
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2018 р. № 814/1005/18 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018
про:визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонда України м. Миколаєва Миколаївської області про визнання протиправними дії щодо розрахунку матеріальної допомоги, як складової для визначення заробітку з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону України № 889 та Постанови № 622,із заробітної плати зазначеної у довідках, виданих Управлінням капітального будівництва Миколаївської облдержадміністрації від 01.06.2017 № 303/03-15/01 та 304/03-15/01 для використання при здійсненні розрахунку пенсії з 02.06.2017, зобов'язання здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення 2834,85 грн., як складової для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії, згідно поданих довідок про заробітну плату з 02.06.2017 з виплатою недовиплаченої різниці за минулий час.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії з 10278,98 грн. до 9388,87грн. Врахував суму матеріальної допомоги не в повному обсязі, як складової для розрахунку пенсії, а тільки на 56%.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки розрахунок пенсії позивачу було здійснено відповідно до вимог Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач отримує з 02.06.2017 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889 в сумі 10278 грн. В січні та лютому позивач отримала на 890,11 грн. менше пенсії, що склало 9388,87 грн.
28.02.2018 позивач звернулась до управління із заявою щодо роз'яснення, з яких підстав їй зменшили розмір пенсії.
13.03.2018 відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що сума пенсії розрахована відповідно до Закону України « Про державну службу» та постанови КМУ №622 на підставі довідок про складові заробітної плати. Матеріальна допомога за 2016 рік з 05.2016 по 12.2016(10440,60+10691,12):12)х8= 14087,45 грн. Матеріальна допомога з 01.2017 по 05.2017 склала (15721,82:12)х5 міс=6550,76 грн. Потім суми матеріальної допомоги за 2016 та 2017 рік склали 14087,45+6550,76:13=1 587,55 грн. Також відповідач повідомив позивача, що при призначенні їй пенсії невірно було обчислено розмір середньомісячного заробітку та за період з02.06.2017 по 31.12.2017 утворилась переплата пенсії в сумі 5671,48 грн.
Відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» № 889 визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
П.2розділуХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 визначено втрату чинності Закону № 3723 « Про державну службу», крім ст.37, якою визначено, що розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.4 постанови КМУ №622 від 14.09.2016 « Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» зазначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
-посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби;
-розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
-у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців,
-матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Відповідно до вищезазначеного Порядку розрахунковий період для визначення заробітку, з якого обчислюється пенсія позивачу складає 13 міс за період з 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону№889) по 31.05.2017 дата звільнення позивача з державної служби.
Позивач вважає, що відповідач невірно розрахував суму матеріальної допомоги, яка враховується для обчислення пенсії в сумі 1 587,55 грн. , що ця сума повинна складати 2 834,85 грн., яка вийшла шляхом складання суми матеріальної допомоги за 2016 та 2017 рік та діленням на 13 місяців: 10440,60+10691,12+15721,82:13= 2 834,85 грн.
Суд не погоджується з розрахунком позивача з огляду на таке:
Відповідно до Порядку №622 у разі коли в осіб, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців.
У позивача таких місяців 13, тому надбавка за інтенсивність праці та премія щомісячна вираховувалась шляхом ділення на 13. Позивач застосував такий же алгоритм розрахунку матеріальної допомоги, як для інших виплат, але для розрахунку суми матеріальної допомоги, яка враховується для визначення пенсії визначений Порядком № 622 інший алгоритм.
Для розрахунку суми матеріальної допомоги, яка враховується при визначенні суми пенсії відповідно до Порядку № 622 встановлено, що матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Відповідно до ч.2 ст.54 Закону України « Про державну службу» № 889 державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Порядок надання та розмір такої допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань» N 500 від 08.08.2016 державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви.
Матеріальна допомога сплачується раз на рік, тому розрахунковим періодом буде 12 місяців. З цих 12 місяців враховується та частина місяців, яка відповідає кількості місяців в розрахунковому періоді - в році, які враховуються для обчислення пенсії.
Позивачу для обрахунку пенсії застосовувався період з 01.05.2016 по 31.05.2017, тому відповідач правомірно врахував у 2016 році 8 місяців: з травня по грудень, а у 2017 році 5 місяців: з січня по травень для обрахунку суми матеріальної допомоги для визначення суми пенсії, тому відповідач правомірно спочатку поділив суму матеріальної допомоги отриманої позивачем у відповідному році на 12 місяців, а потім помножив на суму місяців, які враховуються для обчислення пенсії.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких
ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивач не довів суду, що відповідач діяв протиправно, тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко