
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2018 р. Справа № 643/7995/17
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
22 червня 2017 року позивач, ОСОБА_1, звернулася до Московського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати протокол управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 25.05.2017 про відмову в проведенні перерахунку пенсії на підставі наданої управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради довідки № 01-5-1 від 25.04.2017;
зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова перерахувати та виплачувати пенсію на підставі довідки виконавчого комітету управління будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради № 01-5-1 від 25.04.2017, включивши до складу заробітної пати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, десять окладів при виході на пенсію із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію 90%.
В обґрунтування позовних вимог вказала, що її право на перерахунок пенсії із включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, десять окладів при виході на пенсію є беззаперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а від так дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є незаконними.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 26.06.2017 відкрито скорочене провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити певні дії.
19.07.2017 УПФУ в Московському районі м. Харкова подані до суду заперечення проти позову, в яких відповідач просить у задоволенні позову відмовити з таких підстав. Так, відповідачем зазначено, що позивач дійсно перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, як державний службовець, згідно Закону України «Про державну службу» з 13.10.2008. При призначенні пенсії у 2008 році ОСОБА_1 надала довідку про заробіток для обчислення пенсії № 34 від 09.10.2008 видану управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період роботи з 01.10.2006 по 30.09.2008. В адміністративному позові позивач просить включити до заробітної плати, з якої нараховувалась пенсія за період з 01.10.2006 по 30.09.2008, виплати зазначені в графі «Інші виплати» на підставі довідки про складові заробітної плати № 01-5-1 від 25.04.2017, яка містить виплати за інший період ніж з якого обчислюється пенсія, а саме за період роботи з 01.10.2009 по 30.09.2011. Крім того, позивач просить перерахувати та виплачувати пенсію на підставі довідки № 01-5-1 від 25.04.2017, включивши до складу заробітної плати в тому числі суму індексації заробітної плати, але довідка не містить жодної інформації про індексацію заробітної плати. Відмова у перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії, яку позивач отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та позбавленням права на соціальний захист.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 14.03.2018 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов'язання вчинити певні дії направлено за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 прийнято справу до провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 витребувано у відповідача - управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, витребувані від відповідача письмові докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач перебуває на обліку в Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (надалі - Управління) та отримує пенсію за віком, як службовець в органах місцевого самоврядування, призначену з 13.10.2008 згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на умовах Закону України "Про державну службу" із розрахунку 90% середньої заробітної плати заступника начальника відділу.
За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 є непрацюючим пенсіонером з 08.10.2011 по теперішній час.
При призначенні пенсії у 2008 році ОСОБА_1 надала довідку про заробіток для обчислення пенсії № 34 від 09.10.2008 видану управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період роботи з 01.10.2006 по 30.09.2008 (а.с. 19).
23.05.2017 позивач звернулася до Управління із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, десять окладів при виході на пенсію згідно довідки № 01-5-1 від 25.04.2017 (а.с. 9).
Відповідачем протоколом від 25.05.2017 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з підстав того, що включення до заробітної плати при обчисленні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації не передбачено ст. 33 Закону України «Про державну службу», та відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу».
Не погодившись із такою відмовою, ОСОБА_1 звернулася до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог та надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ (в редакції на момент виходу позивачки на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР " Про оплату праці " (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація, інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів № 3723-ХІІ та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-ІУ.
У ході реформування системи державного управління 10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон № 889-VIII.
Так, з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», а положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).
Натомість, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з набранням чинності Законом № 889-VIII, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з зміною розміру заробітку працюючих державних службовців.
Системний аналіз вказаних вище норм права дає можливість суду зробити такий висновок: якщо пенсіонер-колишній державний службовець звертається до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії із включенням до заробітної плати вказаних вище спірних виплат (матеріальна допомога, індексація та інші виплати), на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які безпідставно не були враховані під час призначення пенсії, із наданням відповідної довідки, то в даному випадку відбувається перерахунок пенсії, спрямований на виправлення помилок, які були допущені під час призначення пенсії.
