Рішення № 74286490, 29.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2018
Номер справи
806/1885/18
Номер документу
74286490
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1885/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черноліхова С.В., розглянувши спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, у якому просить, з урахуванням уточненої позовної заяви, визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в обчисленні та призначенні пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із збільшенням пенсії на 1 процент за кожен рік роботи понад 20 років для чоловіків та зобов'язати відповідача призначити та виплатити вказану пенсію з 01.03.2018. В обґрунтування позовних вимог вказав, що звернувся із заявою до Житомирського об'єднаного Пенсійного фонду України в якій просив здійснити обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " з урахуванням понаднормового стажу, із застосуванням коефіцієнта заробітної плати виходячи з заробітку за період служби в промисловій зоні ЧАЕС, однак отримав відмову викладену у листі №М-131 від 03.04.2018. Вважаючи відмову протиправною звернувся з позовом до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою судді від 18.04.2018 позовну заяву залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяву, ухвалою судді від 27.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву.

У визначений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №6020/07 від 16.05.2018, в якому Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1. Свої вимоги мотивувало тим, що відповідно до заяви позивача перерахунок пенсії здійснено з 01.03.2018 за нормами частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон № 1058-IV), оскільки проведений перерахунок за стажем є найбільш доцільним.

Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи ( у письмовому провадженні) у відповідності до ст. 263 КАС України.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Встановлено, що ОСОБА_1 є особою яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 13.01.2011, оскільки з 11.09.1987 по 08.12.1987 перебував у складі військової частини 55064, виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження.

Позивач перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області отримував пенсію по інвалідності, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28 лютого 1991 року (далі - Закон» № 796-XII), а з 28.02.2018 останнього переведено на пенсію за віком.

05.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону № 1058, просив коефіцієнт заробітку визначити відповідно до ст.57 Закону №796, обчислення понаднормового стажу здійснити, керуючись ч.2 ст.56 Закону №796, а також при здійсненні перерахунку врахувати доплати та надбавки, визначені відповідно до норм чинного законодавства, як ліквідатору 1 категорії та інваліду війни.

Відповідач, листом №М-131 від 03.04.2018, повідомив позивача про здійснення перерахунку у відповідності до Закону № 1058-IV.

Отже, відповідно до заяви від 28.02.2018 ОСОБА_1, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача за віком, яка становить 3752,37 грн, в тому числі 2246,26 грн - основний розмір пенсії за віком, 174,24 - доплата за понаднормативний стаж (12 років), 435,60 грн - підвищення інваліда війни 3 групи, 561,57 грн - збільшення ст.27,42 інвалідам війни, 284,70 грн - додаткова пенсія інваліда 3 групи внаслідок ЧК ліквідатор та 50,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інваліда війни.

Встановлено, що страховий стаж, позивача, станом на 01.03.2018 становить 42 роки та 8 днів (стаж враховано по 30.04.2015).

Згодом, Житомирський об'єднаний Пенсійний фонд України, з 01.03.2018 здійснив перерахунок пенсії за стажем на підставі заяви від 05.03.2018 ОСОБА_1

У зв'язку із здійсненням відповідачем перерахунку, розмір пенсії з 01.03.2018 становить 4204,39 грн, в тому числі 2549,80 грн - основний розмір пенсії за віком, 246,84 грн - доплата за понаднормативний стаж (за 17 років ), 435,60 грн - підвищення інваліда війни 3 групи, 637,45 грн - збільшення за ст.27,42 інваліда війни, додаткова пенсія інваліда війни 3 групи внаслідок ЧК ліквідатора у розмірі 284,70 грн та щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інваліда війни у розмірі 50,00 грн.

Однак, з матеріалів справи вбачаться, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 просив здійснити відповідача у відповідності до ч.2 ст.27 Закону №м1058-IV з урахуванням норм ст.56,57 Закону № № 796-XII. Однак вказаний перерахунок пенсії здійснено Житомирським об'єднаним Пенсійним фондом України у відповідності до ч.1 ст.27 Закону №1058-IV без урахування ст.56,57 Закону № № 796-XII.

Не погоджуючись із вказаним перерахунком та наданою відмовою у його здійсненні наголошуючи, що має право на перерахунок пенсії із збільшенням на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років для чоловіків, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, але не вище 85 процентів заробітку років, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відтак, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII.

Положеннями ч.1 ст. 50 Закону №796, встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 67 Закону №796 конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону №796 визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою № 1210 від 23 листопада 2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі-Порядок).

Згідно пп.2 п.11 Порядку, мінімальний розмір пенсії для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою : III групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 року і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 року.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 28.02.2018 отримує пенсію за віком, яка складається з основного розміру, доплати з понаднормативного стажу, підвищення інваліда війни, збільшення для інвалідів війни, додаткову пенсію, як ліквідатора Чорнобильської катастрофи та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття інваліда війни.

Натомість, слід зазначити, що з 01.03.2018 пенсія позивача перераховано за стажем, яка включає в себе основний розмір, доплати з понаднормативного стажу, підвищення інваліда війни, збільшення для інвалідів війни, додаткову пенсію, як ліквідатора Чорнобильської катастрофи та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття інваліда війни.

Отже, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом встановлюються Законом № 1058-IV

Слід наголосити, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором (п. 13 розділу XV Закону 1058 -IV). Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами

Аналіз вищевикладених норм та документів, які містяться в матеріалах справи дає підстави вважати, що позивач самостійно обрав умови для призначення пенсії встановлені Законом №796-XII, про що подав відповідну заяву від 05.03.2018 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України

Суд критично ставиться до твердження відповідача про недоцільність здійснення перерахунку пенсії, обчислений відповідно до ст.57 Закону №796 за період роботи на територіях радіоактивного забруднення та з урахуванням норм ч.2 ст.27 Закону №1058

Оскільки, відповідно до ч.2 ст.27 Закону №1058-IV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Отже, вказаною нормою надано право ОСОБА_1, у будь-який момент обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним або спеціальним законами, а відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії.

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відтак, для ОСОБА_1, особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений Законом №796-XII, який визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Натомість, абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам (до 01 жовтня 2011 року - 25 (20) років) пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Проаналізувавши вищевказані норми чинного законодавства та наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлених 20 років шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік, оскільки для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина страхового стажу має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону №796-XII

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.09.2016 року (справа №21-1255а16), від 07 липня 2015 року (справа №21-727а15), а також в постанові Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 560/675/17 (К/9901/684/17).

Щодо позовної вимоги стосовно дати, з якої позивач набула права для здійснення перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.

Приписами ч.4 ст.45 Закону №1058-IV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно, слід вказати, що оскільки ОСОБА_1 звернвася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 05.03.2018, тобто до 15 числа включно, відповідно і перерахунок призначеної їй пенсії за віком необхідно здійснити з 01.03.2018.

Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Проаналізувавши вищевикладене, суд наголошує, що для належного, ефективного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 необхідно задовольнити позов, шляхом визнання протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з врахуванням 1% заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, але не вище за 85% заробітку відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 та зобов'язання відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2018.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У зв'язку з тим, що Житомирським об'єднаним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірність вчинених дій, щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі заяви ОСОБА_1 від 05.03.2018, а тому за вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити .

Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області (вул.Перемоги, 55, м.Житомир, ЄДРПОУ 40380333) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1 процент за повний рік стажу роботи понад 20 років, починаючи з 01 березня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов