
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2018 р. Справа № 818/1269/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
представники позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - Панасенка Б.А., Острого Д.О.,
третьої особи - ОСОБА_4,
представника третьої особи - ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Головного територіального управління юстиції у Сумській області, державного реєстратора відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Головного територіального управління юстиції у Сумській області Чумак Олени Іванівни, треті особи - в.о.голови Сумської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України" ОСОБА_4, Всеукраїнська громадська організація інвалідів "Союз Чорнобиль України", Сумська обласна організація ВГОІ "Союз Чорнобиль України" про визнання дій протиправними та скасування реєстраційного запису,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_6, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Сумській області, Чумак Олени Іванівни державного реєстратора відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа в.о. голови Сумської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» ОСОБА_4, в якому просить:
- визнати протиправними дії державного реєстратора Чумак Олени Іванівни державного реєстратора відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Головного територіального управління юстиції у Сумській області щодо внесення змін до відомостей про Громадську організацію «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника громадської організації організації «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» з ОСОБА_6 на тимчасово виконуючого обов'язки ОСОБА_4;
- скасувати реєстраційний запис про внесення змін до відомостей про громадську організацію «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника Громадської організації «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» з ОСОБА_6 на тимчасово виконуючого обов'язки ОСОБА_4.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач є головою Громадської організації «Сумська обласна організацію Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» (далі - Сумська обласна організація). В березні 2018 року позивачу стало відомо, що 22 лютого 2018 року державним реєстратором Головного територіального управління юстиції у Сумській області була проведена зміна керівника Громадської організації «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», замість голови ОСОБА_6 внесено відомості щодо в.о. обов'язки голови ОСОБА_4
Позивач вважає, що держана реєстрація змін керівника проведена з порушенням норм чинного законодавства.
Так, державна реєстрація керівника була проведена, зокрема, на підставі наказу № 1 Президента ВГОІ «Союз Чорнобиль України» про призначення тимчасово виконуючого обов'язки голови Сумської обласної організації ВГОІ «Союз Чорнобиль України» від 02.01.2018р. та витягу з Протоколу засідання Центральної Ради Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» від 31.01.2018р.
Позивач стверджує, що вказаний наказ суперечить статуту Всеукраїнської громадської організації, зокрема пунктом 7.4 Статуту визначено вичерпний перелік повноважень керівника, до якого не відноситься право в односторонньому порядку змінювати керівника обласної громадської організації. Протокол засідання Центральної Ради Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» від 31.01.2018р також суперечить статуту Всеукраїнської громадської організації, зокрема пунктом 7.2.7. Статуту визначено вичерпний перелік компетенції Центральної ради, про те до її числа не відноситься питання затвердження наказів Президента про зміну керівника обласної організації.
Таким чином, позивач вважає, що державним реєстратором проведено реєстраційну дію по зміні керівника юридичної особи з порушення вимог ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", не отримано реєстр осіб, які брали участь в засіданні Центральної ради та не перевірено документи, що підтверджують правомочність прийнятого рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру.
Крім того, державним реєстратором Головного територіального управління юстиції у Сумській області проведено реєстраційну дію по зміні керівника громадської організації не зробивши правового висновку за результатами правової експертизи поданих для державної реєстрації документів на їх відповідність статуту громадської організації.
Ухвалою суду було відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено проводити розгляд справи за правилами загального провадження.
Представником відповідача надано суду відзив на позовну заяву, в якому він просить у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на наступне.
Представник відповідача зазначає, що у поданому державному реєстратору пакеті документів рішенням уповноваженого органу управління юридичної особи є Наказ Президента ВГОІ «Союз Чорнобиль України», що відповідає вимогам підпункту 4 пункту 7.4.2 Статуту ВГОІ «Союз Чорнобиль України, яким передбачено, що Президент реалізує оперативне керівництво організаціями «Союзу», видає розпорядження та накази, які підлягають обов'язковому затвердженню Центральною Радою «Союзу». Наряду з цим було подано документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення Президентом ВГОІ «Союз Чорнобиль України», а саме: Витяг з протоколу засідання Центральної ради ВГОІ «Союз Чорнобиль України» від 31.01.2018 року.
Представником позивача було подано відповідь на відзив, в якій він стверджує, що пунктом 7.4.2 Статуту Всеукраїнської громадської організації зазначено, що Президент «Союзу», «реалізує оперативне керівництво організаціями «Союзу», видає розпорядження та накази, які підлягають обов'язковому затвердженню Центральною Радою «Союзу». Саме поняття оперативного управління, закріплене у ст. 137 Господарського кодексу України і застосовується воно до права управління майном суб'єкта господарювання, а не права призначати чи звільняти керівників організацій «Союзу». Відповідно до п. 9.4 Статуту Громадської організації «Сумська обласна організація ВГОІ «Союз Чорнобиль України» (далі Обласна громадська організація) виключно до компетенції засідання Ради «Організації» відноситься припинення виконання Головою «Організації» його повноважень до скликання позачергової конференції та обрання тимчасово виконуючого обов'язки Голови «Організації (ради)». Такі самі положення містить пункт 6.9.8. Статуту Всеукраїнської громадської організації, в якому зазначено, що до компетенції Ради обласної організації «Союзу» відноситься питання припинення Голови організації його повноважень та обрання тимчасово виконуючого обов'язки Голови організації.
