
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1077/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
02 квітня 2018 року ОСОБА_1 /надалі - позивач; ОСОБА_1./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - відповідач/, з урахування уточненої позовної заяви /а.с. 32-37/, про визнання протиправним обмеження належної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром 70 процентів грошового забезпечення, вчиненого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області під час виконання рішення суду по справі №537/4008/17, та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на виконання рішення суду по справі №537/4008/17 здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням її розміру 79 процентів основних і додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату недоотриманих пенсійних виплат не пізніше 25 числа місяця, в якому дане рішення суду набрало чинності.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області на виконання судового рішення здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення, а не з 79 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, що порушує його право на належний соціальний захист та отримання пенсійних виплат у передбачених законодавством України розмірі та строк.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №816/1077/18, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с. 2-5/.
14 травня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 60-62/, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що починаючи з 01.01.2016 пенсію позивачу перераховано на виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2017 у справі № 537/4008/17 у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та здійснено виплату різниці, починаючи з 01.01.2016. Вказує, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок - 01.01.2016, чинною була редакція статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення. Тому при проведенні перерахунку на підставі поданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області довідки про нове грошове забезпечення починаючи з 01.01.2016 пенсія позивачу була встановлена в розмірі 70% від грошового забезпечення - 4761 грн. 91 коп.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", що підтверджується пенсійним посвідченням № 94/12068, виданим 06.02.2006, копія якого наявна в матеріалах справи /а.с. 11/.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, що відповідачем не заперечується.
Згідно висновку про призначення пенсії за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 на бувшого співробітника, посада: ст. оперуповноважений спец. відділення ДСБЕЗ при УМВС Укр. в Полт. обл., звання «майор міліції» щодо ОСОБА_1, який був звільнений 31.12.2005 у відставку за віком, затвердженого начальником ВФРЕ УМВСУ в Полтавській області 05.02.2006, відповідно до ст. 13 а закону пенсію ОСОБА_1 призначено з 31 грудня 2005 року в основному розмірі пенсії 79% - 2633,00 грн. /а.с. 71/.
Таким чином, позивачу призначено пенсію з 31.12.2005 у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2017 у справі №537/4008/17, яка набрала законної сили 17.01.2018, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області № 4/12068 від 04.05.2017 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 та після перерахунку здійснити відповідні виплати, з урахуванням проведених виплат. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /а.с. 78-83/.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 у справі № 537/4008/17, яка набрала законної сили 17.01.2018, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області залишено без задоволення. Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2017 по справі №537/4008/17 залишено без змін. /а.с. 50-53, 84-88/.
На виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2017 у справі №537/4008/17 Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016. При цьому перерахунок пенсії проведено відповідачем виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі 4761 грн. 91 коп., що підтверджується розпорядженнями про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у пенсійній справі № 9412068 (пенсія за вислугу років), копії яких наявні у матеріалах справи /а.с. 67-68/.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 22.02.2018 № 1525/03-24/1 за результатами розгляду заяви позивача щодо перерахунку пенсії за судовою постановою та надання копій документів ОСОБА_1 повідомлено, що в результаті проведеного перерахунку за постановою суду основний розмір пенсії склав 4761,91 грн. (6802,73 грн. х 70%, де 70% - максимальний розмір пенсії за вислугу років, передбачений ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на момент проведення перерахунку, встановленого судом - 01.01.2016). Крім того, надіслано на адресу відповідача копії розпоряджень про перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016 та копію розрахунку на доплату пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 /а.с. 43-46/.
Позивач не погодився з діями відповідача щодо перерахунку пенсії, виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення замість 79 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесені доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно зі статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Матеріалами справи підтверджено, що постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2017 у справі №537/4008/17 /а.с. 78-83/, яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 /а.с. 50-53, 84-88/, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полатвській області № 4/12068 від 04.05.2017 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 та після перерахунку здійснити відповідні виплати, з урахуванням проведених виплат. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Зі змісту вказаних судових рішень у справі №537/4008/17 вбачається, що у справі №537/4008/17 ОСОБА_1 не оскаржувалися рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука від 24.11.2017 у справі №537/4008/17 Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016. При цьому перерахунок пенсії проведено відповідачем виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення (вислуга років 28) у розмірі 4761 грн. 91 коп., що підтверджується розпорядженнями про перерахунок пенсії ОСОБА_1 у пенсійній справі № 9412068 (пенсія за вислугу років), копії яких наявні у матеріалах справи /а.с. 67-68/.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 22.02.2018 № 1525/03-24/1 за результатами розгляду заяви позивача щодо перерахунку пенсії за судовою постановою та надання копій документів ОСОБА_1, серед іншого, повідомлено, що в результаті проведеного перерахунку за постановою суду основний розмір пенсії склав 4761,91 грн. (6802,73 грн. х 70%, де 70% - максимальний розмір пенсії за вислугу років, передбачений ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на момент проведення перерахунку, встановленого судом - 01.01.2016). /а.с. 43/.
Згідно висновку про призначення пенсії за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" від 09.04.1992 на бувшого співробітника, посада: ст. оперуповноважений спец. відділення ДСБЕЗ при УМВС Укр. в Полт. обл., звання «майор міліції» щодо ОСОБА_1, який був звільнений 31.12.2005 у відставку за віком, затвердженого начальником ВФРЕ УМВСУ в Полтавській області 05.02.2006, відповідно до ст. 13 а закону пенсію ОСОБА_1 призначено з 31 грудня 2005 року в основному розмірі пенсії 79% - 2633,00 грн. /а.с. 71/.
Таким чином, позивачу призначено пенсію з 31.12.2005 у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням № 94/12068, виданим 06.02.2006, копія якого наявна в матеріалах справи /а.с. 11/.
Пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Отже, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Згідно зі статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції Закону № 3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності в цій частині 01 травня 2014 року, статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в наступній редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, провадження № К/9901/849/17.
Відтак, суд вважає необґрунтованими та не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застосування при перерахунку пенсії позивача статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції чинній на 01.01.2016, якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року пенсії у розмірі 79 відсотків відповідних сум грошового забезпечення вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у не спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів ОСОБА_1 вийти за межі позовних вимог, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року пенсії у розмірі 79 відсотків відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року пенсію у розмірі 79 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Щодо позовної вимоги позивача здійснити виплату недоотриманих пенсійних виплат не пізніше 25 числа місяця, в якому дане рішення суду набере чинності, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, вимоги частини 1 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо строків виплати пенсії не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, застосовуються у разі відсутності спору щодо її нарахування.
Разом з тим, статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
При цьому процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульовані розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на це, суд дійшов висновку про відмову у позові у частині вказаних позовних вимог.
За викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.
Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Суд бере до уваги те, що спір у даній справі виник внаслідок неправильних дій відповідача щодо перерахунку пенсії, відтак суд вважає за можливе на підставі частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України покласти на відповідача судові витрати позивача повністю.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року пенсії у розмірі 79 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року пенсію у розмірі 79 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 39600, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич