
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
29.05.2018 р. № 820/4006/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мельников Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1, що одночасно діє і в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, про звільнення від сплати судового збору по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, що одночасно діє і в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, третя особа на стороні позивача: Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, що одночасно діє і в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду із позовом в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради з дострокового - з 01.04.2018 року, припинення ОСОБА_1 надання раніше призначеної житлової субсидії на оплату комунальних послуг;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради з ненадання ОСОБА_1 з 01.04.2018 року житлової субсидії на оплату комунальних послуг та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради надати ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) житлову субсидію на оплату комунальних послуг за квітень 2018 року у розмірі, який враховує зміни до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженому постановою КМУ від 04.03.2002 р. № 256, прийняті постановою КМУ від 8 листопада 2017 р. № 951 та постановою КМУ від 21.02.2018 р. № 114 щодо фінансування субсидій у відповідності до фактичних нарахувань;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради з не надання ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року житлової субсидії на оплату комунальних послуг у розмірі, що відповідає вартості фактично наданих комунальних послуг за вирахуванням її обов'язкової частки платежу 17,11 грн. та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради за рахунок його бюджетних асигнувань на її користь кошти на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправною бездіяльністю, за період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року у сумі 1764,89 (одна тисяча сімсот шістдесят чотири) грн. 89 коп.
Разом із позовною заявою позивачем подано заяву про звільнення її від сплати судового збору, в якій заявник просить суд з врахуванням майнового стану звільнити її від сплати судового збору за подання позову до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, який стосується соціальних питань та пов'язаний з ними. Також вказано, що якщо суд з якихось підстав вважатиме звільнення позивача від сплати судового збору неможливим, позивач просить зменшити судовий збір, встановивши його розмір на рівні до 150 грн.
В обґрунтування вказаного клопотання позивачем в адміністративному позові вказано, що вона є працездатною особою, яка займає посаду архітектора II категорії в ННЦ «Інститут метрології» (м. Харків), проте станом на час подання позивачем позову позивач вже два роки знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, а тому фактично не працює, отримуючи лише соціальну допомогу по догляду за дитиною до трьох років у розмірі 860,00 грн. Позивач зверталась до роботодавця з приводу можливості працювати вдома, але отримала відмову. Отже, оскільки дохід позивача становить лише щомісячна допомога по догляду за дитиною до трьох років в розмірі 860,00 грн., то майновий стан позивача не дає можливості сплатити судовий збір. На підтвердження вказаних обставин до суду надано копію відповіді першого заступника начальника Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації Т.Б. Бабенко від 23.04.2018 р. № Г-2353/01-44/39, копії відповідей ННЦ «Інститут метрології», копію декларації від 22.05.2018 року, прийнятої відповідачем 22.05.2018 року №372.
Дослідивши заявлене клопотання та перевіривши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно з ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року - 1762,00 гривень.
Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є три вимоги немайнового характеру та вимога майнового характеру щодо стягнення суми, а отже ставка судового збору за подання зазначеного позову становить 2112,60 грн. за вимоги немайнового характеру та 704,80 грн. за вимоги майнового характеру.
Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, у розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в ухвалах від 28.09.2015 по справі № 21-5496а15 та від 18.02.2016 по справі 826/6756/15.
Таким чином, враховуючи викладене, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним частково задовольнити заяву про звільнення від сплати судового збору та звільнити ОСОБА_1, що одночасно діє і в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, від сплати судового збору по адміністративній справі №820/4006/18.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1, що одночасно діє і в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, про звільнення від сплати судового збору - задовольнити частково.
Звільнити ОСОБА_1, що одночасно діє і в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, від сплати судового збору по адміністративній справі № 820/4006/18.
В задоволенні решти вимог заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мельников Р.В.