А тому якщо станом на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії з врахування при обчисленні пенсії інших складових заробітної плати (інші виплати), норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії державним службовцям було скасовано, це не може бути підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що право на виплату пенсії з урахуванням спірних складових заробітної плати надано пенсіонеру з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Як вбачається з матеріалів справи, при призначенні пенсії у 2008 році ОСОБА_1 надала довідку про заробіток для обчислення пенсії № 34 від 09.10.2008 видану управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період роботи з 01.10.2006 по 30.09.2008.
В зазначеній довідці графа «Інші виплати» відсутня та, відповідно, не вказані суми матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки до посадового окладу, компенсації за невикористану відпустку та десять окладів при виході на пенсію (а.с. 19).
Таким чином, для проведення перерахунку пенсії з урахуванням спірних виплат позивачці необхідно звернутися до відповідача із заявою та надати довідку встановленої форми за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період роботи з 01.10.2006 по 30.09.2008 із включенням до неї всіх виплат та з вказівкою на те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом із тим, при зверненні до відповідача із заявою про перерахунок ОСОБА_1 просить включити до заробітної плати, з якої нараховувалась пенсія, виплати зазначені в графі «Інші виплати» на підставі довідки про складові заробітної плати № 01-5-1 від 25.04.2017, яка містить дані про складові заробітної плати (виплати) за інший період ніж з якого обчислюється пенсія, а саме за період роботи з 01.10.2009 по 30.09.2011 (а.с. 8).
Кабінетом Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії прийнято постанову від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (надалі - Постанова № 865).
Відповідно до п. 1 Постанови № 865 розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12), визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Тобто при призначенні пенсії ОСОБА_1, обчислення розміру пенсії провадилось за період отримання заробітної плати з 01.10.2006 по 30.09.2008.
Отже, проведення перерахунку пенсії за інший період отримання заробітної плати з 01.10.2009 по 30.09.2011 є новим перерахунком пенсії.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що в даному випадку між сторонами виникли не спірні правовідносини з приводу виправлення помилки під час призначення пенсії та права позивачки на обчислення пенсії зі всіх складових заробітної плати, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та на які позивачка мала право станом на час призначення пенсії, а фактично новий спір з приводу перерахунку пенсії з урахуванням складових заробітної плати за інший період.
Таким чином, в межах розгляду цієї справи необхідно встановити чи мала позивачка суб'єктивне право звертатися із такою заявою про перерахунок пенсії враховуючи зміни до законодавства, яким врегульовані питання пенсійного забезпечення державних службовців та прирівняних до них осіб.
Пунктом 4 Постанови № 865 (який був чинним на час виходу позивачки на пенсію) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається на підставі документів поданих під час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, був чинним пункт 5 Постанови № 865, відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм постанови № 865 вбачається, що на час виходу позивачки на пенсію та на момент остаточного звільнення з органів місцевого самоврядування в 2011 році чинне законодавство передбачало право на перерахунок пенсії у разі зміни розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу була призначена пенсія. Тобто позивачка мала право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям та на момент звільнення мала можливість звернутися із заявою про перерахунок пенсії з метою обчислення пенсії з урахуванням складових заробітної плати за інший період.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни до постанови № 865, а саме: виключено пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Крім того, пункт 5 постанови № 865 викладений в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."
За таких обставин, чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців та відповідно п.5 Постанови № 865 викладено в новій редакції від 09.12.2015, яким з урахуванням скасування права на перерахунок призначених пенсій державних службовців передбачено затвердження форми довідки лише для призначення пенсії державним службовцям, при цьому інший механізм перерахунку пенсії не запроваджено.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необґрунтованими заявлені позивачкою вимоги про перерахунок пенсії на підставі довідки виконавчого комітету управління будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міської ради № 01-5-1 від 25.04.2017, але вказує на те, що позивачка не позбавлена права звернутися до відповідача із заявою про перерахунок пенсії надавши відповідну довідку про всі складові заробітної плати за період з 01.10.2006 по 30.09.2008.
З врахуванням викладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНКПП НОМЕР_1, адреса: 61000, АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 22682655, адреса: 61170, м. Харків, вул. Валентинівська, буд. 22 Б) про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.