
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2018 р. Справа № 818/1552/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В., ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
17 квітня 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що з серпня 2011 року перебуває на обліку у Недригайлівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області як пенсіонер за вислугою років, якому призначена пенсія відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року. На час призначення пенсії стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах становив більше 15 року, тому пенсія призначена у розмірі 80 відсотків та додатково 10 відсотків за стаж роботи більше 10 років на вказаних посадах, а загальний розмір пенсії складав 90 відсотків від суми місячного заробітку.
26 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року» за нормами закону, який діяв на час призначення пенсії.
17 жовтня 2017 року відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку у зв»язку із внесенням змін до пенсійного законодавства, що регулювало порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури, а саме скасуванням ряду положень ст.50-1 Закону України «про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року.
Відмову пенсійного органу позивач просить визнати протиправною та зобов»язати його провести перерахунок у зв»язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року та виплатити неотриману її частину з 10 жовтня 2017 року. В обґрунтування зазначає, що на час призначення пенсії будь-яких обмежень законодавством встановлено не було. Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівника прокуратури пенсії перераховуються у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників. Вважає, що незважаючи на зміни в законодавстві, відповідач повинен був застосувати положення закону у редакції, чинній на час призначення пенсії та здійснити перерахунок.
Відповідач в судове засідання не з»явився, надав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, зазначивши, що на день звернення позивача норми ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 щодо здійснення перерахунку призначених пенсій та виплати різниці в пенсії після перерахунку не більше як за 12 місяців, втратили чинність з 01.01.2015 року на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівника прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Згідно із п.5 Перехідних положень цього Закону у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.
Заслухавши позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 2011 року перебуває на обліку у Недригайлівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області як пенсіонер за вислугою років, якому призначена пенсія відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №2663-ІІІ від 12.07.2001 року.
26 вересня 2017 року він звернувся до Недригайлівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на день призначення пенсії та передбачала перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Зазначав, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року підвищено розмір заробітної плати працівникам прокуратури. ( а.с.15-16)
10.10.2017 року відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв»язку зі змінами в законодавстві ( а.с.17).
Суд вважає відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку позивачеві правомірною з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру". Відповідно до статті 50-1 цього Закону позивачу призначено пенсію.
Частина вісімнадцята статті 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01 січня 2015 року делегував Уряду.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру", згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратив чинність Закон України від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру", крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої , шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
Отже, на звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру", що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - постанова КМУ № 1013), якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01 грудня 2015 року не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
Положення Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII, якими частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII та частину 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладено у новій редакції, не були визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Враховуючи наведені положення джерел права, з 01 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України "Про прокуратуру" № 1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Оскільки дії відповідача відповідають зазначеним вище нормам, підстав для визнання їх протиправними суд не вбачає, відтак в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ід.н НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 40000) до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ( код ЄДРПОУ 40384474, вул.Сумська, 1, смт.Недригайлів, Сумської області, 42100) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах
Повне рішення складене 29 травня 2018 року.