
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/1576/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Гулкевич І.З., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправної відмови та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
25.04.2018 року до Львівського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить : визнати протиправну відмову Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 04.04.2018 р №618/03.08-36 у призначенні йому пенсії за віком відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити та виплатити ОСОБА_2 з 07.10.2017 року пенсію із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позову зазначає, що відмова відповідача полягає в тому, що Пенсійним фондом надіслано запити в Київську обласну державну адміністрацію та Головне управління Пенсійного фонду України щодо підтвердження періоду роботи позивача в зоні відчуження та проведення документальної перевірки, однак, відповідь на адресу управління не надходила, а також те, що позивачем не підтверджено долученими документами роботи в зоні відчуження в кількості 14 днів. Позивач не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановлених Законом, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
21.05.2018 до суду надійшов відзив на позов Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначило, що Залізничним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Львова 23.10.2017 р за №9497/04-12, 06.12.2017 р за №11906/02-14, 16.02.2018 р за №55/03-08 надіслано запити в Київську обласну державну адміністрацію та Головне управління Пенсійного фонду України щодо підтвердження періоду роботи ОСОБА_2 в зоні відчуження та проведення документальної перевірки, однак, відповідь на адресу управління не надходила. Відтак, виходячи з вимог чинного законодавства, не підтверження долученими документами роботи ОСОБА_2 в зоні відчуження в кількості 14 календарних днів, а також від 10 до 14 календарних днів у встановленому порядку, відсутні підстави в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, 12 вересня 2017 року звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі частини першої статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої були надані: копія паспорта та ідентифікаційного номера; трудова книжка (оригінал та ксерокопія), військовий квиток (ксерокопія), посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (ксерокопія), ксерокопія архівної довідки №181 від 06.11.1992 року виданої управлінням механізації ЮгоЗаптрансстрой про період участі в роботах ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідка від 28.03.1991 р б/н управління механізації Юго-Западного треста транспортного будівництва ЮГОЗАПТРАНСТРОЙ, довідка від 12.03.1992 р б/н управління механізації Юго-Западного треста транспортного будівництва ЮГОЗАПТРАНСТРОЙ, довідка від 21.02.1991 р б/н управління механізації Юго-Западного треста транспортного будівництва ЮГОЗАПТРАНСТРОЙ.
Згідно архівної довідки №181 від 06.11.1992 р ОСОБА_2, за роботу в населених пунктах зони відчуження- ст. Янов, Зимовище, Посудово у період з 15.09.1987 по 30.09.1987, 15.10.1987 по 02.11.1987, 14.11.1987 по 02.12.1987, 14.01.1988 по 02.02.1988, 23.01.1989 по 02.02.1989 по місцю роботи в Управлінні механізації тресту «Південзахідтрансбуд» виплачена заробітна плата відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 06 квітня 2018 року № 618/03.08-36 за результатами розгляду заяви позивача від 12 вересня 2017 року відмовлено позивачу в призначені пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з тим, що Залізничним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Львова 23.10.2017 р за №9497/04-12, 06.12.2017 р за №11906/02-14, 16.02.2018 р за №55/03-08 надіслано запити в Київську обласну державну адміністрацію та Головне управління Пенсійного фонду України щодо підтвердження періоду роботи ОСОБА_2 в зоні відчуження та проведення документальної перевірки, однак, відповідь на адресу управління не надходила. Відтак, виходячи з вимог чинного законодавства, не підтверження долученими документами роботи ОСОБА_2 в зоні відчуження в кількості 14 календарних днів, а також від 10 до 14 календарних днів у встановленому порядку, відсутні підстави в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною першою статті 55 статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 8 років.
Відповідно до статті 9 Закону № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно статті 10 Закону № 796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Пунктом 2 частини першої статті 14 Закону № 796-XII передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі статтею 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Відтак, з аналізу вказаних норм слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 27 лютого 2018 року
Аналогічна правова позиція була також висловлена Верховним Судом України у постановах від 21 листопада 2006 року та від 04 вересня 2015 року (справи №№21-1048во06, 690/23/15-а).
Відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 Львівською обласною державною адміністрацією було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії серії НОМЕР_1, на якому проставлено відмітку «перереєстровано», що свідчить про те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який працював у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до архівної довідки №181 від 06.11.1992 року ОСОБА_2 за роботу в населених пунктах ст. Янов, Зимовище, Посудово у період з 15.09.1987 по 30.09.1987, 15.10.1987 по 02.11.1987, 14.11.1987 по 02.12.1987, 14.01.1988 по 02.02.1988, 23.01.1989 по 02.02.1989 р по місцю роботи в Управлінні механізації тресту «Південзахідтрансбуд» виплачена заробітна плата відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р №207-7.
Відтак, архівною довідкою №181 від 06.11.1992 року чітко встановлено, що населені пункти : ст. Янов, Зимовище, Посудово, де працював позивач є зонами відчуження.
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України УРСР від 23 липня 1991 року №106 ст. Янів та с. Зимовище відносяться до зон відчуження.
Також, відповідно ст. Посудово, Брагинського району, Гомельської області, Республіки Білорусь, то така віднесена до зони відчуження, згідно листа Головного управління по гідрометеорології Республіки Білорусь від 31.01.1992 року № 40-34.
Окрім цього, довідкою від 12.03.1992 року управління механізації Юго-Западного треста транспортного будівництва ЮгоЗаптрансстрой встановлено, що ОСОБА_2 в 1987 р 54 дні, 1988 році 78 днів відпрацював в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС.
Довідкою від 28.03.1991 року управління механізації Юго-Западного треста транспортного будівництва ЮгоЗаптрансстрой підтверджено, що ОСОБА_2 в 1987-1988 роках працював на ліквідації ЧАЕС.
Також, довідкою від 21.02.1991 року управління механізації Юго-Западного треста транспортного будівництва ЮгоЗаптрансстрой підтверджено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні на ЧАЕС.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).
Відтак, з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС 2 категорії, що відповідно підтверджує факт його роботи у зоні відчуження не менше чотирнадцяти календарних днів, яких є достатньо для призначення пільгової пенсії передбаченої частиною першою статті 55 Закону № 796-XI, тому рішення від 06 квітня 2018 року № 618/03.08-36 про результати розгляду заяви від 12 вересня 2017 року про призначення пенсії відповідно до частини першої статті 55 Закону України № 796-XII, яким відмовлено ОСОБА_2 у призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки позивачем відповідачеві були надані усі документи для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, а інших обставин, окрім тих, що наведені в оспорюваному рішенні, які б виключали можливість призначення позивачеві пенсії за віком, відповідач під час розгляду справи не зазначив, вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити йому пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є також обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, необхідно присудити на користь позивача здійснені ним і документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправну відмову Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 04.04.2018 р №618/03.08-36 у призначенні йому пенсії за віком відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на вісім років згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 07.10.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області (вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн 60 коп.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулкевич І.З.