Таким чином представник позивача вважає, що статутом Всеукраїнської громадської організації та статутом Обласної громадської організації не передбачена можливість зміни керівника обласної організації на підставі наказу Президента «Союзу», це питання належить до виключної компетенції відповідної ради обласного осередку.
Крім того, третя особа т.в.о. голови Сумської обласної організації ВГОІ "Союз Чорнобиль України" ОСОБА_4 подав суду пояснення щодо позовних вимог, в яких зазначив, що ОСОБА_6 під час роботи на посаді голови СОГОІ "Союз Чорнобиль України" було допущено ряд порушень Статуту ВГОІ "Союз Чорнобиль України".
Під час підготовчого провадження судом було залучено в якості третіх осіб Сумську обласну організацію Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» (далі - СОГОІ "Союз Чорнобиль України") та Всеукраїнську громадську організацію інвалідів «Союз Чорнобиль України» (далі - ВГОІ "Союз Чорнобиль України"). Зазначені особи письмових пояснень суду не надавали.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечували та просили у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представники третіх осіб також проти позову заперечували та зазначили, що на засіданні Центральної Ради ВГОІ "Союз Чорнобиль України", що відбулося 16.10.2017, було прийнято рішення про виключення ОСОБА_6 зі складу членів ВГОІ "Союз Чорнобиль України", відтак на думку зазначених представників, ОСОБА_6 не може бути головою СОГОІ "Союз Чорнобиль України".
Суд, заслухавши представника позивача, представників відповідача, представників третіх осіб, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 на час виникнення спірних правовідносин був головою Громадської організації «Сумська обласна організацію Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України».
22.02.2018 року державним реєстратором Головного територіального управління юстиції у Сумській області на підставі відповідного рішення була проведена державна реєстрація змін до відомостей про громадське об'єднання Громадська організація «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», що містяться в Єдиному державному реєстрі, в частині змін керівника юридичної особи, а саме зазначено замість ОСОБА_6, в.о. обов'язки голови ОСОБА_4 (т.1 а.с. 57).
З матеріалів справи суд вбачає, що державна реєстрація зазначених змін до відомостей про громадське об'єднання була проведена на підставі наступних документів:
- заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб від 20.02.2018р. (т.1 а.с. 100 - 101);
- наказу від 02.01.2018р. № 1 Президента ВГОІ «Союз Чорнобиль України» про призначення тимчасово виконуючого обов'язки голови Сумської обласної організації ВГОІ «Союз Чорнобиль України» (т.1 а.с. 102);
- витягу з протоколу засідання Центральної Ради Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» від 31.01.2018р. (т.1 а.с. 103 - 104);
- відомостей про керівника громадської організації (т.1 а.с. 105);
- квитанції про сплату адміністративного збору (т.1 а.с. 106).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначає Закон України «Про громадські об'єднання».
Відповідно до частин 1, 3 статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання», громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів.
Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та Закон України «Про громадські об'єднання».
Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (стаття 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон про державну реєстрацію).
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону про державну реєстрацію, суб'єктами державної реєстрації є, зокрема, територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація базується на таких основних принципах:
1) обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі;
2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення;
3) врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом;
4) державної реєстрації за заявницьким принципом;
6) єдності методології державної реєстрації;
7) об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі;
8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону;
9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Державний реєстратор у своїй діяльності керується Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», Законом України «Про громадські об'єднання», Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5 та іншими нормативно-правовими актами.
Суд зазначає, що для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу (в частині зміни керівника) подається вичерпний перелік документів, визначений частиною 4 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», а саме:
1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру;
3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання;
4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування;
5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;
6) документ про сплату адміністративного збору.
Судом встановлено, що рішенням уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру є наказ від 02.01.2018р. № 1 Президента ВГОІ «Союз Чорнобиль України» про призначення тимчасово виконуючого обов'язки голови Сумської обласної організації ВГОІ «Союз Чорнобиль України», затверджений протоколом засідання Центральної Ради ВГОІ «Союз Чорнобиль України» від 31.01.2018. (т.1 а.с. 102 - 104).
Позивач стверджує, що даний наказ та протокол суперечить Статуту Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України», зокрема пункту 7.2.7. та пункту 7.4 Статуту, оскільки до повноважень керівника, не відноситься право в односторонньому порядку змінювати керівника обласної громадської організації та до компетенції Центральної ради, не відноситься питання затвердження наказів Президента про зміну керівника обласної організації. Суд не погоджується з таким твердженням позивача, та вважає його таким, що спростовується матеріалами справи.
Так, згідно п. 6.1. Статуту Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України», «Союз» будується за територіальним принципом. Його основу складають місцеві осередки (первинні організації, районні, міські, та обласні організації), а також відокремлені підрозділи, що утворюються за місцем проживання або місцем роботи громадян. Усі осередки самостійні у вирішенні місцевих питань і підзвітні вищим керівним органам «Союзу», їх рішення не повинні суперечити чинному законодавству України та цьому Статуту (п.6.3. Статуту т.1 а.с. 17 - 21).
