 24 «права та основні обов'язки споживача теплової енергії» щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Вказане право також гарантується ст. ст. 55, 124 Конституції України.

Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 липня 2005р. №630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»: «Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води».

Положення п. 25 цієї ж постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. А відтак самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відповідно до наведеного положення, позивач звернувся до районної адміністрації (як центрального органу виконавчої влади) про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в будинку для реалізації свого права.

Відповідно до «Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник, наймач (орендар) приміщення зазначає причини відключення.

Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

Більше того, керуючись ч.2 ст. 383 «Право власника житлового будинку, квартири» ЦК України, потрібно врахувати наступне: «Власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, -- за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку». Таким чином, позивач має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення. Встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

У ч.2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно з ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхнього невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Діючі норми і правила допускають встановлення автономних газових опалювальних котлів. При цьому враховується характерні особливості в кожному окремому випадку. Якщо діючий переріз труб системи газопостачання квартир в будинку не дозволяє додаткового підключення газового опалювального котла, то таке підключення можливе шляхом окремого вводу в квартиру від зовнішньої газової труби газопостачання будинку. В даному випадку позивачем підготовлено таке автономне опалення.

Таким чином, з огляду на вищенаведене, та керуючись ст.ст. 19, 22, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 319, 383 ЦК України, ст.ст. ст. ст. 3, 4, 15, 31, 60, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, ст. 24, 59, 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5, 6, 15, 16, 19, 24, 25 Закону України «Про теплопостачання» рішення виконкому Львівської міської ради від 10.03.2006р. №297, наказом міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р., --

постановив:

Позов задоволити.

Розірвати Договір про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води, укладений між Львівським міським комунальним підприємством «Львівтеплоенерго» з однієї сторони та ОСОБА_1 з іншої сторони.

Зобов'язати Львівське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» надати технічні умови на відключення квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення, послуг з централізованого постачання гарячої води та після виконання технічних умов скласти акт про відсутність центрального опалення та гарячого водопостачання.

Зобов'язати Львівське міське комунальне підприємством «Львівтеплооенерго» знати ОСОБА_1 з обліку, та не проводити нарахування плат за послуги з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води.

Стягнути солідарно з Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 2114,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення Франківського районного суду м. Львова може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Львівської області через суд першої інстанції. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Ванівський Ю.М.