
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2018 р. справа № 809/713/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо припинення пенсійних виплат з 01.11.2017 та зобов'язання поновити виплату раніше призначеної пенсії і здійснити виплату заборгованості за час затримки виплати, починаючи з 01.11.2017, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) 20.04.2018 звернулася в суд із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (надалі, також - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо припинення пенсійних виплат з 01.11.2017 та зобов'язання поновити виплату раніше призначеної пенсії і здійснити виплату заборгованості за час затримки виплати, починаючи з 01.11.2017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в управлінні Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську з 01.07.2014 року як внутрішньо переміщена особа. Однак, у зв`язку з відсутністю ОСОБА_1 за фактичним місцем проживання та згідно протоколу №37 від 21.09.2017 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, виплата пенсії припинена з 01.11.2017 року, що підтверджується листом управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 29.03.2018 року №155/А-15,156/А-15. Позивач вважає, що законодавством їй гарантовано право на отримання пенсії, проте відповідачем протиправно, без прийняття відповідного рішення відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а лише на підставі повідомлення Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про відмову у призначенні пенсії, припинено виплату пенсії ОСОБА_1
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) для окремих категорій справ незначної складності (а.с.1-2).
Відповідач також скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 11.05.2018. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.29-30). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що згідно протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21.09.2017 року за №37 вирішено припинити соціальні виплати у зв`язку з відсутністю за фактичним місцем проживання, а також вказав на відсутність правових підстав для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення виплати, тобто з листопада 2017 року.
Позивач, 17.05.2018 через канцелярію суду подав відповідь на відзив управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, в якій зазначив, що доводи відповідача, викладені у відзиві не слід брати до уваги. Вказав, що посилання відповідача, як на підставу для припинення виплати пенсії, надходження інформації про відсутність позивача за місцем проживання є безпідставним, оскільки Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави для припинення виплати пенсії (а.с.34).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.
ОСОБА_1, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, як внутрішньо переміщена особа на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Позивач звернулася до відповідача із зверненням щодо виплати пенсії в зв`язку з припиненням такої виплати з 01.11.2017 року.
Згідно з листом управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську за №155/А-15,156/А-15 від 29.03.2018 року, позивачу роз`яснено, що питання виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам врегульовуються постановами КМУ від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» та 08 червня 2016 року «Деякі питання здійснення виплат внутрішньо переміщеним особам». На виконання абз.9 пункту 1 постанови КМУ від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», управлінням надано списки осіб, що не пройшли ідентифікацію в установах Державного Ощадного банку України в Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, в тому числі ОСОБА_1. Крім того, позивачу повідомлено, що виплату пенсії припинено з 01.11.2017 року на підставі протоколу комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за №37 від 21.09.2017 року у зв`язку з відсутністю за фактичним місцем проживання (а.с.14).
Згідно листа Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради за №А/226 від 02.04.2018 року, позивачу повідомлено, що перевірку інформації про фактичне місце проживання/перебування не проведено, так як на момент перевірки 18.09.2017 року ОСОБА_1 не було за вказаною адресою (а.с.15).
Не погодившись із вказаним рішенням управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Базовим нормативно-правовим актом, який визначає принципи, засади й механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку та виплати пенсії, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV), який регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить йому (ст.5 цього Закону).
Згідно із ч.1 ст. 47 Закону №1058-ІV пенсії виплачуються щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч.1 ст.49 цього Закону.
Підстави припинення виплати пенсії, до яких, зокрема, відносяться призначення пенсії на підставі документів, що містять недостовірні відомості, смерть пенсіонера, неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, а також інші випадки, передбачені законом, визначені у ч.1 ст.49 Закону № 1058-ІV.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 01.07.2014 року перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в управлінні Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську як внутрішньо переміщена особа.
Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VII від 20.10.2014 року (далі Закон №1706-VII).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно із ст.4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до ст.7 Закону №1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація, зокрема, прав на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України.
Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
З 14.06.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Постанова КМУ № 365), якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок), Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування та внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».
Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.
Судом встановлено, що довідка від 21.02.2017 року за 1026 про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньої переміщеної особи, є дійсною. Доказів про її скасування відповідачем не надано.
Відповідно до пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування Соціальні виплати припиняються у разі:
1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;
2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;
3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;
4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб";
5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи позивача від 21.02.2017 року №1026 органом, який її видав - Управлінням праці та соціального захисту населення Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм права, відсутня така підстава, як скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи, зміна місця проживання, перевірка бази отримувачів пенсій внутрішньо переміщених осіб на її відповідність вимогам чинного законодавства тощо.
У статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом б місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Умовами продовження виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк» або з доставкою додому весь час дії такої довідки.
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 30.01.2018 у справі № 234/9660/17; постанові Верховного суду від 06.02.2018 у справі №263/7763/17, відповідно до яких визначено пріоритетність застосування вимоги ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про припинення та поновлення виплати пенсії.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Згідно вимог частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо припинення виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії за віком з 01.11.2017 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.11.2017 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), АДРЕСА_1, 76008;
Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20550895), вул.Незалежності, 44, м.Івано-Франківськ, 76000;
Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 04054346), вул.Грушевського, 29, м.Івано-Франківськ, 76000.
Суддя Скільський І.І.