Пунктом 6.9. Статуту Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України», «Союз» визначено, що керівними органами обласної організації є: конференція, Рада обласної організації, Голова обласної організації, Правління, Ревізійна коміся.
Відповідно до п.п. 6.9.1, 6.9.4. Статуту Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України», вищим керівним органом обласної організації «Союзу» є Конференція, до компетенції якої, зокрема, відноситься обрання Голови обласної організації «Союзу»
Згідно п.6.9.8. до компетенції Ради обласної організації «Союзу», зокрема, відноситься, у випадках порушення Головою обласної організації положень Статуту «Союзу», використання посадових повноважень в корисних цілях, прийняття рішень, що завдають шкоди, організації, припинення виконання Головою організації його повноважень до скликання позачергової Конференції. На період підготовки до позачергової Конференції Рада обирає Тимчасово Виконуючого обов»язки голови організації, який складає свої обов»язки відразу ж після відкриття першого засідання позачергової Конференції місцевої обласної організації «Союзу».
Суд зазначає, що аналогічні норми містить і Статут Громадської організації «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», зокрема п.9.3 - 9.5 (т.1 а.с. 69 - 77).
Отже, перелічені норми Статутів передбачають компетенцію керівних органів обласної організації щодо вирішення питання обрання Голови та припинення його повноважень у разі порушення Головою обласної організації положень Статуту «Союзу» чи використання посадових повноважень в корисних цілях.
Разом з тим, з наказу від 02.01.2018р. № 1 Президента ВГОІ «Союз Чорнобиль України», суд вбачає, що даним наказом було покладено виконання обов'язків Голови Громадської організації «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» на ОСОБА_4 на період відсутності Голови організації.
Тобто, вказаний наказ не містить норм про припинення повноважень Голови обласної організації ОСОБА_6 чи обрання нового Голови обласної організації.
Відповідно до пункту 7.4. Статуту Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», вищою посадовою особою в «Союзі» є Президент «Союзу», який зокрема, реалізує оперативне керівництво організаціями «Союзу», видає розпорядження та накази, які підлягають обов'язковому затвердженню Центральною Радою «Союзу».
Виходячи із аналізу зазначених норм Статутів, суд вважає, що вирішення питання виконання обов'язків Голови обласної організації у разі відсутності Голови, відноситься до сфери оперативного керівництва відповідно до пункту 7.4. Статуту Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», враховуючи, що зазначеними Статутами по іншому не врегульовано вирішення питання виконання обов'язків на період відсутності Голови обласної організації.
При цьому, суд вважає, що позивач безпідставно ототожнює різні за змістом поняття «оперативного керівництва» та «оперативного управляння», оскільки останнє стосується правового регулювання питань користування і розпорядження майном.
Крім того, суд зважає на те що наказ від 02.01.2018р. № 1 Президента ВГОІ «Союз Чорнобиль України» позивачем не оскаржувався, про що в судовому засіданні зазначив представник позивача.
Також суд зазначає, що невід'ємною частиною рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, згідно Закону про державну реєстрацію, є реєстр присутніх осіб, які брали участь в засіданні, на якому прийняте відповідне рішення. Рішення про призначення т.в.о. Громадської організації «Сумської обласної організації ВГОІ «Союз Чорнобиль України» було прийнято одноособово Президентом (який є уповноваженим органом згідно ч.4 ст.17 Закону України про державну реєстрацію, а не колегіальним органом управління, що виключає та унеможливлює необхідність подання реєстру осіб.
Відтак, виходячи з викладеного, та враховуючи, що для оскаржуваної державної реєстрації було подано документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення Президентом ВГОІ «Союз Чорнобиль України», а саме витяг з протоколу засідання Центральної ради від 31.01.2018 року, суд вважає безпідставним твердження позивача про необхідність для проведення оскаржуваної державної реєстрації змін наявність вказаного реєстру осіб.
Крім того, суд вважає безпідставним посилання позивача на порушення відповідачем розділ V Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5 (далі - Порядок), оскільки Розділом V Порядку передбачено особливості проведення державної реєстрації політичних партій. Суд зазначає, що взагалі чинним Порядком передбачено виготовлення правового висновку лише для державної реєстрації політичних партій.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що під час розгляду справи, відповідач довів правомірність прийнятого ним рішення про державну реєстрацію змін до відомостей про громадське об'єднання Громадська організація «Сумська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» в частині зміни керівника юридичної особи.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними, та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_6 до Головного територіального управління юстиції у Сумській області, державного реєстратора відділу державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань Головного територіального управління юстиції у Сумській області Чумак Олени Іванівни, треті особи - в.о.голови Сумської обласної організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України" ОСОБА_4, Всеукраїнська громадська організація інвалідів "Союз Чорнобиль України", Сумська обласна організація ВГОІ "Союз Чорнобиль України" про визнання дій протиправними та скасування реєстраційного запису - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 29.05.2018 року.
Суддя В.О. Павлічек